Перші 50 тис. тонн філії «Тернівська»

А це понад 2080 вантажівок, яким не довелося їхати  за сотні кілометрів через Запоріжжя, через дамбу гідроелектростанції до перевантажувальних терміналів у Біленькому та Кам’янці-Дніпровській, а також до портових міст України за 400-450 км.
Переваги від роботи нового нібулонівського перевантажувального термінала, що, до речі, став вже третім об’єктом компанії  на Запоріжжі, оцінили не тільки аграрії Запорізької та Дніпропетровської областей, а й Харківської і навіть деяких районів Полтавської і Донецької областей. Завдяки близькому розташуванню безпосередньо до виробників сільськогосподарської продукції та якісній організації роботи філії «Тернівська», аграрії  мають змогу ефективно реалізовувати збіжжя, встигаючи за день зробити 3-4 рейси одним транспортним засобом (що, безумовно, є важливим фактором у період заготівлі). Окрім того, через  скорочення плеча доставки підвищується економічна доцільність використання саме малотоннажного транспорту та зменшується залежність від найманого автотранспорту. Таким чином сільгосптоваровиробники отримують можливість значно заощадити свої кошти, які у свою чергу можуть інвестувати у розвиток свого підприємства.
На сьогодні з філією «Тернівська» договори поставки та зберігання уклали вже 70 сільгосптоваровиробників.
Усе прийняте на терміналі у Тернівці збіжжя відвантажується та доставляється до морського термінала компанії у Миколаєві або є одразу на зовнішній рейд водним транспортом. Так, уже 2 серпня до вантажного причалу філії прибуде під завантаження перший барже-буксирний склад. Зважаючи на те, що потужності лише цього об’єкта дозволяють приймати  300 тис. тонн зерна на рік, то завдяки його роботі автошляхи області будуть розвантажені на понад 12,5 тис. вантажівок щороку. А кожна тонна продукції, перевезена водним транспортом, значно заощаджує бюджетні кошти на ремонт дорожнього покриття.
Запорізька область єдина в Україні, де три надсучасних перевантажувальних термінала на Дніпрі, звідки все прийняте збіжжя транспортуватиметься водним транспортом. Збільшення перевезень сільськогосподарської продукції водним транспортом – один із пріоритетних напрямів діяльності нашої компанії, для реалізації якого є все необхідне, зокрема сучасний флот, що будується на власному суднобудівному заводі та налічує вже 75 суден.  Завдяки розвитку річкової логістики «НІБУЛОН»  не лише знімає тисячі вантажівок з українських доріг, а й суттєво знижує затрати на транспортування, що дозволяє пропонувати аграріям справедливі ринкові ціни на сільгосппродукцію.

Будьте в курсі всіх новин!

Щотижня ви отримуватимете наші новини у форматі дайджесту  

[pwf_filter id="8699"]

Оформити заявку

Стати постачальником

Стати пайовиком

Замовити послугу

Кращий роботодавець року в номінації «Соціально відповідальний роботодавець»
Видана

Міністерство Соціальної Політики України Державна Служба Зайнятості (Центральний Апарат) Миколаївський Обласний Центр Зайнятості

Сертифікація

ISO 14001:2015

Рік

2017, 2019

Андрій Вадатурський

CEO

Андрій Вадатурський став генеральним директором «НІБУЛОНу» після понад 15 років роботи в компанії — в липні 2022 року.

Він прийняв цю посаду після трагічної загибелі свого батька та засновника «НІБУЛОНу» Олексія Вадатурського разом із матір’ю Раїсою Вадатурською під час російського ракетного удару по їхньому дому в Миколаєві.

З 2014 до 2019 рік був народним депутатом України від одномандатного округу в Миколаївській області та членом Комітету з питань аграрної політики. У 2017 році створив і очолив велику міжпартійну групу, яка виступала за розвиток українських річок як транспортного засобу.  

Має ступінь магістра електротехніки Українського державного морського технічного університету та ступінь магістра економіки промисловості Лондонської школи економіки. У 2009 році за вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу України був нагороджений Президентом України, йому присвоєно звання «Заслужений працівник сільського господарства».

Одружений, має трьох дітей.

Відправити резюме