«НІБУЛОН» отримав причепи-зерновози від проєкту USAID «Економічна підтримка України»

Усього проєкт закупив і передав компанії 13 напівпричепів-зерновозів MEGA LIGHT 3 польського виробництва вантажопідйомністю 25,5 тонн. З причепами USAID автопарк «НІБУЛОНу» складає 131 машину із напівпричепом-зерновозом, які забезпечують середній обсяг перевезень у 16 млн тонно-кілометрів на місяць.

Очікується, що один причеп напрацьовуватиме до 140 тис. тонно-кілометрів на місяць, що дозволить оптимізувати економіку транспортування зерна, адже вартість перевезення збіжжя власним автотранспортом на 20% менша за використання послуг зовнішніх операторів.

Водночас поточна потреба «НІБУЛОНу» в перевезеннях автотранспортом із портів на Дніпрі до залізничних станцій становить 420 тис. тонно-кілометрів на місяць, а із портів Південного Бугу до новозбудованої філії «Бессарабська» – 23,5 млн. Відповідно існує потенціал до ще більшого здешевлення логістики. Нагадаємо, що до війни ціна логістики в Україні становила 20–25 $/т. На початку війни вона зросла до 150 $/т. Зараз завдяки зусиллям сил оборони із забезпечення роботи глибоководних портів Одеси та підтримці донорів вдалося стабілізувати ціну логістики на рівні близько 60 $/т.

На думку Михайла Різака, директора із взаємодії з органами влади «НІБУЛОНу», отримання від USAID нових причепів-зерновозів – це черговий крок до здешевлення логістики та збереження 592 робочих місць на заблокованих через вторгнення рф річкових портах на Дніпрі та Південному Бузі.

Михайло переконаний, що потрібно продовжити консолідацію зусиль міжнародної спільноти із здешевлення логістики:
– шляхом евакуації флоту з Миколаєва на річку Дунай;
– через забезпечення конкурентоздатності портів Дунаю, які не менше ніж на 5 $/т дорожчі за глибоководні порти Одеси, шляхом запровадження спеціального тарифу Укрзалізниці: умовно 1 грн з Чорноморська до портів Дунаю і назад;
– шляхом надання донорської допомоги у вигляді вагонів, причепів та іншого обладнання, адже тільки потреба заблокованих річкових портів «НІБУЛОНу» – 250 вагонів і 80 причепів.

Вдячні проєкту USAID «Економічна підтримка України» за змогу продовжувати гідно виконувати свою місію. Годуємо світ разом!

Нещодавно «НІБУЛОН» розпочав шлях Lean-трансформації спільно з Lean Institute Ukraine. Партнерство стало можливим завдяки ГО «Міжнародна фундація розвитку», що спільно з  Lean Institute Ukraine проводять навчання «Lean Yellow Belt Basic» в рамках реалізації проєкту «Розвиток трудового потенціалу для України» за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України». 

Будьте в курсі всіх новин!

Щотижня ви отримуватимете наші новини у форматі дайджесту  

[pwf_filter id="8699"]

Оформити заявку

Стати постачальником

Стати пайовиком

Замовити послугу

Кращий роботодавець року в номінації «Соціально відповідальний роботодавець»
Видана

Міністерство Соціальної Політики України Державна Служба Зайнятості (Центральний Апарат) Миколаївський Обласний Центр Зайнятості

Сертифікація

ISO 14001:2015

Рік

2017, 2019

Андрій Вадатурський

CEO

Андрій Вадатурський став генеральним директором «НІБУЛОНу» після понад 15 років роботи в компанії — в липні 2022 року.

Він прийняв цю посаду після трагічної загибелі свого батька та засновника «НІБУЛОНу» Олексія Вадатурського разом із матір’ю Раїсою Вадатурською під час російського ракетного удару по їхньому дому в Миколаєві.

З 2014 до 2019 рік був народним депутатом України від одномандатного округу в Миколаївській області та членом Комітету з питань аграрної політики. У 2017 році створив і очолив велику міжпартійну групу, яка виступала за розвиток українських річок як транспортного засобу.  

Має ступінь магістра електротехніки Українського державного морського технічного університету та ступінь магістра економіки промисловості Лондонської школи економіки. У 2009 році за вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу України був нагороджений Президентом України, йому присвоєно звання «Заслужений працівник сільського господарства».

Одружений, має трьох дітей.

Відправити резюме