Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 30.05.2019)

Пшениця/ячмінь

Протягом минулого тижня котирування пшеничних ф’ючерсів на Чиказькій біржі та на біржі МАТІФ продемонстрували зростання. Основною причиною такого стану справ стали затяжні дощі в США. Зазначимо, що надмірні опади в цій країні негативно позначаються на оцінках врожайності американської пшениці, а також створюють підстави для погіршення якості врожаю озимої пшениці через можливий розвиток захворювань рослин. Довідково: згідно з травневим звітом Міністерства сільського господарства США, валовий збір пшениці урожаю 2019 року в США прогнозується на рівні 51,62 млн т, що фактично відповідає рівню поточного сезону. Звіт з оновленими оцінками буде опубліковано 11 червня. Що ж стосується новин з решти країн-найбільших виробників та експортерів пшениці, то відмітимо, що в південній частині Росії, навпаки, відмічаються посушливі погодні умови, а прогнози урожайності поки не зазнають коригувань. Аналітики Мінсільгоспу США прогнозують валовий збір російської пшениці на рівні 77 млн т (+ 5,31 млн т до результату 2018/2019 МР). Дощі, що протягом тривалого часу спостерігалися на території України, з одного боку підвищили оцінки врожайності української пшениці, а з іншого – підвищили і побоювання щодо якості майбутнього врожаю. На думку вітчизняних експертів, за таких умов 2019/2020 маркетингового року частка фуражної пшениці у загальному обсязі вирощеної зернової може зрости у порівнянні з минулорічними результатами. У травневому звіті американського Мінсільгоспу валовий збір пшениці урожаю 2019 року в Україні оцінено на рівні у 29 млн т (урожай 2018 року становить 25 млн т).

Станом на 30 травня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5 550 – 5 600 грн/т, 3-го класу 5 400 – 5 500 грн/т, фураж 4 550 – 5 300 грн/т.

Протягом поточного тижня цінова тенденція на ринку ячменю не зазнала змін, фундаментальні чинники також залишилися сталими. Аналітики очікують збільшення виробництва ячменю 2019/2020 маркетингового року в країнах-основних виробниках та експортерах цієї культури, а саме: в Росії  (+1,3 млн т), Україні (+1,4 млн т), Канаді (+1,4 млн т) та ЄС (+ 4 млн т). Зростання оцінки валових зборів у цих країнах частково компенсує очікування збільшення імпорту ячменю Саудівською Аравією (+0,9 млн т), Марокко (+0,9 млн т) та Китаєм (+0,5 млн т). Попит на ринку ячменю поволі зростає, але цінові пропозиції покупців знаходяться на значно нижчому рівні, аніж цінові очікування продавців.

Станом на 30 травня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 4 600 – 4 950 грн/т.

Кукурудза

Ринок кукурудзи втомився від гойдалок з переговорами між урядами країн США та Китаю, основна увага учасників ринку наразі зосереджена на прогнозах погоди у США та темпах сівби кукурудзи у цій країні. Зазначимо, що станом на сьогодні хід польових робіт з посіву кукурудзи в США перебуває на найнижчому рівні з початку ведення такого обліку. Основною причиною затримки сівби є опади, що спостерігаються у кукурудзяному регіоні країни. Згідно з прогнозами синоптиків, дощова погода у кукурудзяному поясі США спостерігатиметься ще як мінімум 10 днів, що жодним чином не додає оптимізму місцевим виробникам. Відповідно до інформації, наданої аналітиками Міністерства сільського господарства США, станом на початок поточного тижня, американськими фермерами засіяно 58 % від запланованої площі кукурудзи (+ 9 % за тиждень). Середні очікування учасників ринку на аналогічну дату перебували на рівні 63 %, а середньорічний результат взагалі становить 90 %. Така ситуація певним чином позначається на котируваннях кукурудзи на ф’ючерсному ринку, проте ефекту на фізичний ринок поки не створює. Останній перебуває під тиском початку жнив другого врожаю кукурудзи в Бразилії разом з активною присутністю аргентинських продавців на ринках Середземномор’я та Північної Африки.

Посівна кампанія кукурудзи в Україні фактично завершена. Відставання цьогорічних темпів посіву від минулорічних результатів, що мало місце протягом останніх тижнів, повністю нівельовано. За даними вітчизняних експертів, станом на 27 травня виробниками кукурудзи засіяно 4526 тис. га, що становить 97 % від площі, виділеної під вирощування цієї культури. Зазначимо, що минулого маркетингового року на аналогічну дату польові роботи з сівби було проведено на площі – 4515 тис. га (або 98 % від плану). Тепер все залежатиме від літніх температур, тож увага українських виробників та експертів буде зосереджена на погодному факторі.

Станом на 30 травня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 4 900  5 300 грн/т.

 

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН