Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 30.01.2020)

Пшениця/ячмінь

На початку поточного тижня котирування на пшеницю на біржі продемонстрували зниження. Такому розвитку подій посприяли очікуване зменшення споживання пшениці в країнах Південно-Східної Азії (зокрема в Китаї), що викликано епідемією коронавірусу та динамікою на зниження цін на інших сировинних ринках. Відсутність нових тендерів також не надає підтримку ф’ючерсному ринку пшениці. Що ж стосується ситуації на фізичному ринку пшениці, то варто відзначити, що продавці не поспішають знижувати свої цінові ідеї, аргументуючи таку позицію скороченням кількості наявного вантажу та слабкими темпами закупівлі цієї культури на внутрішніх ринках. Основні покупці, натомість, не поспішають укладати зовнішньоекономічні контракти на поставку пшениці за поточними цінами, що призводить до зростання розриву між цінами покупців та продавців.   

Станом на 30 січня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 6000 6300  грн/т, 3-го класу:  6000 – 6250 грн/т, фураж: 5800  6100 грн/т.

Минулого четверга Саудівська Аравія застигла зненацька учасників ринку ячменю, оголосивши про проведення чергового тендера на закупівлю 900 тис. т цієї культури практично на місяць раніше, аніж зазвичай. Варто зазначити, що період поставки по партії у 300 тис. т (з оголошених 900 тис. т) припадає на другу половину березня 2020 року, хоча на попередньому тендері (організованому в листопаді) на даний період уже було законтрактовано 240 тис. т ячменю. На тлі цього, а також обмеженої кількості продавців на момент оголошення тендера, ціни переможців виявилися вищими, ніж на попередньому тендері, а до їх числа увійшли 9 компаній, що сталося вперше за останні півтора року. На дату оголошення тендера Саудівської Аравії фактичний експорт ячменю урожаю 2019 року у розрізі головних його постачальників виглядав наступним чином:

- Україна: з портів відвантажено на експорт 3,9 млн т проти 3,2 млн т минулого маркетингового року на аналогічну дату. Залишок до експорту складає 1,1 млн т за останньою оцінкою Міністерства сільського господарства США;

- ЄС: проекспортовано 4,2 млн т (проти 2,8 млн т – на поточну дату 2018/2019 року), залишок до експорту – 2,3 млн т (оцінка Мінісільгоспу США);

- Росія: відвантажено 2,6 млн т (3,4 млн т попереднього сезону), залишок до експорту – 3 млн т за останньою оцінкою все тих же американських експертів. 

Станом на 30 січня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 4800  5000 грн/т.

Кукурудза 

Усі погляди наразі прикуті до Китаю і до епідемії, яку людству поки що не вдалося взяти під контроль. Реакція на біржі не змусила себе довго чекати і обвал стався буквально на всіх ринках: від акцій компаній до котирувань сільськогосподарської продукції. Уповільнення зростання економіки Китаю на період активного протистояння неминуче і спекулянтам залишається тільки припускати, як буде виглядати крива попиту на основні продукти споживання в цій країні під час і після локалізації коронавірусу. Зміна в поведінці споживачів та збої у налагодженій системі постачання продовольства до закритих на карантин територій КНР матимуть свій вплив та, ймовірно, послужать виправданням для недотримання взятих на себе Китаєм зобов'язань з імпорту зернових і олійних культур з США в рамках першого етапу мирової угоди між двома країнами. Таким чином, до нормалізації логістики та споживання всередині КНР, експерти не виключають подальше зниження біржових котирувань на кукурудзу. Зниження фізичного попиту з боку регіону Південно-Східної Азії і Китаю негативно позначиться на продажах кукурудзи з України, так як залишок до експорту, що на сьогодні оцінюється на рівні 13-15 млн т, доведеться реалізовувати на ринки Близького Сходу і Північної Африки, а також ЄС, які до сьогоднішнього дня відставали за цінами від Азії і в перспективі через нестачу в експортерів інших альтернатив можуть ще знизитися. Зауважимо, що з кінця березня на ринок кукурудзи повернеться Аргентина, а слідом за нею і Бразилія, що може посунути українських продавців на другий план і обмежити потенціал до зростання цін. 

Станом на 30 січня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні  4850  5150 грн/т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.