Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 28.07.2021)

Пшениця

Котирування на пшеницю почали знижуватися з середини минулого тижня, але врешті решт стабілізувалися через велику кількість оголошених тендерів, а також на тлі погіршення стану посівів ярої пшениці в США. Поточного тижня результативним виявився тендер GASC, на якому було закуплено 180 тис. т пшениці з поставкою протягом вересня, а також тендер Йорданії, на якому було закуплено 60 тис. т пшениці на лютий 2022 року. При цьому, сьогодні, також проходить тендер Пакистану на поставку 500 тис. т пшениці на серпень-вересень. На даному етапі тендерний комітет розглядає пропозиції продавців і результати будуть оголошені в п'ятницю поточного тижня. Також 4-го серпня буде проходити тендер Туреччини на поставку 395 тис. т пшениці, який поки залишається оптимальною альтернативою для експортерів з Росії, які не змогли продати свою пшеницю на тендерах GASC.

Станом на 28 липня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 6750 – 6850 грн/ т, 3-го класу: 6700 –6850 грн/ т, 4-го класу: 6450 – 6650 грн/ т.

Ячмінь

На початку поточного тижня Туреччина оголосила про проведення чергового (вже третього за місяць) тендеру на закупівлю ячменю. Цього разу турецькі покупці готові законтрактувати до 515 тисяч тон з відвантаженням в першій половині вересня. Якщо плани тендерного комітету реалізуються, то лише через місяць з початку нового сезону Туреччина може законтрактувати 1,3 млн т ячменю. Такий показник на 550 тисяч тон більше, аніж попередній рекорд із закупівель, встановлений 2019/2020 маркетингового року та на 300 тисяч тон більше за прогноз імпорту цієї країни від Мінсільгоспу США на поточний маркетинговий рік. Свої пропозиції на тендер бажаючі можуть подавати до 03.08.2021 року включно, а офіційні результати будуть відомі уже в середу 04.08.2021 року.

В Україні, згідно зведених даних Міністерства АПК, станом на кінець минулого тижня було обмолочено 1,2 млн га ячменю (довідково: роком раніше на аналогічну дату даний показник становив 1,7 млн га). Поточна середня врожайність по країні складає 4,18 т/ га (проти 3,68 т/ га минулого року), відповідно наразі вітчизняні виробники зібрали 5 млн т ячменю проти 6,4 млн т 2020/ 2021 маркетингового року. При цьому, з 01 по 26 липня 2021 року з портів вже відвантажено 843 тисяч тон ячменю проти 705 тисяч тон за аналогічний період в 2020 році.

Цікаво, що станом на 27 липня в Росії спостерігається відставання від показників минулого року по врожайності (3,18 т/ га проти 3,29 т/ га відповідно), а площ оброблено більше, не дивлячись на пізній старт збиральної кампанії (2,3 млн га проти 1,9 млн га). За рахунок кращого темпу жнив в цьому році російські фермери вже намолотили 7,2 млн т ячменю проти 6,2 млн т на цю ж дату минулого року, хоча тиску додаткових обсягів на ринок з боку російських експортерів не більше, ніж торік.

Станом на 28 липня закупівельні ціни на ячмінь в портах України наступні: 6300-6400 грн/ т.

Кукурудза

За останній тиждень на фізичному ринку кукурудзи не відбулося глобальних змін і він знаходиться в очікуванні визначеності щодо виробництва цієї культури в ключових країнах-виробниках, а також попиту з боку найбільшого імпортера - Китаю. Вагомий вплив погодного фактора, який зараз позначається на динаміці біржових котирувань, скоро закінчиться і фактичний попит на дану культуру залишиться основним фундаментальним фактором впливу. Висока ціна на кукурудзу в порівнянні з іншими зерновими, а також тривала відсутність активних закупівель з боку Китаю, будуть тиснути на ціни в разі, якщо не відбудеться яких-небудь катаклізмів, які можуть призвести до різкого зниження світового виробництва (чого поки не передбачається). Стрімке зростання запасів біоетанолу в США на тлі зниження попиту з боку переробників також стримують зростання цін.

Щоденні мінливі прогнози погоди по кукурудзяному поясу США розгойдують біржу і залишають значний простір для спекуляцій. Попри тривалу посуху на значній частині американського середнього заходу, де зосередився основний приріст посівних площ в порівнянні з минулим роком, відмінні погодні умови на сході країни дають надію на рекордну врожайність в деяких штатах США на схід від Міссісіпі, яка перекриє недобір на заході.

Ситуація з виробництвом в Бразилії залишається напруженою через те, що очікується третя хвиля заморозків з піком на 29-30 липня, яка торкнеться півдня країни. Найбільше постраждають посіви кави і апельсинові плантації, проте частина кукурудзяних районів також зазнає впливу негативних температур, що тільки додасть стресу постраждалим від попередніх заморозків і посухи посівам. Аналітик Cordonnier знизив свій прогноз валового виробництва кукурудзи в Бразилії на 2 млн т, а саме до 86 млн т. Ринок чекає чергової корекції по Бразилії від USDA (Міністерства сільського господарства США) в серпневому балансі, оскільки оцінка у 93 млн т не відповідає дійсності. Зважаючи на ситуацію, Бразилія нарощує імпорт кукурудзи з Аргентини, щоб перекрити внутрішній дефіцит до надходження на ринок майбутнього врожаю з полів. Спекуляції на тему кількості і якості бразильської кукурудзи вже розігнали внутрішній ринок до попереднього максимуму в травні і не вщухають розмови про можливі масові дефолти фермерів перед експортерами, оскільки на внутрішньому ринку кукурудза коштує дорожче.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.