Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 26.06.2019)

Пшениця/ячмінь

Після нетривалого зниження котирувань пшеничних ф’ючерсів на Чиказькій біржі та біржі МАТІФ, що мало місце протягом минулого тижня, на поточному тижні відбулося незначне коригування цінової тенденції. Підтримку на ф’ючерсному ринку на цей момент надають новини щодо ймовірного зниження врожайності пшениці в основних країнах-виробниках та експортерах, зокрема в Росії та Австралії. Так, значна частина російських аналітичних джерел переглядають прогнози врожайності пшениці урожаю 2019 року та валового збору в країні в цілому у бік зниження. Причиною такого розвитку подій стали посушливі погодні умови, які спостерігаються у «пшеничному поясі» Росії. Поточний діапазон оцінок виробництва пшениці російських експертів коливається у межах 80 млн т, зауважимо, що попередні прогнози перебували на рівні 83-85 млн т. Довідково: згідно зі звітом Міністерства сільського господарства США, опублікованим у червні, виробництво російської пшениці 2019/ 2020 маркетингового року складе 78 млн т, а результат поточного сезону – 71,69 млн т.

Серед решти новин варто відмітити, що австралійські аналітики знизили оцінки експорту пшениці на 18 % (також через посушливі погодні умови). В Аргентині спостерігається штормова погода, яка з високою ймовірністю може затримати посівну кампанію цієї культури. Незважаючи на вищезазначене, рівень цін на фізичному ринку пшениці поки залишається стабільним, а покупці перебувають в очікуванні цінового зниження під впливом розпалу збиральної кампанії.

Станом на 26 червня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5 200 – 5 400 грн/т, 3-го класу 5 150 – 5 400 грн/т, фураж 4 950 – 5 150 грн/т.

Важливою подією для учасників ринку ячменю поточного тижня став тендер, проведений Саудівською Аравією. За його результатами, цим імпортером було законтрактовано 900 тис. т цієї культури з періодом відвантаження, що припадає на серпень-вересень 2019 року. Зазначимо, що роком раніше на відповідний період поставки Саудівською Аравією було законтрактовано 1 740 тис. т ячменю. За останні два тендери на постачання нового врожаю ячменю (липень-вересень) цією країною було придбано 1,74 млн т проти 3,24 млн т на аналогічний період у минулому році і 3 млн т – у позаминулому. Зважаючи на це, прогноз Міністерства сільського господарства США, щодо цьогорічного імпорту Саудівської Аравії, на рівні 8,5 млн т (+1 млн т до результату минулого маркетингового року) виглядає перебільшеним.

У Чорноморському регіоні збиральна кампанія ячменю набирає обертів. Так, у Росії з великим відривом за темпом жнив лідирує Краснодарський край (наразі обмолот проведено на 81 % збиральної площі). В Україні станом на початок тижня вітчизняними фермерами обмолочено 10 % від загальної площі. Минулого року на аналогічну дату цей показник становив 15 %. Середня врожайність ячменю по Україні на цей момент становить 3,2 т/ га проти 3,3 т/ га у минулому році.

 

Станом на 26 червня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні: 4 700 – 5 100 грн/т.

Кукурудза

Біржові котирування на кукурудзу консолідувалися в очікуванні квартального звіту Міністерства сільського господарства США, який буде опубліковано 28 червня, та зустрічі президентів США та КНР (також наприкінці червня) у рамках саміту Великої двадцятки. На думку експертів, відсутність домовленості між урядами вищезазначених країн, у короткостроковій перспективі, створюватиме тиск на котирування кукурудзяних ф’ючерсів. Натомість ймовірне додаткове зниження посівних площ під кукурудзою в США може виявитися фактором підтримки. Зазначимо, що погодний фактор у США до початку активної фази збиральної кампанії американської кукурудзи залишатиметься основною темою для обговорення та біржових спекуляцій. Станом на початок поточного тижня польові роботи з сівби кукурудзи урожаю 2019 року в США проведено на 96 % запланованої площі. Минулого року на аналогічну дату, за більш сприятливих погодних умов, польові роботи були завершені. За даними експертів, частка посівів кукурудзи у доброму та відмінному стані наразі складає 56 % проти показника попереднього тижня на рівні 59 % та минулорічного результату – 77 %. Зауважимо, що зовсім нещодавно до США «приєдналися» країни ЄС та Причорномор’я. Погодні умови у цих регіонах навпаки характеризуються сухістю і підвищеними температурами, які можуть мати негативний вплив на розвиток посівів пізньої групи. В Україні почали простежуватися сліди ґрунтової посухи і, у разі відсутності опадів та зниження температур протягом наступних декількох тижнів, ми можемо зіткнутися з потенційним зниженням врожайності в деяких районах.

Станом на 26 червня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 5 050 – 5 350 грн/т.

 

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН