Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 26.01.2018)

Пшениця

Поточна ситуація на світовому ринку пшениці демонструє стабільність, проте, незважаючи на його збалансованість, не варто виключати можливості цінового коливання залежно від домінування типу новин. Зважаючи на високу пропозицію пшениці Чорноморського походження (в основному за рахунок рекордного врожаю у Росії), основні світові продавці почувають себе доволі комфортно. Нетипові для цієї пори року погодні умови в країнах, що є топовими виробниками цієї культури, зокрема в США, Росії та Україні, наразі не створюють суттєвого впливу, але, на думку більшості експертів, у майбутньому з високою ймовірністю позначаться на формуванні цінової тенденції. Розвиток подій в Індії також не залишається без уваги з боку учасників світового ринку пшениці. Попри плани виробництва цієї культури місцевого міністерства сільського господарства досягти рівня 100 млн т, оцінки більшості приватних аналітичних агентств не дотягують до вказаної  позначки, що пояснюється зниженням кількості посівної площі під цією культурою. Відмітимо, що проблема зниження кількості посівної площі під урожай пшениці 2018 року також торкнулася таких країн, як США, Канада та ЄС.

У зв’язку зі знеціненням курсу гривні відносно долара США закупівельні ціни як на продовольчу, так і на фуражну пшеницю на українському ринку зазнали підвищення.

Станом на 26 січня ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу – 5700-5950 грн/т, 3-го класу – 5600-5950 грн/т, фураж – 5350-5840 грн/т.

Кукурудза

Погодний фактор на світовому ринку кукурудзи залишається визначальним при формуванні цінової тенденції. Так, наприклад, погодні умови в Аргентині минулого тижня стали фактором підтримки цін на фізичному ринку. Проблема полягає в довготривалій відсутності опадів у «кукурудзяному» поясі країни та прогнозу збереження посушливої погоди у короткостроковій перспективі. Дефіцит вологості ґрунту, що за такого розвитку подій може лише посилитися, на думку аналітиків ринку, здатен призвести до зниження валового збору аргентинської кукурудзи. Аналогічна ситуація мала місце у грудні минулого року та спричинила перегляд оцінок її виробництва на 3,7 млн т у сторону зниження.

Окрім вищенаведеного, варто відмітити посилення конкуренції між топовими продавцями кукурудзи в боротьбі за головні ринки збуту. Протягом останнього часу ціни на експортовану українську кукурудзу зазнали підвищення у зв’язку з активним попитом на неї з боку Китаю. За даними операторів ринку, китайські імпортери відмовилися від декількох партій кукурудзи походженням з США, законтрактованої напередодні на користь української. Згідно з прогнозами Мінсільгоспу США, цьогорічний імпорт цієї культури китайською стороною складе 3 млн т. А зважаючи на перебіг подій, більшість аналітиків припускають, що основна маса відвантажень у власність КНР відбуватиметься з портів України. Ще одним фактором зростання закупівельних цін на внутрішньому ринку кукурудзи стала девальвація національної валюти відносно долара США.

Станом на 26 січня ціни в портах України на кукурудзу перебували в діапазоні 5200-5420 грн/т.

Соя

Дефіцит вологи у ґрунті у соєвому регіоні Аргентини та відсутність опадів у прогнозах на найближчий тиждень надали підтримку цінам і на світовому ринку соєвих бобів. У січневому звіті Міністерства сільського господарства США виробництво сої в цій країні було знижено на 1 млн т до показника 56 млн т. Оцінка інших аналітичних агентств варіюється в діапазоні 51-52 млн т. У будь-якому випадку новини з Південної Америки залишатимуться ключовими факторами при формуванні настроїв учасників ринку та цінової тенденції.

Станом на 26 січня ціни в портах України на сою перебували в діапазоні 12 400-13 200 грн/т.

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН