Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 25.07.2019)

Пшениця/ячмінь

Протягом тижня котирування пшениці на Чиказькій біржі на фоні поліпшення погодних умов у США та, як наслідок, покращення стану посівів американської пшениці продемонстрували негативну цінову тенденцію. Незважаючи на незначні коливання, котирування на біржі МАТІФ залишилися практично на тому ж рівні. Варто зазначити, що закупівля пшениці за державними тендерами почала набирати обертів. 22 липня було проведено тендер на закупівлю продовольчої пшениці Єгипетським урядовим імпортером GASC, у рамках якого було законтрактовано 300 тис. т цієї культури. Переможцями стали експортери з Росії, Румунії та України. Зазначимо, що на попередньому тендері, організованому 16 липня, закуплено було лише одну партію російської пшениці. Серед решти державних закупівель варто виділити тендер Йорданії, у рамках якого було законтрактовано партію пшениці з відвантаженням у жовтні. Зауважимо, що попереднього разу Йорданія виходила на ринок ще на початку травня.

На українському ринку пшениці увага учасників залишається зосередженою навколо темпів збиральної кампанії цієї культури. Станом на поточну дату вітчизняними фермерами обмолочено 74 % від загальної збиральної площі, а фактичний намолот становить 18,9 млн т. Для порівняння, 2018/2019 маркетингового року станом на поточну дату обмолот було проведено на 67 % площі під пшеницею, а намолот цієї культури 2018 року врожаю становив 14,8 млн т.

Станом на 25 липня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу5200 –5400 грн/т, 3-го класу5150 – 5360 грн/т, фураж5000 – 5300грн/т.

Протягом поточного тижня ситуація на фізичному ринку ячменю не демонструвала значної активності. Основні покупці цієї культури поки не поспішають укладати зовнішньоекономічні контракти та очікують на цінове зниження пропозицій продавців. Що ж стосується актуальних новин на ринку ячменю, варто виділити наступні:

-    у Франції проведено обмолот на 97 % площі озимого ячменю та 30 % площі ярого. Минулого маркетингового року на аналогічну дату ці показники перебували на рівні 99 % та 31 % відповідно;

-    у Росії валовий збір ячменю на початок поточного тижня на 2 млн т випереджає минулорічний результат на цю ж дату (4,5 млн т проти 2,4 млн т). Зазначимо, що цьогорічна врожайність російського ячменю наразі перевищує показник минулого маркетингового року на аналогічну дату на 16 %;

-    в Україні збиральна кампанія завершена на 79 % збиральної площі, намолот становить 6,5 млн т ячменю. Минулого маркетингового року на аналогічну дату обмолот було проведено на 60 % площі, виділеної під вирощування ячменю, а намолот становив 4 млн т.

 

Станом на 25 липня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні:4900 – 5200 грн/т.

Кукурудза

Уже декілька тижнів поспіль погодні умови в США продовжують надавати основний вплив на динаміку біржових котирувань, волатильність яких за останній час істотно зросла. Посушлива погода, що протягом тривалого часу спостерігається в штатах-основних виробниках американської кукурудзи, негативно позначилася на стані посівів цієї культури. Станом на поточну дату, частка рослин, що перебувають у доброму та відмінному стані в США, становить 57 % (- 1 % до попереднього результату). Але ф’ючерсний ринок миттєво реагує на зміну погодних умов у цій країні, прогноз дощів тощо, чим і обумовлюється поточна волатильність.

Зазначимо, що погодні умови у північній частині ЄС привертають до себе все більше уваги учасників ринку. Справа у тому, що у Франції, Німеччині та Польщі спостерігається підвищення температури, подекуди до 40 градусів Цельсія, що, у свою чергу, негативно впливає на стан посівів пізньої групи сільськогосподарських культур, у тому числі і кукурудзи, яка вже знаходиться на стадії цвітіння. До публікації серпневого балансового звіту Міністерства сільського господарства США погода в Північній півкулі продовжить залишатися головним подразником для фізичного та ф’ючерсного ринків кукурудзи.

Станом на 25 липня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні: 5150 – 5500 грн/т.

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН