Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 23.07.2020)

Пшениця/ ячмінь

Протягом тижня котирування на пшеницю на Чиказькій та Паризькій біржах почали стрімко знижуватися і цьому посприяли наступні фактори: стабільні обсяги поставок пшениці від фермерів у чорноморському регіоні; звіти про кращу врожайність, аніж очікувалося напередодні в північних регіонах чорного моря та ЄС; сприятливі погодні умови у пшеничному регіоні США. Негативна цінова тенденція на ф’ючерсному ринку пшениці спонукала ряд державних компаній до оголошення тендерів, тож останніми днями попит на пшеницю надходив з боку Єгипту, Йорданії, Ефіопії, Кореї та інших. У рамках тендера імпортера GASC (єгипетський урядовий покупець) було законтрактовано 115 тис. т продовольчої пшениці походженням з України, а ціни переможців цього разу виявилися нижчими, аніж на попередньому тендері, проведеному 13 липня. У цілому ціни на фізичному ринку пшениці демонструють зниження, проте воно поки не таке різке, як на ф’ючерсному ринку. 

Станом на 23 липня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 6150 - 6430 грн/ т, 3-го класу: 6100 – 6380 грн/т, 4-го класу: 5900 6200 грн/т.

Минулий тиждень на ринку ячменю починався досить мляво, попит періодично з`являвся та зникав, а продавці очікували підтримку з боку тендера Ірану, який планував законтрактувати 200 тис. т цієї культури. Зазначений тендер так і не виправдав надії продавців, оскільки був скасований у середу. Проте на наступний день після цього Саудівська Аравія вийшла на ринок, оголосивши черговий тендер на закупівлю 720 тис. т фуражного ячменю з відвантаженням в другій половині вересня - жовтні. Інформація про проведення тендера застала зненацька учасників ринку, адже він був оголошений щонайменше на два тижні раніше, ніж того очікувала більшість трейдерів. Згідно з оголошеними результатами, Саудівська Аравія закупила запланований обсяг, а ринок поки що аналізує його результати. З одного боку, підтримку цінам надають зобов’язання трейдерів по виконанню зовнішньоекономічних контрактів у липні-серпні на фоні зменшення обсягів реалізації ячменю від фермерів. З іншого боку, завдяки обвалу котирувань пшениці на біржі Матіф все більш конкурентним на ринку стає ячмінь європейського походження.

Станом на 23 липня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 5460 - 5650 грн/т.

Кукурудза

Збалансовані погодні умови на вихідних та сприятливі метеорологічні прогнози на найближчі 8-10 днів в США створюють тиск на біржові котирування на кукурудзу. Наразі ринок перебуває в очікуванні новинних драйверів, пов'язаних уже не тільки з погодним фактором, врожайністю та виробництвом, а навіть більше з політикою та кризою, викликаною пандемією. 

Четверта (за кількістю) за всю історію одноденна реалізація американської кукурудзи Китаю не надала значного впливу на котирування, так як, найімовірніше, була вже врахована ринком в рамках виконання першого етапу мирної угоди між урядами США і КНР. Вартість кукурудзи на китайському внутрішньому ринку все ще висока (найвищий рівень - починаючи з 2015 року), хоча в останні дні і помічається певна корекція котирувань на місцевій біржі. Логістика також посприяла здорожчанню кукурудзи на внутрішньому ринку КНР, вартість якої суттєво зросла через паводки і істотне збільшення рівня води у річці Янцзи. Варто відмітити, що у рамках тендерів, проведених з початку календарного року, на внутрішньому ринку Китаю вдалося реалізувати близько 32 млн т кукурудзи, що підкреслює високий рівень попиту на дану культуру, спричиненого відновленням поголів'я. 

Серед решти новин варто відзначити, що деякі райони Франції, Німеччини та Румунії повідомляють про нестачу вологи у ґрунті, проте говорити про перегляд очікувань щодо валового збору поки зарано. Згідно з оцінками Міністерства сільського господарства США, поточного маркетингового року в ЄС очікується урожай кукурудзи на рівні 68,3 млн т проти 66,7 млн т минулого року та 64,4 млн т позаминулого. На тлі падіння попиту на біоетанол, такий приріст виробництва безсумнівно позначиться на зниженні загального імпорту, в тому числі і з України. За інформацією від Європейської Комісії, в 2019/2020 МР ЄС імпортували 19 млн т кукурудзи проти 21 млн в 2018/2019 МР. Оптимістичний прогноз виробництва на поточний рік на фоні зниженого попиту може скорегувати обсяг імпорту на декілька мільйонів тонн.

Що ж стосується новин з України, то варто відмітити, що погодні умови поточного місяця складаються доволі сприятливо для розвитку посівів кукурудзи, тож аналітичні агентства підвищують свої прогнози виробництва цієї культури 2020 року урожаю, так оцінки перебувають в діапазоні 35-38 млн т.

Станом на 23 липня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають на рівні 4800 грн/т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.