Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 22.12.2021)

Пшениця

Останнім часом на ринку пшениці складається враження, що ринок уже досяг свого сезонного мінімуму. Протягом минулого тижня зниженню котирувань пшеничних ф’ючерсів сприяло зниження цін в Австралії та Північній Європі. Падіння індикацій, у свою чергу, спровокувало хвилю попиту, яка й уповільнила цей процес. Починаючи з середини минулого тижня, активними покупцями на ринку пшениці виступали Філіппіни, Китай, Корея та Йорданія. Але все ж таки у всій цій хвилі попиту важливо виділити саме Китай. Адже до цього котирування на Euronext знижувалися саме через відсутність ринку для французької пшениці, яка не пройшла на алжирському тендері, що раніше був її ключовим напрямком. Зараз французьку фуражну пшеницю активно закуповує Китай з метою поповнення своїх резервів і тим самим знижує тиск на європейському ринку. Для Австралії ринок Китаю надає аналогічну підтримку. Дешева фуражна пшениця активно торгується в цьому напрямку, і в експортерів вже немає побоювань про відсутність можливості реалізації великої кількості фуражної пшениці, що сформувалося після тривалих опадів під час збирання. Філіппіни та Корея також закуповують саме австралійську пшеницю у великих кількостях і цим додають ліквідності цьому ринку. При цьому активність серед приватних покупців Північної Африки та Близького Сходу залишається дуже обмеженою. Найімовірніше покупці вже сформували запаси аж до кінця січня 2022 року, а за позиціями на лютий – березень 2022 року планують розпочати роботу вже наступного року.

Учора відбувся тендер Туреччини, в межах якого було законтрактовано (як і планувалося напередодні) 320 тис. т продовольчої пшениці з поставкою протягом лютого 2022 року. Слід зауважити, що ціни переможців виявилися нижчими від цін попереднього тендеру (проведеного наприкінці листопада) на 24-36 дол/т .

У цілому, поточний рік виявився рекордним для України у розрізі обсягів виробництва, при цьому обсяг глобального світового виробництва, зокрема високоякісної пшениці, знизився у порівнянні з минулим періодом, що перерозподілило частину нового попиту для продукції українського походження. У цьому сезоні українську пшеницю активно імпортували країни Західної Африки (Нігерія, Камерун, Сенегал, Гана), які до цього традиційно не купували нашу пшеницю. Також серед нової хвилі попиту слід виділити Алжир, Саудівську Аравію та Оман. Частину традиційного попиту для України з боку Бангладеша, та меншою мірою Індонезії та Філіппін було все ж таки втрачено через високі обсяги виробництва у Індії та Австралії, але не виключено, що у наступному році українська пшениця знову стане конкурентною і по цим напрямкам. А поки вона експортується швидше, ніж минулого року.

Станом на 22 грудня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу: 9250 -9500 грн/т, 3-го класу: 9200 - 9450 грн/т, 4-го класу: 8600 - 8900 грн/т.


Ячмінь

Схоже, що ринок ячменю перейшов у режим зимових канікул, хоча ще можливе оголошення одного-двох державних тендерів до кінця календарного року. А поки цього не трапилося відзначаємо зменшення кількості індикацій продавців у Чорному морі. Можливі два варіанти такого розвитку подій: 1) все ж таки знайшли варіанти для продажу; 2) перебувають в очікуванні тендерів/ твердого попиту. На користь першого варіанту говорить попит, який ми бачили минулого тижня з боку Лівії, а проти нього ідеї цін покупців, що на $ 4-8 нижче за індикації продавців на той момент. Інтерес до нового врожаю доволі активний з боку Китаю. Минулого тижня ринком ходили чутки про чергові контракти, крім того, попит з боку КНР присутній і на цьому тижні. Серед решти новин слід зауважити, що тендер Йорданії минулої середи було скасовано.

Станом на 22 грудня закупівельні ціни на ячмінь в портах України такі: 8150 – 8400 грн/т.


Кукурудза

Масштабне поширення нового штампу COVID-19 «Омікрон» у США та ЄС (у США «Омікрон» зараз визначають у 73% пацієнтів хворих на COVID-19) та глобальні плани урядів щодо введення карантинних заходів на період новорічних свят, покликаних стримати його поширення, негативно впливають на попит на нафтопродукти та провокують масштабний розпродаж фондами енергетичних активів, що не може не впливати на біржові котирування на кукурудзу. Проте, на противагу цьому виступає недостатня кількість опадів у південних регіонах Бразилії та північній частині Аргентини, що вже позначилося на перегляді прогнозних обсягів виробництва сої та кукурудзи у цих регіонах у бік зменшення і це не дає кукурудзяним котируванням під тиском нафти та очікуваного зниження рентабельності виробництва етанолу продемонструвати падіння.

Минулого тижня Аргентина оголосила квоти на експорт поточного врожаю кукурудзи на рівні 41,6 млн т при тому, що наразі фактично проекспортовано 39,8 млн т цієї культури. Довідково: оцінка даного показника Міністерством сільського господарства США (USDA) згідно з останнім звітом складає 38,5 млн т. Місцеві аналітики інформують про попередню квоту на наступний рік в 25 млн т, при тому, що вже повідомляється про реєстрацію експорту майбутнього врожаю на рівні 15,5 млн т. Такі дії уряду спрямовані на стримування внутрішньої інфляції і ринок уважно слідкуватиме за реалізацією цієї програми, оскільки Аргентина входить у ТОП 3 світових експортерів даної культури.

Інтенсивність торгівлі на фізичному ринку поступово знижується у зв'язку із сезонними святами та вихідними днями і буде на низькому рівні щонайменше до середини січня 2022 року, коли мають надійти перші дані щодо розподілу нових квот у Китаї. Окрім цього, тривалий інтерес щодо імпорту зернових з боку Китаю та очікуваний розподіл нових імпортних квот для приватного ринку КНР зберігає перспективу подальшого попиту у цьому напрямку.

Станом на 22 грудня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають в діапазоні: 7850 - 8000 грн/т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.