Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 21.07.2021)

Пшениця

Котирування на пшеницю почали різко зростати з середини минулого тижня і вже знову подолали позначку в 700 центів за бушель, що є максимальним значенням з середини травня, якщо оцінювати по закриттю торгів. Підтримку такому розвитку подій надали погодні катаклізми в північній півкулі: аномальна спека в Канаді та надмірні опади на території Західної Європи. Як наслідок, варто очікувати зниження виробництва в цих регіонах, і зокрема пропозиції високоякісної продукції, яка в цьому сезоні найімовірніше буде мати попит, оскільки в Україні, Румунії та Росії також спостерігається зниження якості пшениці. Ціни на фізичному ринку також різко зросли, але все ж не так відчутно, як на біржі. Варто відзначити, що трейдери з Росії в цьому сезоні ведуть дуже консервативну торгівлю, так попередні роки близько 80 % обсягів на GASC на липень-вересень відвантажували з Росії. У цьому сезоні цей показник склав близько 30 %. Причиною такого стану справ стала пізня збиральна кампанія пшениці, а також вплив експортних мит. Виходячи з цього залишається дуже висока ймовірність того, що російські трейдери почнуть демпінгувати та боротися за попит починаючи з серпня, коли основні обсяги нового врожаю почнуть надходити в порти.

Окремо варто відзначити, що попит на фуражну пшеницю все ще залишається дуже високим. На початку збиральної кампанії в Україні частка фуражної пшениці становила близько 40-42%, що спровокувало трейдерів досить агресивно пропонувати великі обсяги на тендерах. Але в ході збирання частка фуражної пшениці скоротилася до 27-30 % і в цілому бажання продавців реалізувати додаткові партії стихло. Крім того, румунські експортери вже також сформували необхідні програми за рахунок GASC, Йорданії та Ємену, і зараз зайняли вичікувальну стратегію і більше не пропонують пшеницю.

Станом на 21 липня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 6650 – 6950 грн/т, 3-го класу: 6650 – 6900 грн/ т, 4-го класу: 6450 – 6600 грн/ т.


Ячмінь

Попри період масового збирання ячменю в північній півкулі, минулий тиждень виявився напрочуд малоактивним. Основні світові продавці та покупці поводили себе стримано та спокійно, чого не можна сказати про внутрішній ринок України. З початку поточного тижня в Чорноморському регіоні спостерігається істотне зменшення продавців, при цьому їх цінові індикації зазнали зростання в діапазоні від декількох доларів США до 10 доларів США в порівнянні з минулим тижнем.

Згідно зі статистикою Міністерства АПК, в Україні, станом на початок минулого тижня, було обмолочено 686 тисяч гектарів ячменю та зібрано майже 3 млн т із середньою врожайністю по країні на рівні 4,3 т/ га. За темпом збирання та обсягом намолоту цьогорічні показники відстають від результатів минулого маркетингового року на аналогічну дату, однак поточний показник врожайності перевищує тогорічний на 0,6 т га. Серед решти новин варто виділити наступні:

  • у Росії цьогорічні врожайність ячменю і валовий намолот випереджають показники 2020/2021МР: 3,6 т га проти 3,2 т/ га і 4,2 млн т проти 3,6 млн т відповідно. Однак тиск обсягів російського ячменю на зовнішньому ринку поки не відчувається, адже експорт ускладнений механізмом визначення мита при відвантаженні цієї культури.
  • ослаблення курсу долара США відносно євро було більш ніж компенсоване зростанням котирувань пшениці на біржі Matif (+9 євро за тиждень), що разом зі стабільними преміями не дозволяє північноєвропейським експортерам бути конкурентними з чорноморськими продавцями.
  • у зв'язку з Курбан-байрамом (19 - 23 липня) попиту на ячмінь з Близького Сходу чи Північної Африки поменшало. А ті рідкісні покупці, які присутні на ринку, не поспішають слідувати за зростаючими індикаціями продавців. Потенційний попит на ячмінь можна знайти в Китаї навіть на серпень, але за досить низькими цінами щодо поточних закупівельних цін в Україні.

Станом на 21 липня закупівельні ціни на ячмінь в портах України наступні: 6000 - 6300 грн/ т.


Кукурудза

Кліматичні аномалії у Північній та Південній півкулях утримують пальму першості за ступенем впливу на настрій учасників ринку кукурудзи та динаміку товарних ринків. Інфляційні процеси, а також процеси їх стримування, на ряду з новою хвилею коронавірусу (штам дельта) безпосереднім чином впливають на поведінку груп інвесторів і великих фінансових фондів, провокуючи масштабні міграції капіталу, що і створює рекордну за останній час волатильність ринку. Посуха та спека на північному заході США, катастрофічні повені на заході Європи; потопи в Китаї й заморозки в Бразилії - все це розхитує човен світового балансу попиту і пропозиції по зерну. На сьогоднішній день, продовольчій безпеці світу нічого не загрожує, тому що потенційний недобір врожаю в одній країні буде компенсований рясним валовим збором в іншій, однак дані фактори продовжать впливати на ринок до початку збиральної компанії та сезонного тиску на ціни.

Говорячи про найбільшого виробника та експортера кукурудзи у світі (США), варто відзначити ідеальний стан посівів на сході кукурудзяного поясу, де очікується рекордна врожайність, проте ключовим питанням залишається можливість східних штатів нівелювати втрату врожайності на заході країни, де з травня спостерігаються температури вище середніх і нестача опадів, що однозначно впливає на майбутню врожайність в період цвітіння кукурудзи (друга половина липня). Наступний балансовий звіт USDA (Міністерства сільського господарства США) повинен пролити світло на тривалі суперечки щодо можливої середньої врожайності по США і валового виробництва. Наразі у доброму та відмінному стані перебуває 65 % посівів американської кукурудзи (очікувалося 66 %). Зберігається прогноз сухої та спекотної погоди на більшій частині кукурудзяного поясу до кінця місяця.

Повінь в китайській провінції Хенань, де зосереджено 9% виробництва кукурудзи та 30 % пшениці, а також яка займає друге місце серед провінцій КНР за обсягами виробництва свинини і перше за обсягами виробництва яєць, ще не знайшла свого відбиття на біржових котируваннях китайської біржі, проте, якщо погодна ситуація не покращиться, то під загрозою затоплення можуть опинитися до 4 млн га сільськогосподарських угідь. Наразі, на тлі дорожнечі кукурудзи Китай використовує пшеницю для нормалізації внутрішніх цін на корми. З іншого боку, тривала відсутність Китаю на ринку, як покупця кукурудзи, тисне на ціни даної культури. Щоб виправдати нинішню дорожнечу кукурудзи, ринок повинен побачити серйозну проблему з виробництвом в цьому сезоні (чого поки не передбачається).

У понеділок і вівторок частина центральних і південних штатів Бразилії черговий раз зазнали негативного впливу заморозків, що зобразились на посівах кукурудзи, плантаціях кави та бавовни, що посилить і без того непросту ситуацію з другим (основним) урожаєм кукурудзи в країні. Збільшення імпорту кукурудзи з сусідньої Аргентини, покликане перекрити внутрішній дефіцит. Ринок буквально впевнений в тому, що в минулому звіті USDA Мінсільгосп США не повною мірою показав зниження бразильського врожаю 2021 року урожаю, і що в наступному звіті ми можемо побачити подальші коригування (93 млн за версією USDA і 83 - 87 млн згідно з прогнозами приватних аналітиків). Відзначимо, що уряд Аргентини виступив із закликом заощаджувати воду, оскільки рівень води в річці Парана (протікає по території Бразилії, Парагваю та Аргентини) знаходиться на найнижчому рівні за останні 77 років. Також, у зв'язку з даною ситуацією страждає і логістика, так як великовантажні судна, що заходять до річкових портів, не можуть завантажуватися до повної місткості, що впливає на подорожчання фрахту.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.