Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 20.05.2020)

Пшениця/ ячмінь

Починаючи з кінця минулого тижня, котирування на пшеницю на Чиказькій біржі, під впливом сприятливих опадів в США, демонструють негативну цінову тенденцію. Наростаючий тиск на ф’ючерсному ринку пшениці відчувається у зв’язку з наближенням збирання нового врожаю в північній півкулі. Ситуація на фізичному ринку поки залишається стабільною, а ціни на старий врожай потроху знижуються. Різні аналітичні агентства продовжують коригувати у бік зменшення свої прогнози щодо врожаю пшениці в ЄС, що пояснюється довготривалою посухою на півночі Франції та в Німеччині. Зокрема Європейська організація з моніторингу врожаю (MARS) на даний момент оцінює середню врожайність в ЄС на рівні 5,72 т/га, що на 2,6% нижче від попереднього прогнозу і на 0,9% поступається середньорічному показнику за останні 5 років. Якщо такі прогнози справдяться, то навіть не дивлячись на збільшення очікуваних обсягів валового збору пшениці в Росії до 77-78 млн т проти 74,5 млн т в минулому сезоні, сумарна пропозиція пшениці з ЄС і чорноморського регіону в період з липня по вересень 2020 року буде відчутно нижче, аніж за аналогічний період 2019 року. Очікуваний значний приріст виробництва пшениці в Австралії та Аргентині наразі знаходиться під питанням, оскільки до початку збиральної кампанії все ще залишається близько 7 місяців, і ряд погодних факторів можуть внести свої корективи у розвиток подій. 

Станом на 20 травня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 6070 – 6400 грн/ т, 3-го класу: 6050 - 6350 грн/т, 4-го класу: 5950 – 6200 грн/т.

Новиною поточного тижня стало введення Китаєм імпортних мит (80,5% сумарно) на австралійський ячмінь терміном на 5 років. Це рішення було прийнято після звинувачення Китаю в приховуванні пандемії Covid-19 розвідками Австралії, США, Великобританії, Канади та Нової Зеландії. На фізичному ринку це матиме відображення у вигляді перерозподілу торгових потоків, але не раніше грудня 2020 року, коли у Австралії буде зібрано новий урожай: останні будуть змушені пропонувати ячмінь за нижчими цінами на тендерах Саудівської Аравії, у той же час попит на французький і частково український ячмінь підвищиться, якщо китайські і австралійські політики не домовляться між собою.

Станом на 20 травня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 5000 - 5300 грн/т.


Кукурудза

Минулий тиждень на ринку кукурудзи не відзначився суттєвими змінами на ринку і лише незначна корекція цін на нафту додала трохи оптимізму щодо відновлення світового попиту на етанол. Існує думка, що нинішні темпи відновлення попиту на паливо в США перевершать початкові очікування, проте аналітики з ARCResearch все ж вважають, що до осені попит на пальне в США не буде перевищувати 77-82% від торішнього рівня, що є негативним фактором напередодні рекордного виробництва в США і рекордних кінцевих залишків.

Підтримувані практично ідеальними погодними умовами, американські фермери не зменшують темпів посівної кампанії кукурудзи. Так, станом на початок цього тижня в США сівбу проведено на 80% площ, виділених під вирощування цієї культури, проти прогнозу на рівні 79-83%, 44% - результату на аналогічну дату роком раніше та 71% - середньорічного результату за 5 років. Сходи кукурудзи отримано на 43% площ проти 16% (роком раніше) і 40% (середньому за 5 років). На тлі сумнівного прогресу в діалозі з Китаєм щодо реалізації досягнутих раніше торгових угод такий прогноз американського виробництва виглядає обтяжливим (406 млн т проти 347 млн т у 2019/2020 маркетинговому році).

Європейська організація з моніторингу врожаю (MARS) крім пшениці, ячменю та ріпаку також знизила прогноз врожайності кукурудзи на території ЄС на 1,2% до 7,94 т/га. На сьогоднішній день немає явних загроз розвитку посівів даної культури, як в Європі, так і в Причорномор'ї, проте все-таки погодні ризики ще попереду. APK-Inform знизили свій прогноз щодо експорту української кукурудзи в наступному сезоні до 28 млн т, що на 5 млн т менше від прогнозу Міністерства сільського господарства США (USDA). На сьогоднішній день українська кукурудза є найдорожчою і не витримує конкуренції в регіоні Близького Сходу, Північної Африки, а також ЄС.

Станом на 20 травня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 5100 – 5400 грн/т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.