ЦІНОВІ ТРЕНДИ НА СВІТОВИХ РИНКАХ ЗЕРНА (СТАНОМ НА 19.09.2019)

Пшениця/ кукурудза

Після публікації звіту Міністерства сільського господарства США котирування на пшеницю на Чиказькій біржі продемонстрували висхідний ціновий тренд. Хоча для пшениці балансовий звіт виявився по більшій мірі нейтральним та доволі очікуваним для учасників ринку цієї культури, зростання котирувань на сою все-таки надало певну підтримку зерновому сектору. Відмітимо, що тенденція сформована на Чиказькій біржі також мала місце і на біржі МАТІФ. У зв'язку зі змінами цінового тренду на ф`ючерсному ринку пшениці деякі продавці почали підвищувати свої ідеї цін, а деякі і зовсім зайняли вичікувальну позицію.

Повертаючись до змін світового балансу по пшениці за даними американських експертів відмітимо наступне:

-   оцінку світового валового збору пшениці 2019/2020 МР було відкориговано у бік зниження (-2,54 млн т) до 765,53 млн т. Зниження даного показника відбулося за рахунок перегляду виробництва у наступних країнах: Австралії (на 2 млн т до 19 млн т), Росії (0,5 млн т до 72,5 млн т) та Україні (на 0,5 млн т до 28,7 млн т). Зазначимо, що оцінка валового збору пшениці в США залишилася на попередньому рівні (53,89 млн т), а в ЄС підвищилася від 1 млн т до 151 млн т;

-   прогнозні обсяги експорту також зазнали зниження (-1,8 млн т) та наразі становлять 180,83 млн т;

-   перехідні світові запаси пшениці на кінець поточного маркетингового року очікувано складуть 286,51 млн т проти серпневого прогнозу на рівні 285,4 млн т.

 Станом на 19 вересня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу 49005025  грн/т, 3-го класу 48705000 грн/т, фураж 4750 4920 грн/т.

 У вересневому звіті аналітики Міністерства сільського господарства США знизили врожайність, а відтак і валовий збір американської кукурудзи, при цьому було знижено її прогнозне споживання етаноловою промисловістю і збільшено перехідні залишки. У кількісному вимірі всі ці зміни виявилися трохи вищими від середніх оцінок ринку та спровокували покриття коротких позицій трейдерами на біржі. Технічний характер цього зростання підтверджує практичну відсутність реакції на нього фізичного ринку. Індикації продавців за тиждень істотно не змінилися, а найближчі місяці (вересень –жовтень) поставки кукурудзи з США на фізичному ринку навіть втратили декілька доларів, незважаючи на зростання котирувань на біржі.

Нечисленний попит на українську кукурудзу сьогодні представлений лише епізодичним попитом із боку Єгипту (у зв'язку із затримками у поставці раніше законтрактованих обсягів південноамериканської кукурудзи), а також трейдерами, які користуючись надлишком пропозиції та низькими цінами готові нарощувати довгу позицію на грудень – лютий.

В Україні за станом на 17.09.2019 виробниками кукурудзи проведено обмолот на 287 тис. га проти 351 тис. га минулого маркетингового року на аналогічну дату, при цьому цьогорічна врожайність наразі на 10% перевищує минулорічний показник на 17 вересня. Незважаючи на такі дані, аналітики Мінсільгоспу США знизили оцінку валового збору української кукурудзи урожаю 2019 року на 0,5 млн т до 36 млн т.

 Станом на 19 вересня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні: 4140 4250 грн/т.

 Ячмінь

У вересневому звіті Мінсільгоспу США відмічається істотне збільшення валового збору ячменю в північній півкулі у порівнянні з результатами минулого маркетингового року, а також незначне погіршення прогнозів виробництва австралійського ячменю відповідно до попереднього прогнозу. Таким чином, 2019/2020 МР світове виробництво цієї культури може досягти 154 млн т – найвищої позначки, принаймні за останні 6 років. Довідково: світовий валовий збір ячменю 2018/2019 МР становив 140 млн т. Такий стан справ відзначився на цьогорічному рівні цін, які є значно нижчими у порівнянні з минулорічними, проте цей факт не підвищує інтерес з боку імпортерів ячменю до даної культури. Так, два головних імпортера даної культури, на частку яких припадає більше 60% від світового попиту, в цьому році набагато менше уваги приділяють ячменю:

-   Саудівська Аравія заохочує заміну "чистого" фуражного ячменю на комбікорми. З початку поточного маркетингового року станом на сьогодні законтрактувала на 1 і 2 млн т цієї культури менше ніж позаминулого і минулого років;

-   попит Китаю вщух як у зв’язку із сезонними причинами так і через спалахи в країні африканської чуми свиней.

Крім цього, поточна ціна на ячмінь, щонайменше на 10 дол./т перевищує ціну на кукурудзу, що також не додає йому привабливості для потенційних покупців. Фізичний ринок в цілому підтверджує справедливість прогнозів Міністерства сільського господарства США, але час від часу ціни отримують підтримку, яка не дозволяє їм знизитися, наприклад, до рівнів 2016/2017 року. Протягом двох тижнів такою підтримкою слугував тендер Туреччини на закупівлю 200 тис. т ячменю з поставкою з 17.09.2019 по 04.10.2019, результати якого були оголошені в середу 11.09.2019. Всього на тендері було запропоновано близько 600 тис. т ячменю.

 Станом на 19 вересня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні: 4500 4850 грн/т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.