Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 17.10.2019)

Пшениця/ ячмінь

Звіт Міністерства сільського господарства США по пшениці, опублікований 10 жовтня, виявився цілком очікуваним для учасників ринку і відобразив незначне збільшення світових перехідних залишків цієї культури до 287,8 млн т (+1,29 млн т до попереднього звіту). Оцінка виробництва пшениці у світі фактично не змінилася та наразі становить 765,23 млн т. Для США, Росії та України обсяги валового збору пшениці урожаю 2019 року залишилися на попередньому рівні, зміни торкнулися лише: ЄС +1 млн т (152 млн т), Канади – -0,3 млн т (33 млн т) та Австралії – -1 млн т (18 млн т). У цілому опублікований жовтневий баланс мав би мати нейтральний вплив на ринок пшениці, але з огляду на те, що по кукурудзі залишки виявилися значно вищими, аніж очікувалося напередодні, це спровокувало корекцію. Проте уже в п'ятницю ринком почали поширюватися чутки про імовірну угоду між урядами США та Китаю щодо закупівлі американської пшениці, такий стан справ не міг не вплинути на цінову тенденцію. Відтак, котирування пшеничних ф’ючерсів на Паризькій біржі у порівнянні з попередньою сесією продемонстрували висхідний ціновий тренд. На фізичному ринку пшениці продавці почали підвищувати свої ідеї цін, хоча покупці поки ще не готові розглядати такий ціновий рівень.

Серед решти новин, що протягом останнього часу мали місце на ринку пшениці, варто відзначити проведення тендера єгипетським урядовим імпортером GASC, у рамках даного тендера було закуплено 405 тис. т продовольчої пшениці, за яким період поставки припадає на третю декаду листопада 2019 року, до числа переможців увійшли російські, французькі та українські трейдери. Нагадаємо, що попередній тендер даного імпортера було проведено 08 жовтня 2019 року, а законтрактовані обсяги становили 295 тис. т.

Станом на 17 жовтня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу:  5180 - 5350 грн/т, 3-го класу: 5170 - 5350 грн/т, фураж: 5070 – 5225 грн/т.

Подальше зростання котирувань пшениці на Паризькій біржі і відновлення кукурудзи на Чиказькій біржі на тлі чуток про угоду між США і Китаєм призвели до підвищення цінових індикацій продавців європейського ячменю в порівнянні з ціновими ідеями, що мали місце на ринку цієї культури тижнем раніше. Такій ситуації додатково посприяло пожвавлення інтересу на дану культуру з боку Лівії та Саудівської Аравії, проте назвати існуючий попит предметним наразі не доводиться. Єдиним, на сьогодні, стримуючим фактором на ринку ячменю залишається досить низький темп експорту цієї культури Росією при її істотному цьогорічному експортному потенціалу. За даними експертів, станом на поточну дату з портів РФ відвантажено на експорт лише 1,4 млн т ячменю, що поступається результату минулого маркетингового року на аналогічну дату на 25%. Відмітимо, що цьогорічний валовий збір російського ячменю оцінюється на рівні 21,5 млн т (+4,5 млн т до валового збору 2018/2019 маркетингового року).

Станом на 17 жовтня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні: 4650 - 4900 грн/т.

Кукурудза

Протягом минулого тижня волатильність на біржовому ринку кукурудзи не знаходила свого відображення на фізичному. Так, після публікації балансового звіту Міністерства сільського господарства США відбулося різке падіння котирувань на кукурудзу, яке змінилося зростанням після появи інформації щодо поліпшення торгових відносин між урядами США та Китаю. Фізичному ринку кукурудзи залишалося лише спостерігати за стрімкими змінами цінових тенденцій. Основні продавці кукурудзи не налаштовані знижувати свої цінові пропозиції, а покупці не готові підвищувати ідеї цін, аргументуючи такий стан справ неминучим у подальшому зниженням цін на тлі рекордних врожаїв кукурудзи і слабкого попиту на дану культуру. Повертаючись до оновленого звіту Мінсільгоспу США відмітимо наступне:

-  цьогорічний валовий збір кукурудзи у світі оцінюється на рівні 1104,01 млн т проти 1104,88 млн т у звіті, опублікованому минулого місяця;

-  у США очікується зменшення виробництва кукурудзи на 0,5 млн т до 350,01 млн т.

-  оцінка валового збору кукурудзи у Південній Америці залишається на рекордному рівні у 151 млн т.

Головними факторами підтримки на ринку кукурудзи у короткостроковій перспективі залишатимуться очікування зниження показника урожайності американської кукурудзи та прогнози «перемир’я» між США та КНР. З іншого боку, рекордні врожаї цієї культури в Аргентині та Бразилії разом зі слабким попитом з боку основних країн-споживачів будуть стримувати фізичний ринок від цінового зростання.

Що ж стосується новин на вітчизняному ринку кукурудзи, варто відзначити, що станом на поточну дату в Україні проведено обмолот на 48% від загальної збиральної площі. Минулого маркетингового року на аналогічну дату даний показник перебував фактично на такому ж рівні.

Станом на 17 жовтня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні: 4300 - 4515 грн/т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.