Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 16.02.2018)

Пшениця

Ринок пшениці минулого тижня фактично слідував тенденціям, що сформувалися протягом попередніх 2-3 тижнів. Ціни на фізичному ринку продовжують повільно, але впевнено зміцнюватися, так як продавці використовують вигідний для себе момент і штовхають ціни вгору. А у покупців поки немає достатньо переконливих контраргументів на зниження, так як по перспективам виробництва в наступному році на даний момент немає "ведмежих новин". При цьому слід вказати на відсутність сенсаційних новин, спрямованих на зростання ринку.  Так і досі темпи експорту пшениці з США відстають від прогнозів USDA на поточний сезон. Але наразі на перший план виходить сезонний фактор і він, в основному, і підтримує ціни на фізичному ринку

Що стосується погодних умов і їх потенційного впливу на формування врожаю 2018 р, то минулого тижня не було нових повідомлень, здатних істотно впливати на ринок. Ситуація на Великих рівнинах США як і раніше далека від ідеальної і всі ознаки посухи присутні, але конкретних оцінок потенційних збитків поки немає і, напевно, ринок поки що не враховує цей фактор ризику в повній мірі. У РФ і Україні стан посівів озимої пшениці на даний момент стабільний і переважно оцінюється як добрий та задовільний (близько 85% від всіх посівів озимини). Після 24 лютого будуть оприлюднені перші офіційні оцінки Мінсільгоспу США щодо посівних площ пшениці врожаю 2018 року, виробництва та перехідних залишків.

За останні два тижні у зв’язку з укріпленням курсу гривні відносно долара США закупівельні ціни як на продовольчу, так і на фуражну пшеницю на українському ринку зазнали зниження. Це стосується і інших культур.

Станом на 16 лютого ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу – 5600-5790 грн/т, 3-го класу – 5550-5720 грн/т, фураж – 5380-5620 грн/т.

Кукурудза

Погода в Південній Америці продовжує надавати підтримку біржовим котируванням, а також цінами на фізичному ринку кукурудзи. ¾ посівів даної культури в Аргентині схильні до грунтової посухи і, згідно прогнозів синоптиків, в найближчі 2 тижні ситуація не покращиться. Незалежні аналітики знизили свої оцінки врожаю кукурудзи в країні до 38,3 млн тонн проти 39 млн тонн в звіті USDA від 08.02.18.

Валовий урожай кукурудзи в Бразилії також переглядається деякими аналітиками в меншу сторону під впливом тих же негативних погодних умов і затримки з посівною кампанією. Оцінки деяких фахівців перебувають на рівні 85,2 млн тонн проти даних USDA 95 млн тонн, що є дуже оптимістичним прогнозом. Є висока ймовірність зниження врожаю Бразилії в березневому звіті.

В цілому, лютневий звіт Мінсільгоспу США надав підвищувальний ефект на котирування кукурудзи за рахунок зниження прогнозу врожаю Аргентини на 3 млн до 39 млн тонн і світових запасів на 3,4 млн тонн до 203,1 млн.

Окрім впливу макроекономічних факторів, підвищення експортних цін на кукурудзу українського походження відбулося завдяки стабільному попиту з боку Китаю, що розглядає її як альтернативу американській кукурудзі. За даними АПК-Інформ, в жовтні-січні 2017/18 МГ Україна відправила до Китаю майже 812,5 тис. тонн кукурудзи або близько 27% прогнозованих обсягів імпорту в країну в поточному сезоні, який експерти Мінсільгоспу США оцінили на рівні 3 млн тонн. Всього в 2016/17 маркетинговому році Україна експортувала в Китай майже 1,5 млн. тонн кукурудзи або 60% китайського імпорту (2,5 млн. тонн).

Станом на 16 лютого ціни в портах України на кукурудзу перебували в діапазоні 5200-5340 грн/т.

Соя

Ринок сої зазнав значного зростання минулого тижня. Локомотивом росту на біржі були ф'ючерси на соєвий шрот. Цей сегмент ринку виявився найбільш чутливим до проблем з погодою в Аргентині, що тривають вже близько двох місяців. Нагадаємо, що Аргентина є найбільшим експортером соєвого шроту в світі. Дефіцит опадів у Аргентині і короткострокові прогнози погоди на найближчі два тижні не обіцяють кардинальної зміни ситуації. Оцінки майбутнього врожаю від приватних аналітиків вже опустилися до рівня 45-47 млн ​​тн (!!!), проти 54 млн тн в останньому звіті USDA, що був оприлюднений 8 лютого. Слід нагадати, що в січні врожай оцінювали на рівні 56 млн т, а оцінки приватних аналітиків коливалися на рівні 51-52 млн т. Звичайно, такий сценарій виглядає досить песимістично, тому безумовно надає підтримку цінам на товари олійного комплексу, навіть з урахуванням відносно стабільної ситуації в Бразилії (збиральна кампанія сої завершена на 10% площ проти 12% в середньому за останні роки). Істотне відставання спостерігається тільки в штаті Мато Гроссо: 29% зібрано, проти 46% в середньому за останні роки).

Станом на 16 лютого ціни в портах України на сою перебувають в діапазоні 12 100-12 600 грн/т.

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН