Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 15.09.2021)

Пшениця

Учора, після тривалого зниження котирування на пшеницю, було продемонстровано його зростання на тлі новин про скорочення виробництва цієї культури в Канаді та ЄС. Згідно з оцінками StatsCan, виробництво в Канаді повинно скласти 21,7 млн т (проти 21,9 млн т – попередніх очікувань ринку та серпневої оцінки на рівні 22,9 млн т). Водночас міністерство сільського господарства Франції скоротило прогноз виробництва на 600 тис. т (до 36,1 млн т).

Активність на фізичному ринку поки в основному представлена такими тендерами: 15.09.21 буде проходити тендер Йорданії з поставкою на грудень-лютий, 16.09.21 на ринок планує вийти Бангладеш з попитом на 60 тис. т пшениці, а наступного тижня очікується тендер Пакистану на поставку 500 тис. т пшениці в листопаді. Зазначимо, що деякі покупці на приватному ринку також почали виявляти інтерес до закупівель пшениці. Покупці з Південного Сходу та Азії все ще не ведуть активну закупівлю на жовтень-листопад, але, здається, що це питання часу. Попит на фуражну пшеницю сильно впав у зв'язку зі зниженням цін на кукурудзу, а також завдяки агресивним пропозиціям з країн Балтики.

Станом на 15 вересня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 8300 -8500 грн/ т, 3-го класу: 8200 - 8400 грн/ т, 4-го класу: 8000 - 8050 грн/ т.


Ячмінь

На ринку ячменю протягом тижня істотних змін не відбулося: як і раніше головними покупцями є державні тендерні комітети, у той час як імпортери з Китаю та Саудівської Аравії не виявляють предметного інтересу до ячменю при поточному ціновому рівні. Наприкінці минулого тижня була підтверджено закупівлю ячменю Алжиром, у кількості 330 тис. т з терміном поставки протягом жовтня. 10 днів тому Туреччина придбала 245 тис. т цієї ж культури з відвантаженням у вересні-жовтні 2021 року. Можливо, що найближчим часом домінування державних тендерів в ролі головних покупців продовжиться, тим паче Туреччина оголосила ще один тендер на закупівлю ячменю. Цього разу планується закупівля 260 тис. т ячменю з відвантаженням у жовтні, а сам тендер відбудеться у вівторок 21.09.21. Незважаючи на те, що минулого тижня уряд скасував імпортне мито на ячмінь (35%), тендер був оголошений. Доречно було б зазначити про світовий баланс ячменю. Згідно зі звітом Міністерства сільського господарства США, який було опубліковано минулої п’ятниці, прогноз світового виробництва даної культури знизився на 0,16 млн т, стосовно оцінки місяцем раніше (до 149,28 млн т) і на 10,96 млн т, порівнюючи з урожаєм сезону 2020/2021. З точки зору країн-експортерів, оцінки аналітиків Мінсільгоспу США такі: в Україні виробництво ячменю оцінюється на рівні 10,5 млн т (+0,5 млн т щодо серпневих прогнозів та +2,65 млн т до результату минулого маркетингового року). У Росії прогноз врожаю на рівні 18 млн т (на 1 млн т менше від попереднього звіту та 2,63 млн т роком раніше). На території ЄС даний показник оцінюється у 54,6 млн т або (+0,2 млн т до серпня та -0,89 млн т до 2020 року відповідно). У свою чергу аналітики європейської зернової торгової асоціації Coceral знизили свої прогнози на 1,9 млн т до 53,5 млн т проти прогнозу місячної давності (55,7 млн т у попередньому сезоні). У Канаді прогнозують урожай у 7,8 млн т або -1 млн т (10,74 млн т в минулому році).

Станом на 15 вересня закупівельні ціни на ячмінь в портах України наступні: 7100 -7400 грн/т.

Кукурудза

Оцінки кукурудзи були опубліковані у звіті USDA минулого тижня, в яких було зазначено збільшення її врожайності та збиральних площ по США, які відповідають ринковим очікувань та не викликали додаткового тиску на котирування. І, навпаки, реакція виявилася протилежно: ринок очікує зростання попиту на біоетанол (в умовах подорожчання нафти), а також істотного приросту темпів експорту американської кукурудзи, який тимчасово блокувався наслідками ураганів Іда і Ніколас на півдні США.

Тим часом, картина попиту з боку найбільшого імпортера не змінюється. Ціни на китайську свинину знаходяться на мінімумі з 2018 року і активного попиту на кукурудзу з боку переробників не спостерігається, оскільки Китай готується до збирання власного рекордного врожаю (273 млн т проти 260 млн т роком раніше) і не поспішає купувати додаткові обсяги. Оператори ринку також повідомляють про відсутність вільних імпортних квот для приватних китайських компаній. Квоти зазвичай розподіляються в січні-лютому. Дане регулювання в Піднебесній створює сприятливі умови державним компаніям, які не потребують квот і через які Китай має змогу впливати на ситуації внутрішніх і зовнішніх ринків. Котирування на китайській біржі поступово знижуються і вже знаходяться на мінімумі за 12 місяців. Станом на 14 вересня в США обмолочено 4% площ виділених для вирощування кукурудзи (результат минулого року на аналогічну дату - 5%), але сприятливі погодні умови на більшій частині територій (крім півдня) повинні посприяти надолуженню темпів жнив. Стан посівів кукурудзи поточного тижня у доброму та відмінному стані знову погіршився на 1% до 58% (очікувалося без змін), однак на даному етапі це вже не має такого значення, як в період цвітіння.

Збиральна кампанія в Україні затримується куди більш істотно, проте поточна врожайність виглядає значно оптимістичніше. За прогнозами аналітиків, поточного маркетингового року Україна повинна зібрати рекордний урожай, оцінки даного показника перебувають в діапазоні 37-39 млн т, з рекордним прогнозом експорту у 32 млн т.

Станом на 15 вересня закупівельні ціни на кукурудзу в портах України перебувають на рівні 7300 - 7400 грн/ т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.