Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 15.03.2018)

Пшениця/ячмінь

Основна підтримка на світовому ринку пшениці продовжує надходити з США, де протягом останнього часу відзначається дефіцит опадів, а стан посівів цієї культури у пшеничному регіоні країни продовжує погіршуватися. Зокрема у Канзасі – найбільшому штаті-виробнику цієї зернової – стан 53 % рослин оцінюється як незадовільний. Оцінка виробництва американської пшениці, опублікована у березневому звіті Мінсільгоспу США, не змінилася, у той час як прогноз експорту поступається попередньому прогнозу майже на 700 тис. т та наразі становить 25,17 млн т. Світова торгівля в цілому зросла, нестача американської пшениці на світовому ринку компенсується за рахунок перегляду у сторону збільшення обсягів реалізації на зовнішні ринки аргентинської, пакистанської, української та російської пшениці. Відзначимо, що за даними компетентних агентств, поточні темпи експорту останньої випереджають минулорічний результат на аналогічну дату на 39 %. Одним із найбільших покупців пшениці походженням з РФ залишається Єгипет, тільки цього місяця у рамках двох організованих тендерів (6-го та 15-го березня) єгипетською урядовою продовольчою організацією було закуплено 295 тис. т пшениці, вирощеної у Росії. Підвищення обсягів споживання та імпорту пшениці зокрема очікується у Бангладеш, Кенії, Туреччині та В’єтнамі.

Станом на 15 березня ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5750-6040 грн/т, 3-го класу 5680-5950 грн/т, фураж 5400-5750 грн/т.

Активний попит на ячмінь з боку Китаю, особливо в провінції Гуандун (імпорт якої складає 50 % від загального імпорту КНР), разом зі зниженням його світового виробництва та найнижчим за останні 30 років прогнозом світових запасів призвели до формування висхідного цінового тренду. Додатковим фактором зростання рівня цін є відносно нееластичний попит на цю культуру з боку найбільшого світового споживача ячменю – Саудівської Аравії. Нагадаємо, що у рамках останнього проведеного тендера цією країною закуплено було близько 1 млн т ячменю. Очікується, що у поточному сезоні Саудівська Аравія закріпить свій статус найбільшого імпортера цієї культури та закупить третину від цьогорічного імпорту у світі.

Станом на 15 березня ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 5750-5925 грн/т.

Кукурудза/соя

В оновленому звіті Міністерства сільського господарства США, опублікованому   8-го березня, глобального коригування світового валового збору кукурудзи не відбулося, проте у розрізі країн зміни виявилися помітними. Для прикладу, урожай в Аргентині, доволі очікувано для всіх учасників світового ринку, було знижено на 3 млн т, до 36 млн т, слідом за цим, зернова біржа Буенос-Айреса також переглянула оцінку виробництва аргентинської кукурудзи у сторону зменшення, а саме до 34 млн т. Польові роботи в Аргентині протягом поточного тижня не набрали обертів, станом на поточну дату місцевими фермерами обмолочено трохи більше 6 % від прогнозованої площі до збирання (+3 %), а середня врожайність кукурудзи поки не покращилася.

Зниження прогнозу врожаю кукурудзи торкнулося і Бразилії (до 94,5 млн т проти 95 млн т у попередньому звіті), де наразі триває посівна кампанія другого врожаю кукурудзи. За останніми даними, виробниками цієї культури засіяно більше 80 % від запланованої площі під вирощування цієї культури. Незважаючи на це, варто зазначити, що зростання цін на внутрішньому ринку кукурудзи в Бразилії, спричинене, перш за все, диверсифікацією ринків збуту та пасивними темпами реалізації її запасів місцевими фермерами, на думку компетентних аналітичних агентств, може простимулювати фермерів до збільшення кількості сільськогосподарських угідь, виділених під її вирощування. Оцінка виробництва європейської кукурудзи навпаки зазнала зростання (+1,05 млн т) до 61,14 млн т, а американської – залишилася на попередньому рівні (370,96 млн т).

Станом на 15 березня ціни в портах України на кукурудзу перебували в діапазоні 5800-6000 грн/т.

Увага учасників ринку соєвих бобів залишається зосередженою на новинах з Південної Америки. Так, у Бразилії продовжується збирання цієї культури, а темпи польових робіт просунулися за тиждень на 13 %, наразі обмолочено близько половини площі, запланованої до збирання. Слід зауважити, що минулого маркетингового року на аналогічну дату бразильськими фермерами обмолот було проведено на 56 % площі, виділеної під вирощування сої. В оновленому звіті Мінсільгоспу США оцінка виробництва соєвих бобів у Бразилії зросла на 1 млн т, до 113 млн т, а для Аргентини – зазнала суттєвого скорочення (–7 млн т) до 47 млн т. Основною причиною таких песимістичних прогнозів щодо врожаю аргентинської сої стали посушливі погодні умови.

Станом на 15 березня ціни в портах України на сою перебувають у діапазоні 12 650-13 400 грн/т.

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН