Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 14.02.2019)

Пшениця/ячмінь

Поточна ситуація на ринку пшениці характеризується зростанням рівня конкуренції між продавцями, що наштовхує останніх на зниження цін у боротьбі за продажі. Незважаючи на активізацію покупців, пропозиція все ще переважає над попитом. Що ж стосується цінової тенденції на фізичному ринку пшениці, варто відмітити домінування негативної цінової динаміки. Зазначимо, що найвідчутніше ціни знизилися на російську пшеницю. Зокрема, на останньому тендері GASC, проведеному 08 лютого, урядом Єгипту було законтрактовано 300 тис. т продовольчої пшениці походженням із США, Франції та України. Цінові пропозиції цих трейдерів виявилися набагато нижчими за пропозиції російських, тож як результат, другий тендер поспіль пшениця російського походження залишається поза грою. Також зазначимо, що цього разу ціни на тендері виявилися нижчими, аніж на попередньому, що також сприяло зниженню цін на ринку.

Поточного тижня було опубліковано довгоочікуваний звіт Міністерства сільського господарства США. У оновленому звіті оцінка світового валового збору пшениці була відкорегована у бік збільшення та наразі становить 734,75 млн т (+ 1,34 млн т до попередньої оцінки). Зростання цього показника, головним чином, обумовлено переглядом валового збору в Росії на 1,6 млн т до рівня у 71,6 млн т пшениці. Для США, ЄС, Канади та Австралії оцінки американських експертів залишилися незмінними, для Аргентини – були незначно скореговані, а саме до 19,2 млн т (проти 19,5 млн т у грудні). Нагадаємо, що у січні, всупереч графіку, публікації звіту Мінсільгоспу США не було.

Що ж стосується інформації про новий урожай, зазначимо, що незважаючи на сильні заморозки в США, що спостерігали у пшеничному регіоні країни протягом останнього часу, посіви пшениці в цій країні не постраждали. Стан посівів пшениці у решти країн-експортерів переважно характеризується як хороший.

Станом на 14 лютого ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 7 000 – 7 250 грн/т, 3-го класу 7 000 – 7 200 грн/т, фураж 6 750 – 6 950 грн/т.

Поточного тижня ситуація на ринку ячменю характеризується відсутністю попиту з боку основних його імпортерів. З початку 2019 року найбільш очікуваною подією для експортерів цієї культури є проведення тендеру Саудівської Аравії. Нагадаємо, що організатори цього тендеру близько місяця зволікають з його оголошенням, що створює тиск на продавців ячменю, особливо європейських, експортний потенціал яких, станом на поточну дату, реалізований близько на 60 %. Другий покупець за обсягами імпорту ячменю – Китай, також поки не проявляє особливого інтересу до його закупівлі. Відмітимо, що у оновленому звіті Міністерства сільського господарства США оцінка імпорту ячменю КНР знизилися до 8 млн т, що поступається попередньому прогнозу на 1,2 млн т. Серед решти змін у балансі Мінсільгоспу США варто виділити наступні:

- підвищення оцінки експорту аргентинського ячменю на 300 тис. т (до 3,1 млн т);

-  зниження прогнозу експорту австралійського ячменю на 400 тис. т (до 5 млн т);

-  збільшення прогнозу імпорту для Саудівської Аравії до 8,5 млн т (+ 500 тис. т до прогнозу, опублікованого у грудні).

Станом на 14 лютого ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 6 500 – 6 800 грн/т.

Кукурудза

Ситуація на фізичному ринку кукурудзи продовжує демонструвати стабільність. Китай поки не повернувся на ринок для закупівлі кукурудзи, а покупці з ЄС та Близького Сходу все ще мають достатні запаси для того, аби спокійно чекати зниження цінових пропозицій продавців.

Погодні умови в Південній Америці, які донедавна були предметом спекуляцій та підтримкою для цінового зростання (посуха в Бразилії, надмірні опади в Аргентині), обернулися позитивним фактором і наразі створюють протилежний вплив на динаміку цін нового врожаю із цих країн. У оновленому звіті Мінсільгоспу США оцінка врожаю аргентинської кукурудзи зросла на 3,5 млн т та сягнула рекордного рівня у 46 млн т, у той час, як середні очікування учасників ринку напередодні публікації звіту перебували на позначці у 43 млн т. Відмітимо, що валовий збір кукурудзи у Аргентині 2017/2018 МР становив 32 млн т, а 2016/2017 МР – 41 млн т. Оцінка експортного потенціалу цієї країни у лютневому звіті американських експертів також зросла та наразі становить 29 млн т (+ 1 млн т). Всупереч очікуванням зниження виробництва кукурудзи в Бразилії щонайменше на 1 млн т, аналітики USDA залишили цей показник на попередньому рівні (94,5 млн т). Отже, сумарно Аргентина і Бразилія в 2019 році зберуть близько 140,5 млн т кукурудзи, що на 26 млн т перевищує минулорічні показники. Така ситуація на тлі рекордного врожаю в Україні і стабільного виробництва в ЄС створює значний тиск на ціни в Причорномор’ї, де на сьогоднішній день ціни на кукурудзу є найвищими. Незважаючи на те, що сезонні фактори підтримки цін на фізичному ринку кукурудзи все ще повністю себе не вичерпали, об’єктивно розраховувати на зростання цін поки не доводиться. Значні врожаї та високі перехідні залишки у світі будуть негативно позначатися на ціноутворенні.

Станом на 14 лютого ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 5 200 – 5 350 грн/т.

 

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.