Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 13.02.2020)

Пшениця/ ячмінь

Протягом минулого тижня котирування на пшеницю на біржі у Чикаго незначно знизилися, в той час як на паризькій біржі (Matif), навпаки, продемонстрували зростання. Така тенденція на біржі Matif частково спричинена ослабленням курсу євро відносно долара США. На фізичному ринку за цей період, у зв’язку із значним розривом між ціновими ідеями продавців і покупців, відзначався доволі низький рівень торгової активності, проте, ряд державних покупців (з Єгипту, Йорданії, Туреччини) все-таки демонстрували інтерес до закупівлі пшениці. Серед проведених тендерів варто відзначити тендер єгипетського державного імпортера – GASC (організований 10 лютого), у рамках якого було законтрактовано 360 тис. т продовольчої пшениці: 180 тис. т румунського та 180 тис. т російського походження, період поставки закуплених партій припадає на третю декаду березня 2020 року. Варто відзначити, що цього разу контрактні ціни виявилися значно нижчими за ціни переможців минулого тендера. Довідково: попередній тендер єгипетського імпортера відбувся 30 січня 2020 року, обсяги закупівлі становили 180 тис. т з поставкою у період з 11-25 березня 2020 року.  

Варто відзначити, що опублікований 11 лютого звіт Міністерства сільського господарства США виявився нейтральним для ринку пшениці. Світове виробництво даної культури за останніми даними американських експертів становить 763,95 млн т (проти 764,39 млн т у попередньому звіті). Оцінка світового експорту скоригована у бік зростання до 182,82 млн т (+1,75 млн т), а прогноз щодо перехідних запасів на кінець маркетингового року фактично залишився незмінним, на рівні 288,03 млн т.

Станом на 13 лютого закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу:  5750 – 5950 грн/ т, 3-го класу:  5700 – 5900  грн/ т, фураж:  5600 – 5850 грн/ т.

Ситуація на ринку ячменю протягом минулого тижня не відзначалася високим рівнем активності. Варто відмітити зростання пропозиції ячменю причорноморського походження, проте відсутність предметного попиту з боку покупців утримує ціни на рівнях попередніх тижнів. Європейський ячмінь, незважаючи на ослаблення курсу євро відносно долара США (на рівні - 1,2 % за тиждень), навпаки, трохи зріс у ціні. Так висхідний ціновий тренд по пшениці на паризькій біржі (+ 2,7 % за тиждень) компенсував девальвацію європейської валюти. Анонсований тендер Йорданії на закупівлю ячменю з відвантаженням у травні – червні поточного року, що мав відбутися 12 лютого, було відмінено та оголошено про його повторне проведення наступного тижня. 

Станом на  13 лютого закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 4850 – 5000 грн/ т.

Кукурудза 

Протягом поточного тижня Китай потроху повертається з подовжених канікул, але про відновлення колишніх рівнів ринкової активності, які ми спостерігали з боку Азії до січня 2020 року, говорити поки не доводиться. Більшість співробітників китайських компаній працюють не виходячи з дому, що накладає відбиток на швидкість прийняття будь-яких рішень з їх боку і на манеру поведінки на ринку.

На чиказькій біржі котирування кукурудзяних ф’ючерсів залишаються в уже звичному, для останнього часу, ціновому діапазоні. Подальша ситуація на ф’ючерсному ринку залежатиме від появи нових імпульсів для розвитку конкретної спрямованості тренду.

Поточного тижня аналітики Міністерства сільського господарства США внесли наступні коригування по кукурудзі до балансового звіту:

  • світовий валовий збір кукурудзи переглянуто до 1111,59 млн т (проти 1110,84 у звіті, опублікованому у січні). Оцінки виробництва цієї культури для США, Бразилії та Аргентини залишилися незмінними, на рівні 347,78 млн т, 101 млн т та 50 млн т відповідно. Для України даний показник було підвищено на 300 тис. т до 35,8 млн т.
  • коригування оцінки річного експорту кукурудзи у світі незначне, поточна оцінка становить 165,77 млн т (165.64 млн т у січні). У розрізі країн - найбільших експортерів цієї культури експортний потенціал виглядає наступним чином: США 43,82 млн т (-1,27 млн т),  Бразилії та Аргентина сумарно 69,5 млн т (без змін), Україна 31 млн т (+0.5 млн т).
  • прогноз щодо залишків кукурудзи у світі на кінець маркетингового року становить 296,84 млн т ( проти 297,81 млн т у попередньому звіті). 

Станом на 13 лютого закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні  4800 – 5050 грн/ т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.