Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 12.03.2020)

Пшениця/ ячмінь

Ринок пшениці, як і решти зернових та олійних культур, піддався негативному впливу з боку різкого знецінення нафти внаслідок рішучої позиції найбільшого у світі експортера даної сировини – Саудівської Аравії по відношенню до Росії (країни не змогли дійти згоди про зниження видобутку нафти). Котирування на пшеницю на біржі в Чикаго згодом стабілізувалися, а на Паризькій біржі знизилися на 6,5 євро/т за тиждень. Ціни на фізичному ринку продовжують демонструвати негативну цінову тенденцію, що провокує покупців активно закуповувати пшеницю за низькими цінами. Наразі інтерес до пшениці демонструють Туреччина, Ефіопія, Туніс, Алжир та Бангладеш. Туреччина у рамках організованого тендера законтрактувала 305 тис. т пшениці з поставкою у березні-квітні 2020 року. Ефіопія оголосила про проведення двох тендерів 01 та 07 квітня на закупівлю 200 тис. т та 600 тис. т пшениці відповідно. Туніс та Алжир закуповують рекордні обсяги пшениці у зв’язку з посушливими погодними умовами та побоюваннями щодо скорочення власного виробництва цієї культури. Аналогічна проблема зараз спостерігається і в Марокко, де найімовірніше, у короткостроковій перспективі, також може з'явитися додатковий попит. Єдиним покупцем, який наразі не проявляє активності на ринку пшениці, залишається Єгипет. Останнього разу уряд цієї країни проводив тендер 11 лютого і поки що нічого не закупив на квітень. Фактично, саме відсутність GASC має найбільший тиск на продавців з Росії, які змушені знижувати ціни в пошуку будь-якого заміщення попиту, що не може не впливати на цінові пропозиції інших експортерів Чорноморського регіону.

Станом на 12 березня закупівельні ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 5700 – 5790 грн/ т, 3-го класу: 5650 – 5790 грн/ т, фураж: 5420 – 5700 грн/ т.

Протягом попередніх семи днів продавці ячменю старого врожаю у боротьбі за попит продовжили знижувати свої цінові пропозиції, такий стан справ відобразився на результатах чергового тендера Тунісу. У його рамках було законтрактовано 50 тис. т ячменю урожаю 2019 року з поставкою у травні 2020 року, а переможна ціна виявилася суттєво нижчою, аніж на двох попередніх тендерах, проведених 21 та 26 лютого відповідно. Сподівання експортерів ячменю щодо оголошення тендера Саудівської Аравії минулого четверга не виправдалися, проте доволі несподівано для учасників ринку уряд Марокко оголосив про проведення торгів на закупівлю 210 тис. т ячменю з відвантаженням у квітні. Слід зауважити, що Марокко – вкрай рідкісний покупець ячменю, тож його поведінку важко спрогнозувати. Сукупність вищезазначеного вкотре змусила одну частину продавців ячменю переглянути індикації у бік зниження, а іншу – прибрати їх з ринку в очікуванні твердого попиту. Якщо Саудівська Аравія, у короткостроковій перспективі, не оголосить про черговий тендер, то продавцям доведеться докласти чимало зусиль для того, щоб знайти попит на старий врожай.

Станом на 12 березня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні  4550 – 4800 грн/ т.

 

Кукурудза

Різкий обвал ринку в понеділок, зважаючи на загострення відносин між РФ і Саудівською Аравією, торкнувся також і ринку кукурудзи. Проте, на початку поточного тижня кукурудзяні ф’ючерси дещо відіграли втрачені напередодні позиції на тлі незначної корекції по нафті. Подальшому коригуванню завадив балансовий звіт Мінсільгоспу США, який всупереч очікуванням учасників ринку кукурудзи показав хоч і не значне, але збільшення світових запасів кукурудзи до 297,34 млн т (+ 0,5 млн т). 

Ключовою для ринку зернових культур наразі залишиться ситуація з коронавірусом, а саме: впливом даного фактору на попит з боку Південно-Східної Азії. Погодний фактор, у зв’язку з активним просуванням посівної кампанії в США, відіграватиме важливу роль у формуванні короткострокових трендів на ф’ючерсному ринку та впливатиме на настрої учасників фізичного ринку та на рівень цін. 

Тим часом, товаровиробники Аргентини розпочали попереджувальний страйк терміном на 4 дні в знак протесту проти підвищення владою країни експортних мит на соєві боби і продукти їх переробки. У період страйку аграрії призупинять продаж і постачання продукції в порти, що може негативно позначитися на темпах експорту. Незважаючи на негативну цінову тенденцію на зовнішніх ринках кукурудзи, ціни на вітчизняному ринку дещо зросли, що пояснюється здешевленням курсу гривні відносно долара США.

Станом на 12 березня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 4750  – 4950 грн/ т.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.