Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 11.07.2019)

Пшениця

Котирування на пшеницю на Чиказькій біржі продовжують демонструвати негативну цінову тенденцію. Основними факторами, що посприяли зниженню пшеничних котирувань можна назвати сприятливі погодні умови в південних рівнинах США. Результатом цього є поліпшення стану посівів озимої пшениці в цій країні та збільшення пропозиції цієї зернової на ринку.

Аналітики продовжують знижувати прогнози виробництва пшениці в Росії урожаю 2019 року і на цей момент їх оцінки коливаються в діапазоні 76,6 млн т – 78,5 млн т, хоча ще зовсім нещодавно ринок очікував валовий збір російської пшениці на рівні 83 млн т. Проте така ситуація жодним чином не позначається на котируваннях на біржі МАТІФ, яка більш предметно відображає тенденції на чорноморському ринку. Навпаки – пшеничні ф’ючерси на цій біржі демонструють стрімке зниження і фактично вже сягнули мінімальних рівнів, починаючи з середини травня. Це свідчить про те, що, незважаючи на зниження оцінок виробництва російської пшениці, пропозиція цієї культури залишається значною. Тож ринок готовий нехтувати такими факторами підтримки, оскільки в цілому поточна ситуація зараз залежить більше від попиту, який протягом останнього часу залишається сталим. Що ж стосується ситуації на фізичному ринку, то вона виглядає відносно стабільно. У цілому ідеї і продавців, і покупців залишаються на тих же рівнях, що і на минулому тижні.

Варто відмітити, що поточного тижня відбувся тендер єгипетського урядового імпортера – GASC на закупівлю продовольчої пшениці. У його рамках було законтрактовано 4 суднових партії пшениці з Румунії та України, період поставки припадає на 10-20 серпня 2019 року. Зазначимо, що обсяги закупівлі у рамках попереднього тендеру (проведеного 2 липня 2019 року) становили 60 тис. т, а переможцями були румунські експортери.

В Україні продовжуються польові роботи зі збору нового врожаю пшениці. Станом на поточну дату виробниками цієї культури проведено обмолот на 37 % від збиральної площі, а намолот становить 8,6 млн т. Минулого маркетингового року на аналогічну дату жнива було проведено на 34 %, що у натуральному вираженні становило 6,7 млн т продукції.

Станом на 11 липня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5 200 – 5 400 грн/т, 3-го класу 5 100 – 5 300 грн/т, фураж 5 000 – 5 130 грн/т.

Ячмінь

Різноспрямовані тенденції на європейському та чорноморському ринках ячменю спостерігаються вже два тижні поспіль. У Європі складається класична модель для поточної пори року: зі зростанням темпів збирання ячменю ціна на нього зазнає зниження. Для прикладу, у Франції на сьогодні обмолочено 2 % ячменю, а ціни на цю культуру знизилися щонайменше на 3-5 $ за т. У чорноморському регіоні складається зворотна ситуація: збиральна кампанія у самому розпалі, а закупівельні ціни на внутрішньому ринку натомість не демонструють негативної тенденції. Станом на поточну дату, в Україні обмолот проведено на 49 % від загальної площі під ячменем та намолочено більш ніж 4 млн т цієї культури , що перевищує показник 2018/2019 маркетингового року на 10 % та 1 млн т відповідно. У Росії, станом на поточну дату, цьогорічний намолот також перевищує минулорічний результат на 1 млн т. Повертаючись до ситуації на вітчизняному ринку ячменю, відмітимо, що поточний еквівалент цін в українських портах практично відповідає закупівельним цінам покупців на умовах FOB (зерно, завантажене у судно), такий стан справ обмежує можливість подальшого цінового зростання.

Станом на 11 липня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні: 4 980 – 5 200 грн/т.

Кукурудза

Останнім часом фізичний ринок кукурудзи не може похвалитися активністю, зважаючи на завершення експортної програми в Україні на позначці 28,9 млн т (прогноз аналітиків Міністерства сільського господарства США становить 29,5 млн т) і переорієнтацію трейдерів на ранню групу. Сезонно в цей період року Аргентина та Бразилія залишаються основними постачальниками кукурудзи на ринки Європи, Близького Сходу і Азії. Відкритим на сьогодні залишається питання стосовно врожайності американської кукурудзи, яка була засіяна зі значним відставанням від оптимальних термінів. Ключовими факторами впливу на рух котирувань на кукурудзу на Чиказькій біржі залишаються погодні умови в США. Роль цього фактору не втратить своєї актуальності, щонайменше, до закінчення цвітіння кукурудзи і публікації результатів повторного аудиту полів в 14 ключових штатах США у серпні 2019 року.

Станом на 11 липня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні: 5 150 – 5 400 грн/т.

 

 

 

 

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН