Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 08.08.2019)

Пшениця

З середини минулого тижня котирування пшениці на біржі демонстрували негативну цінову динаміку. Такому розвитку подій посприяло пришвидшення темпів збирання цієї культури в США, Німеччині та Франції, а також зменшення обсягів експорту американської пшениці. На початку поточного тижня ситуація на ф’ючерсному ринку почала дещо стабілізуватися, проте настрої учасників ринку особливо не змінилися. Більшість з них у короткостроковій перспективі не виключає імовірності домінування ведмежого цінового тренду.

Основний попит на продовольчу пшеницю протягом останнього часу надходить з боку Єгипту. 06.08.2019 GASC (єгипетський імпортер) оголосив черговий тендер на закупівлю продовольчої пшениці з періодом поставки, що припадає на першу половину вересня. У його рамках було законтрактовано 415 тис. т цієї зернової, а до числа переможців увійшли румунські, українські та російські експортери. Відмітимо, що середня закупівельна ціна на цьому тендері фактично відповідає ціновому рівню минулого, який було проведено 23 липня (обсяги закупівлі становили 300 тис. т пшениці румунського, українського та російського походження). Державні закупівлі інших країн поки ведуться відносно слабкими темпами в порівнянні з минулим тижнем, що поки не надає підтримку ціновому рівню.

Аналітичні агентства продовжують знижувати прогноз валового збору пшениці в Росії. За останніми даними 2019/2020 МР, цей показник складе 75,5 млн т. Ринок не реагує на зниження оцінок виробництва, оскільки рівень близький до 76 млн т був давно врахований. Попит на російську пшеницю не демонструє тенденції до зростання.

Станом на 08 серпня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5 225 – 5 390 грн/т, 3-го класу 5 180 – 5 360 грн/т, фураж 5 000 – 5 300 грн/т.

Ячмінь

За останні 7 днів відзначаємо наступний прогрес у темпах збиральної кампанії  ячменю у країнах-головних експортерах ячменю.

Франція. Жнива цієї культури фактично завершено, до збирання залишається близько 8 % ярого ячменю. Прогноз міністерства сільського господарства залишився без змін – 12,6 млн т (+ 12 % до валового збору минулого маркетингового року).

Росія. Через опади в центральній частині Росії темпи польових робіт дещо сповільнилися, але середній темп все ще істотно випереджає минулорічний показник у гектарах (обмолот проведено на 2 млн га проти 1,4 млн га роком раніше) та в намолоті – 7 млн т проти 4,2 млн т попереднього сезону.

Україна. Збиральна кампанія завершена на 95 %, намолочено 8,4 млн т ячменю проти 6,2 млн т в 2018/2019 маркетинговому році на аналогічну дату, а показник врожайності перевищує минулорічний на 17 %.

За перший місяць нового сезону ЄС відвантажив на експорт 0,36 млн т ячменю (в два рази менше, ніж в липні 2018-го року). З Росії за аналогічний період проекспортовано 0,6 млн т (що фактично відповідає минулорічному результату). З портів України у рамках виконання зовнішньоекономічних контрактів відвантажено в липні майже 1 млн т проти 0,65 млн т – показника минулого сезону.

Що ж стосується попиту на ячмінь, можемо відзначити, що наразі він представлений двома напрямками – Саудівською Аравію та Лівією, проте говорити про високу активність на ринку цієї культури не доводиться. Відмітимо, що наприкінці серпня – початку вересня 2019 року очікується проведення чергового тендера Саудівської Аравії, є підстави вважати, що від обсягу закупленого ячменю на цьому тендері буде залежати динаміка цін на ринку ячменю аж до березня 2020 року.

Станом на 08 серпня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні: 4 950 – 5 200 грн/т.

Кукурудза

Погодний та політичний фактори зберігають лідерство за ступенем впливу на динаміку котирувань на Чиказькій біржі. При цьому, обидва чинники створюють діаметрально-протилежний вплив. Нестача достатніх опадів у деяких районах кукурудзяного поясу США призвела до зниження частки посівів цієї культури у доброму та відмінному стані на 1 % до 57 % (проти 58 % – показника минулого тижня та 71 % – результату минулого маркетингового року на аналогічну дату), що надає підтримку котируванням. З іншого боку, введення додаткових мит в розмірі 10 % на суму 300 млрд доларів китайських товарів при імпорті в США, знижує потенційний попит Китаю на кукурудзу американського походження і збільшує кінцеві залишки цієї культури. В цілому, учасники фізичного ринку чекають наступного балансового звіту Міністерства сільського господарства США (12.08.2019), який оновить посівні площі під кукурудзою, а також її врожайність і прогнозний валовий збір в США. Прогнози врожаю кукурудзи 2019 року в Україні поки неоднозначні діапазон оцінок перебуває у межах 28-34 млн т.

Станом на 08 серпня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні: 5 150 – 5 600 грн/т.

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН