ЦІНОВІ ТРЕНДИ НА СВІТОВИХ РИНКАХ ЗЕРНА (СТАНОМ НА 06.06.2019)

Пшениця/ Ячмінь

Протягом поточного тижня котирування пшеничних ф’ючерсів на Чиказькій біржі знову демонстрували зростання. Як і раніше, підтримку такому розвитку подій надають дощі в США. Незважаючи на те, що ринок готувався до поліпшення погодних умов, зайві опади у пшеничному регіоні США все таки дещо затримали хід польових робіт з посіву ярої пшениці. Окрім цього, наприкінці минулого тижня серед учасників ринку зросли побоювання щодо ймовірності погіршення стану врожайності озимої пшениці в США, тож показники стану рослин були скориговані у бік зниження – до 61 %. Проте на початку поточного тижня ситуація поліпшилася, а оцінки експертів, у порівняні з попередніми, зросли. Зараз у доброму та відмінному стані перебуває 64 % посівів цієї зернової. Варто також відзначити наявність певного занепокоєння учасників ринку пшениці стосовно посухи, що має місце в Австралії та Канаді.

З іншого боку, котирування на біржі МАТІФ протягом поточного тижня вели себе менш активно, що викликано більш стабільною ситуацією в ЄС і Чорноморському регіоні та в цілому показує локальність факторів, які зараз підтримують чиказькі котирування. Незважаючи на те, що у чорноморському регіоні залишаються побоювання щодо посухи і зниження врожайності пшениці на півдні Росії, оцінки експертів в цілому по країні залишаються на рівнях вище 82,5 млн т. Довідково: згідно з даними Міністерства сільського господарства США, протягом 2018-2019 маркетингового року валовий збір російської пшениці становив 71,69 млн т. Виходячи з цього, з початком масового збирання нового врожаю російської пшениці у регіоні варто очікувати зниження рівня цін, як тільки ринку стане зрозуміло, що врожаю фактично нічого не загрожує.

Станом на 06 червня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 5 600 –5 900 грн/т, 3-го класу 5 500 – 5 900 грн/т, фураж 4 550 –5200 грн/т.

Наприкінці минулого тижня продавці ячменю спостерігали за розвитком подій на ф’ючерсних ринках суміжних культур пшениці та кукурудзи. Глобальні фактори визначення цінового тренду на ринку ячменю залишаються незмінними – очікування щедрого урожаю цієї культури в Росії та Україні створюють тиск на ціни. Зазначимо, що цінові пропозиції європейських експортерів через прив’язку до котирувань пшениці на біржі МАТІФ на цей момент є найвищими. Попит на фізичному ринку ячменю залишається доволі пасивним. Серед потенційних країн призначення найбільш перспективними на поточний момент є напрямок Саудівської Аравії. Проте, на думку аналітиків ринку ячменю, до цієї країни може приєднатися Індія (якщо до кінця червня продовжить дозвіл на фумігацію фосфідом алюмінію) і, навіть, країни ЄС, якщо різниця в цінах європейського і чорноморського ячменю продовжить зростати.

Станом на 06 червня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають в діапазоні: 4 900 – 5 325 грн/т

Кукурудза

Основним фактором для підвищення цінових індикацій на біржовому ринку кукурудзи протягом останнього часу залишаються несприятливі погодні умови в США, а саме: їх негативний вплив на хід посівної кампанії кукурудзи в цій країні, яка проходить з рекордним відставанням. Так, за даними аналітичних джерел, станом на поточну дату американськими фермерами польові роботи з сівби проведено на 67 % площі, виділеної для вирощування кукурудзи. Такі темпи відстають від середніх очікувань учасників ринку на 4 %, а від середньорічних результатів за останні 5 років на 29 %. Синоптики прогнозують, що у короткостроковій перспективі дощова погода у ряді ключових штатів «кукурудзяного поясу» США збережеться, що створить підстави для подальшого зростання котирувань на ф’ючерсному ринку цієї культури. Як і біржа, продавці на фізичному ринку підвищують індикативні ціни продажу, проте покупці не поспішають укладати зовнішньоекономічні контракти за таких обставин та чекають закінчення погодної епопеї для контрактації нового врожаю на більш низьких цінових рівнях.

Зазначимо, що в Аргентині станом на поточну дату обмолочено 37,4 % площі під кукурудзою проти 36,1 % на минулому тижні. До жовтня Аргентина збереже свої лідерські позиції щодо найнижчого цінового рівня на кукурудзу, далі за нею йде Бразилія.

Станом на початок поточного тижня в Україні засіяно 100 % площі, виділеної для вирощування кукурудзи – 4 677 тис. га проти 4 555 тис. га роком раніше. Поточні погодні умови сприяють гарному врожаю кукурудзи, середній прогноз якого (згідно з опитуванням FCStone) знаходиться на позначці у 34 млн т (35,6 млн т в 2018-2019 маркетинговому році). У травневому звіті аналітиків Міністерства сільського господарства США цей показник прогнозується на рівні 33 млн т.

Станом на 06 червня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 4 600 – 4 900 грн/т.

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН