Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 05.09.2019)

Пшениця/ ячмінь

Протягом минулого тижня котирування на пшеницю на Чиказькій біржі значно знизилися, що пов’язано не з вагомими змінами на ринку, а в першу чергу, з наближенням терміну закінчення вересневих контрактів та з необхідністю закриття позицій. При цьому на фізичному ринку попит з боку покупців все ще залишався слабким, що підштовхнуло деяких продавців з чорноморського регіону знижувати свої цінові пропозиції з метою реалізації додаткових обсягів цієї культури та зниження ризику зупинки відвантажень і торговельної діяльності відповідно. Як наслідок, такий стан справ спровокував падіння котирувань і на Паризькій біржі, навіть незважаючи на факт ослаблення євро і очікуваної протилежної реакції біржі. На даний момент глобальна пропозиція пшениці залишається дуже високою, що утримує цінову тенденцію на ринку даної культури від зростання, та дає можливість покупцям наполягати на своїх цінових рівнях. При цьому попит на продовольчу пшеницю продовжує слабшати. Така ситуація призводить до зростання конкуренції між експортерами та у боротьбі змушує їх знижувати поточні ціни у порівнянні з минулим тижнем. Пропозиція фуражної пшениці в Україні на вересень – жовтень скоротилася, але відчутна конкуренція на основних ринках збуту з боку Румунії та Болгарії, що створює тиск на внутрішні ціни. Додамо, що останнім часом попит на українську пшеницю з боку індонезійських покупців почав слабшати через конкуренцію з боку аргентинських продавців.

Станом на 05 вересня закупівельні ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу 4970 – 5120 грн/т, 3-го класу 4950 – 5080 грн/т, фураж 4840 – 5020 грн/т.

Минулого тижня досить несподівано для учасників ринку ячменю Туреччина оголосила про проведення тендера на закупівлю 200 тис. т цієї культури з періодом поставки, що припадає на вересень – жовтень 2019 року. Згідно з умовами тендера, цінові пропозиції від учасників (продавців) будуть прийматися до 10 вересня. Інших змін з боку попиту на ячмінь наразі не відмічається, у зв’язку з цим цінові пропозиції продавців знаходяться під тиском. Найбільш поступливими з точки зору ціни, через ослаблення євро на 1% за останні 7 днів та зниження котирувань пшениці на біржі MATIF, від тижня до тижня залишаються трейдери з Німеччини. Відмітимо, що відповідно до прогнозів Міністерства сільського господарства Німеччини, поточного сезону в цій країні очікується зростання валового збору ячменю на 32% у порівнянні з результатами попереднього, досить посушливого, маркетингового року.

Станом на 05 вересня закупівельні ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні: 4590 – 4900 грн/т.

Кукурудза

Біржові котирування на кукурудзу все ще схильні до стану безтурботності і судячи з усього, залишаться у звичному діапазоні до виходу балансового звіту Міністерства сільського господарства США, публікація якого запланована на 12 вересня.

В Аргентині польові роботи зі збирання кукурудзи фактично добігають кінця. Станом на поточну дату жнива проведено на 98% від збиральної площі. Виходячи з цього оцінка валового збору кукурудзи перебуває на позначці у 48 млн т. Ситуація з новим валютним регулюванням в Аргентині може надати підтримку цінам, так як фермери можуть знижувати темпи реалізації зерна для страховки від знецінення місцевої валюти відносно долара США. Необхідність в отриманні спеціального дозволу на покупку більше 10 тис. доларів США на місяць позбавляє сільгоспвиробників можливості переводити отриманий прибуток від реалізованої продукції у долари США і тим самим, зберігає ризик зменшення або втрати прибутку при подальшому знеціненні місцевої валюти (аргентинського песо). З іншого боку, занепокоєння щодо можливості повернення експортних мит після жовтневих виборів у країні, підштовхує експортерів активізувати торговельну діяльність на зовнішніх ринках, що останнім часом і стало причиною обвалу цін в Аргентині.

Китай повинен відновити закупівлю кукурудзи ближче до кінця поточного місяця, коли розподіляться 150-200 тис. т залишкових квот 2019 року на імпорт цієї культури. Попит з Північної Африки і Близького Сходу на рівні з ЄС практично відсутній, так як на згаданих ринках домінує кукурудза з Південної Америки за заниженими цінами.

Станом на 05 вересня закупівельні ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні: 4200 - 4300 грн/т.

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН