Поставки українського зерна не є загрозою для європейських ринків

Найбільш обговорювана новина з аграрної сфери протягом останніх днів – обмеження, що вводяться для поставок зернових, олійних культур та продуктів переробки деякими з наших сусідів – країнами-членами ЄС. Вважаємо доречним прокоментувати ситуацію, що склалася, та розставити певні акценти.

Перш за все важливо зрозуміти первинну проблему, спроби вирішити яку призводять до дій урядів сусідніх країн, які ми бачимо сьогодні. Цією проблемою є невдоволення місцевих фермерів та агровиробників у Польщі, Угорщині, Румунії та Словаччині поточним рівнем цін на зернові та олійні культури на внутрішніх ринках. Європейські фермери дійшли висновку, що основна причина цього – це значні обсяги пропозиції українського зерна та продуктів переробки. А уряди відповідних країн, намагаючись не допустити внутрішньополітичної нестабільності, вирішили підтримати місцевих агровиробників й обмежити доступ українських товарів на місцеві ринки.

Чи можемо ми погодитись з обґрунтованістю таких висновків і дій? Ні, не можемо. Справа в тому, що ціни на внутрішніх ринках країн ЄС, як власне й України, є насамперед похідними від цін на глобальних ринках відповідних товарів. Поставки українського зерна до Польщі, Угорщини чи будь-якої іншої країни не мають вирішального значення, адже відбуваються в рамках ринкових відносин між приватними компаніями (експортерами й імпортерами) і не мають умисного характеру, тобто не є наслідком міждержавних домовленостей, централізованих закупівель чи продажів або ж узгоджених дій групи приватних компаній. Підтвердженням цьому є хоча б той факт, що в період, коли ціни на глобальних ринках основних культур та продуктів переробки були значно вищими, наприклад, з березня 2022 р. до грудня 2022 р., а поставки залізничним та автомобільним транспортом у напрямку західного кордону були значно більшими за обсягами, такої проблеми не існувало.

Наприклад, подивімось на експорт пшениці та кукурудзи до Польщі та Угорщини за три місяці перед Новим роком і за три місяці після:жовтень – грудень 2022 р.

січень – березень 2023 р.

зміна

Польща

кукурудза, т

640 000,00

491 000,00

-28%

пшениця, т

466 000,00


Угорщина

кукурудза, т

682 000,00

575 000,00

-23%

пшениця, т

129 000,00


Ми бачимо, що обсяги поставок за двома основними культурами знизились на 28% для Польщі та 23% для Угорщини. Тобто очевидно, що поставки українського зерна не були ключовим чинником, який призвів до зниження цін на внутрішніх ринках цих країн в останні місяці.

Також хочеться окремо прокоментувати закиди щодо можливого демпінгу з боку українських експортерів, який, начебто, призводить до погіршення відносин з геополітичними партнерами. Подібні твердження не витримують жодної критики. Очевидно, що в нинішніх умовах, коли українські агровиробники та трейдери перебувають у скрутному економічному становищі через зростання витрат на вирощування зернових та олійних культур та підвищення вартості логістики, останнє, що може спасти на думку підприємцю, – це займатись демпінгом та умисно знижувати ціни продажу. У реальності кожне підприємство вітчизняного АПК сьогодні як ніколи зосереджене на пошуках можливостей максимізувати свій дохід та за рахунок вмілого управління і нестандартних підходів скоротити витрати, пов'язані з вирощуванням та реалізацією продукції. Це аксіома, що є запорукою виживання бізнесу, який веде свою діяльність в умовах воєнного стану.

Тим не менш, станом на сьогодні ми маємо вже фактично ухвалені рішення з боку урядів Польщі та Угорщини щодо заборони імпорту зернових та олійних культур та продуктів їх переробки з України. Дозволяється лише перетин кордону в режимі транзиту до третіх країн.

Якими будуть наслідки подібних дій? Прямими наслідками, по-перше, будуть додаткові витрати тих українських експортерів, які зараз виконують раніше укладені контракти з поставкою до Польщі та Угорщини. Такі компанії будуть змушені перенаправляти вже завантажені вагони та вантажівки до інших країн або в напрямку українських портів. В обох випадках це означатиме терміновий пошук нового покупця і, відповідно, необхідність знижувати ціну аби зацікавити потенційного контрагента, а також суттєві логістичні витрати, пов'язані з простоями транспорту та зміною маршруту слідування. По-друге, швидше за все такі дії урядів Польщі та Угорщини не допоможуть їм вирішити основне завдання й підтримати ціни на внутрішньому ринку, адже основні споживачі зернових та олійних, а саме компанії-переробники, мають достатні залишки й забезпечені сировиною на найближчий час.

У той же час уже за два місяці розпочнеться збирання культур ранньої групи, що означає суттєве збільшення пропозиції з боку тих же фермерів і сезонний тиск на ціни. З іншого боку, навіть якщо уявити, що заборона імпорту українських сільськогосподарських продуктів посприяє зростанню цін на сировину всередині ЄС, то замість однієї проблеми урядам доведеться вирішувати іншу й мати справу із невдоволеними переробниками та зростанням цін на продукти харчування для населення.

Підсумовуючи, можна сказати, що ми маємо справу з емоційними рішеннями урядовців, які не вирішують системних проблем, створюють перешкоди для вільного функціонування ринку, що передбачено серед іншого й угодою про асоціацію України та ЄС, та завдають збитків бізнесу по обидва боки кордону. Є всі підстави очікувати, що подібні рішення виявляться тимчасовими та вже в найближчий час ми побачимо зміну риторики та прояви більш розважливого підходу з боку урядів наших західних сусідів.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.