«НІБУЛОН» посилює режим енергозбереження

Для «НІБУЛОНу» енергозберігаюча практика – не просто участь у черговій антикризовій кампанії, а постійна системна робота, яка вдосконалювалася у ході розвитку, розширення обсягів і масштабів виробництва.

ТОВ СП «НІБУЛОН» завжди було і лишається відповідальним в усіх сферах – соціальній, виробничій, економічній. Тим більше сьогодні, коли Україна живе в особливому режимі, її об’єднана енергосистема (ОЕС) функціонує в складних умовах, викликаних порушенням балансу між виробництвом електричних потужностей і їх споживанням, дефіцитом в ОЕС країни.

Для «НІБУЛОНу» енергозберігаюча практика – не просто участь у черговій антикризовій кампанії, а постійна системна робота, яка вдосконалювалася у ході розвитку, розширення обсягів і масштабів виробництва. Важлива складова технологічного процесу – використання природного газу для сушіння зерна. На післяжнивному етапі зберігання зерна саме на сушіння припадає 70 % спожитого газу. Тому нині триває процес вдосконалення технології цих операцій, посилення їх економічної складової шляхом заміни пальникових пристроїв американської фірми-виробника на обладнання вітчизняного виробництва – пристроїв типу КП – 80 Б – 32 Д «Інженерного центру «Промгазапарат», що дозволяє зменшити витрати газу.

Технічний директор компанії Олег Підгородецький відзначив принципову різницю між імпортним та вітчизняним обладнанням: «Недолік американського пальникового пристрою порівняно з продукцією українського підприємства полягає в недосконалій конструкції пальникового пристрою. Це пояснюється наступними причинами. У процесі роботи пристрою оптимальним режимом при спалюванні палива є такий, в якому співвідношення подачі газу до витрати повітря складає пропорцію у співвідношенні 1:10. У цьому випадку витрати газу на теплову обробку є мінімальними. У реальних виробничих умовах ефективність згорання газу залежить від багатьох мінливих у часі факторів: величини аеродинамічного опору зернового ствола, відносної вологості повітря, температури оточуючого середовища.

У роботі сучасних конструкцій американських горілочних пристроїв ці зміни не враховуються, немає гнучкого автоматичного регулювання на ці параметри, внаслідок чого відбуваються великі перевитрати газу. Тобто зовнішні умови змінилися, а режим дії пальникового пристрою лишився тим самим. Тому ми зробили кроки у пошуку нових технічних рішень, які забезпечують стабільність заданого пропорційного співвідношення незалежно від зміни величини зовнішніх факторів, що впливають на технологічний процес. Після ряду технічних консультацій з провідними спеціалістами в даній галузі ми зупинились на вітчизняному підприємстві ІЦ «Промгазапарат», з яким успішно співпрацюємо з 2008 року.

Ця робота і системна, і масштабна. Починалось впровадження пальникових пристроїв даного типу у філії «Решетилівська», в ТОВ «АК «Врадіївський», експортному перевантажувальному терміналі. На першому етапі замінили 35 пристроїв. В результаті, питомі витрати газу, наприклад, на філії «Решетилівська», зменшились на 11 %, на перевантажувальному терміналі – на 16 %. У ході переоснащення сушарок спеціалісти «НІБУЛОНу» працювали над варіантами конструктивного вдосконалення обладнання, які потім реалізували його виробники.

2014-й став роком масового переобладнання 8 зерносушарок: навесні було укладено контракт на переобладнання сушарок у філіях «Смотрич», «Золотоніська», «Вітове», «Хмільник», агрокомбінаті «Врадіївський». А в липні, за рішенням технічної ради, укладено додатковий контракт на поставку ще 16 пальникових пристроїв для двох сушарок експортного перевантажувального термінала. Отже, загальна сума витрат на переобладнання 10 сушарок у нинішньому році склала 488 162 тис. доларів.

Те, що інвестиції в енергозбереження окуповуються сторицею доводити аж ніяк не треба. А статистика робить цю істину ще більш переконливою. Якщо порівняти періоди з липня по листопад за 2013 і 2014 роки, матимемо незаперечне підтвердження правильності курсу компанії у сфері економії енергоресурсів, що становить 49,38 % тільки на 4-х підприємствах.

Загалом, у липні-листопаді 2014 р. споживання газу у всіх філіях компанії значно зменшилось і склало 3 479 135 куб. м проти 15 907 772 (тобто 21,87 %) за відповідний період 2013-го.

Інший аспект економії – ефективний спосіб використання високотемпературного сушіння зерна у поєднанні з активним вентилюванням. Даний спосіб базується на інтенсифікації процесу теплової обробки за рахунок підвищення ефективності використання термодифузії вологи, потік якої у процесі охолодження зерна співпадає з потоком вологи, яка видаляється шляхом дифузії. У цьому випадку особливістю ведення процесу є те, що високотемпературне сушіння припиняється при вологості до 2 %, після чого відбувається процес термостатування зерна і перерозподіл значення градієнту вологовмісту в об’ємі зернівки з наступним досушуванням на установках активного вентилювання. Очевидною перевагою даної технології є підвищення продуктивності сушильної установки пропорційно кількості теплових зон, задіяних у роботі. Так, для сушарок модульного типу, наприклад, Mathews-3180 BEM-NG або її аналогів, які мають сім теплових зон, у режимі звичайного сушіння (прогрівання, сушіння, охолодження) на охолодженні можуть бути задіяні дві нижні зони, причому третя повинна працювати при зниженому тепловому навантаженні.

Таким чином, збільшення продуктивності у роботі сушарки відбувається за рахунок раніше не використовуваного резерву теплових горілок, а також за рахунок самостійного досушування зернової маси своїм теплом (закладеним високотемпературним сушінням) протягом тривалого часу при понижених температурах у процесі термостатування, тобто теплом, здобутим при нагріванні у процесі високотемпературного сушіння.

Інші напрямки діяльності компанії у сфері енергозбереження теж принесуть чималий економічний ефект. Проведено тестування світлодіодних ламп ТМ MAXUS, вони мають замінити люмінесцентні і за однакової освітленості вивільняються 50 % електричних потужностей. Збільшуються терміни служби ламп (30 000 годин для діодних проти 13 000 годин для люмінесцентних), існує позитивний фактор для екології. Річна економія в освітленні офісів «НІБУЛОНу» складе 72,3 тис. кВт⋅год. Процес заміни існуючих нині ламп на світлодіодні буде поетапним.

Планується також використовувати й акумуляторні батареї нового типу. Вони акумулюватимуть енергію вночі, за нижчими, нічними тарифами, а вдень вона використовуватиметься у виробничому процесі.

Ці та інші заходи, які сьогодні реалізують фахівці «НІБУЛОНу», обов’язково дадуть вагомий економічний ефект. Таким чином, компанія робить свій внесок у вирішення проблем у сфері енергетики.

Усі права захищені © 2021 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.