Кавуни повернулися на Дніпро

22 серпня від причалу філії «Голопристанська» відчалило несамохідне судно NBL-91 разом з буксиром «Анатолій Ганькевич», завантажене першою партією кавунів, зібраних херсонськими фермерськими господарствами.

Орієнтовно 26 серпня на Київщині ці кавуни почнуть вивантажувати на перевантажувальному терміналі ТОВ СП «НІБУЛОН», доставлять в торгові мережі, а судно завантажать зерном. Як зазначають виробники, на терміни відправлення вплинула цьогорічна затяжна весна.

Перша в цьому році партія склала більше 400 тонн солодкої ягоди виробництва ТзОВ «Південний Експорт». Серед сортів: безкісточкові «Бостон», «Вогник», кісточковий «Арашан» та інші. Кавуни можна буде придбати у Києві у мережі супермаркетів «Сільпо» підприємства «Fozzy Group». 

– Коли ми минулого року обговорювали цю тему, взялися за вирішення цієї проблему, і вирішили її. Цього року для нас це вже пройдений шлях, ми готові працювати хоч кожен день, ми визначили, в які дні можемо завантажувати, так що процес зрозумілий, - підкреслив генеральний директор компанії «НІБУЛОН» Олексій Вадатурський.

За його словами, головною особливістю цього сезону мав би стати прихід першого несамохідного судна з кавунами безпосередньо до Києва, на Поділ. Але сьогодні фахівцями компанії такий варіант транспортування не розглядається з економічних  причин,  оскільки  перевезення  від Переяслава до  Києва  є економічно  недоцільним, оскільки вартість використання водного транспорту на цій ділянці  збільшить  вартість  реалізації  товару  в порівнянні з автотранспортом:

– Нам необхідно було б платити за причальні споруди, вивчати глибини для підходу до Києва, платити річковому порту за послуги. Вийшло, що для нас це непродуктивні перевезення. Вартість перевезення тонни кавуна сягнула б 1 грн 70 коп. за 1 кг, що істотно позначилося б на вартості самих кавунів. Тому ми вирішили, що оптимально для нас, для киян і в цілому для логістики буде наступний варіант. Ми безоплатно передаємо для завантаження наш термінал в Голій Пристані, ми безкоштовно передаємо для розвантаження свій термінал в Переяслав-Хмельницькому, а звідти на автомобілях вже в Київ. Тоді виходить вартість кінцевої доставки 87-90 коп. за 1 кг. Чому ми це зробили? Тому що на зворотному шляху ми в Переяслав-Хмельницькому завантажимо судна сільгосппродукцією і вони йтимуть завантаженими в обидва кінці.

Такий шлях доставки овочів і фруктів із півдня України на північ значно зменшує їх втрати і допомагає в розширенні ринків збуту сезонної продукції. Коли кавуни вантажаться насипом, 10-13 % продукції зазнає механічних пошкоджень, не витримуються стандарти пакування та транспортування. Але ланцюжок постачання, застосований компанією «НІБУЛОН», допомагає вирішити більшість із цих проблем. Важливо й те, що вода в цьому випадку є природним охолоджувачем, кавуни не перегріватися і потрапляють в торгові мережі в кращому вигляді всередині і зовні. Транспортування продукції водним транспортом – це і збереження наших автошляхів.

Одним з ініціаторів перевезення продукції херсонських сільгосптоваровиробників водою став Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв. За його словами, створена компанією «НІБУЛОН» логістична інфраструктура та можливість завдяки їй транспортувати херсонський баштан, фрукти та овочі на північ України, а навіть і до Білорусі, стане новим подихом для розвитку логістики на Дніпрі. Андрій Гордєєв подякував Олексію Вадатурському за те, що той пробиває вікно в Європу по транспортним перевезенням і річковій логістиці та підкреслив, що сьогодні нам необхідно підтримувати розвиток суднобудування і судноплавства в країні – тих галузей за розвиток яких сьогодні взялася компанія «НІБУЛОН»:

– Зараз ми через цю найпопулярнішу ягоду, принаймні в Україні вона точно найпопулярніша, а найсмачніша - саме з Херсонщини, закликаємо всіх звернути увагу на Дніпро. Ми можемо відновити судноплавство по Дніпру, ми можемо зняти колосальні навантаження з автошляхів і ми просто зобов'язані зробити так, щоб наш Дніпро був заповнений вантажами, починаючи з кавунів і закінчуючи всім, чим завгодно. Ми говоримо про те, що в Білорусь потрібно пробивати водний коридор, що нам потрібна підтримка судноплавства і суднобудування в Україні. І тоді судно з кавунами не буде дивиною і ексклюзивом, а буде звичайним щоденним явищем.

Нагадаємо, що минулого року на Херсонському економічному форумі між компанією «НІБУЛОН» та  губернатором Вітебської області було підписано Меморандум по відродженню Дніпра, метою якого мало стати відновлення судноплавства до Білорусії і вище.  Але, як зазначив Олексій Вадатурський, на сьогоднішній день нічого не змінилося. Україна нічого не робить для того, щоб виконувати взяті на себе зобов'язання перед ЄС з підтримки глибини суднового ходу по водному шляху Е-40 від гирла Дніпра до Києва:

–  На водному шляху в Білорусі є ділянки, на яких замість 2 м - 70 см. Ми ці ділянки моніторимо. Але сама ідея поки що залишається на порядку денному, у вересні в Білорусі, знову з ініціативи херсонського губернатора, відбудеться форум, на якому, думаю, будуть представники міністерства, може, міністр або його заступники. Це питання треба піднімати, щоб водний шлях до Білорусі був.

Сьогодні попит на транспортування овочів і фруктів із півдня України на північ країни і далі річкою – величезний, але тільки за умови створення конкурентних умов для перевізника у порівнянні з іншими видами транспорту. У майбутньому компанією «НІБУЛОН» також розглядається можливість застосовувати цей логістичний ланцюжок і до інших видів фруктів та овочів, що вирощуються на полях Херсонщини. В нашій країні є регіоні, в яких не росте або не дозріває те, що в надлишку збирають на щедрому півдні. Так, наприклад, жителі Полтавщини і Харківщини теж хотіли б бути покупцями продукції херсонських фермерів.

– Ми готові це робити. У нас є потужності – 10 підприємств по Дніпру. Ми готові на кожному терміналі виконувати вантажно-розвантажувальні роботи і розвозити по всій Україні кавуни. У тому числі через наш термінал в Кременчуці ми могли б забезпечувати Полтавську і Харківську області.

Генеральний директор ТОВ СП «НІБУЛОН» Олексій Вадатурський підкреслив, що підприємство готове працювати кожен день, роблячи стільки рейсів, скільки потрібно. А потрібно, судячи з усього, багато, тому що попит – величезний.

 – Коли йдуть масові поставки продукції, ціна повинна падати. Але коли привозять баржами кавуни з Херсона, ціна тримається. Чому? Тому що всі знають, що кавун з баржі високої якості, з сертифікатом якості, без нітратів, смачний, цукристий. Тому люди за це готові платити. Люди готові платити за те, щоб з'їсти справжній херсонський кавун, не боячись, дати його дітям будь-якого віку.

Крім того, в цій партії вперше херсонські фермери відправили до Києва разом з кавунами і партію динь, які теж добре відомі любителям баштанних:

– У нас є сертифікат на дині, їх їдять в Скандинавії, в Британії і трохи в Німеччині. А там вимоги до безпеки харчових продуктів дуже жорсткі, – директор ПП «Александр А.Синенко» Олександр Синенко.  

Нагадаємо, що минулого року  від причалу компанії «НІБУЛОН» філії «Голопристанська» відчалило перше за останні 15 років несамохідне судно з партією 300 тонн смачних херсонських кавунів  і всього за 4 доби дісталося до столичної області. Зовсім неочікувано ця подія буквально підірвала інформаційний простір і стала топ-новиною інформагенцій та соціальних мереж. Проект було реалізовано за підтримки Агентства США з міжнародної допомоги USAID у рамках пілотного проекту «Створення ефективного логістичного ланцюга постачання плодово-овочевої продукції»

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН