Європейські експерти проекту «Сприяння транспортному розвитку річки Дніпро» ЄС відвідали миколаївські підприємства «НІБУЛОНа»

9 липня група ключових експертів проєкту технічної допомоги «Сприяння транспортному розвитку річки Дніпро» представництва ЄС в Україні провели робочу зустріч з генеральним директором компанії «НІБУЛОН» Олексієм Вадатурським та фахівцями компанії.

Мета зазначеного проєкту - підтримка і просування реформи внутрішнього водного транспорту відповідно до зобов'язань Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом, а також поступове наближення українського законодавства до європейського.

Зустріч відбулася у рамках робочого візиту експертів на південь України. До складу ключових експертів проєкту, які завітали на «НІБУЛОН», увійшли: Едвін Лок, керівник групи, експерт з портів та ВВШ, Ганс фан дер Верф, правовий експерт ВВШ,  Рене Кіст, експерт з логістики та інфраструктури, Гарі Де Леєр, експерт з питань розбудови структури та спроможності та Катерина Басова, координатор проекту в Україні.

Андрій Волік, заступник генерального директора з будівництва, експлуатації флоту та безпеки судноплавства компанії, познайомив гостей з насиченою суднобудівною програмою та основними виробничими потужностями суднобудівно-судноремонтного заводу, що було високо оцінено гостями, адже усе обладнання у виробничих цехах є надсучасним та від провідних виробників світу. Значне захоплення експертів викликало перше в історії заводу 140-метрове самохідне судно NIBULON MAX, будівництво якого зараз активно триває на стапельному майданчику суднобудівної верфі. Також експерти відмітили й плани компанії щодо реконструкції та модернізації ССЗ «НІБУЛОН», адже це виведе підприємство на новий рівень.

На перевантажувальному терміналі експертів познайомили з принципами та специфікою його роботи, розповіли про повний цикл обслуговування транспорту, який заходить на територію підприємства, про принципи роботи  потужної сучасної лабораторії, детально зупинившись на роботі вантажного та пасажирського флоту компанії. Біля причалу перевантажувального терміналу гості мали змогу побачити несамохідні вантажні судна та буксири 4 різних проєктів.

Після екскурсії гості зустрілися з Олексієм Вадатурським. Між генеральним директором «НІБУЛОНа» та європейськими експертами транспортного розвитку річки Дніпро відбувся продуктивний діалог.

Основною темою розмови стало питання законодавчих ініціатив з розвитку внутрішнього водного транспорту, зокрема законопроєкту у цій сфері. Олексій Вадатурський, маючи значний досвід у цьому питанні та безпосередньо стикаючись з численними проблемами річкових перевезень на внутрішніх водних шляхах України, зауважив, що є ряд принципових для нашої країни з цього питання моментів та наголосив на деяких з них:

– Сьогодні я, як завжди, буду відвертим, шановні експерти. Впевнений, що вам відомо, що «НІБУЛОН» є флагманом українського суднобудування та успішно розвиває річкове судноплавство не завдяки підтримці держави, а навпаки, долаючи різноманітні перешкоди. Ми публічно і категорично виступаємо проти будь-яких проявів корупції, яка, на жаль, і сьогодні не подолана у т.ч. і в профільних міністерствах, адже знаємо, що суднобудування та перспективні річкові перевезення в Україні не будуть розвиватися, доки влада продовжуватиме лобіювати інтереси корупційних структур. Зауважу, що таку небезпеку для розвитку внутрішніх водних шляхів становить і законопроєкт з корупціогенними ознаками «Про внутрішній водний транспорт» № 2475а-д, оскільки його ініціатори, серед яких і МІУ, намагаються запровадити такі ініціативи, які тільки зашкодять річковій галузі.

Це не означає, що нам не потрібен законопроєкт, але вкрай важливо, щоб нове українське законодавство створювало умови для підвищення конкурентноспроможності водного транспорту по відношенню до інших видів, зокрема залізничного та автомобільного.  А для створення таких умов необхідно перш за все звільнити суднове пальне від акцизного податку або відшкодовувати власнику частину вартості пального у розмірі  акцизного податку, що в свою чергу відповідає міжнародній практиці та зробить недоцільним бункерування за 12-мильною зоною, іншими словами зробить невигідною контрабанду пального. 

Також потрібно звільнити судновласників від сплати рентної плати за використання водних ресурсів, анулювати плату за розведення ферм мостів та проходження шлюзів.  

Ми виступаємо і за обмеження входу суден під іноземним прапорам у внутрішні територіальні води України. Натомість пускати до нас лише ті судна, країни яких впускають нас у свої внутрішні води. Це рівність, це справедливість. На жаль,  законопроєкт № 2475а-д таких пунктів немає.

Також генерального директора «НІБУЛОНа», як керівника компанії та громадянина, неабияк хвилює екологічний аспект законопроєкту № 2475а-д.  Адже у ньому є пункт, який просто обурює. Його розробники умисно ігнорують необхідність захисту екології водойм та пропонують надати можливість вільного скидання суднових стічних вод в територіальному морі, на інших внутрішніх водних шляхах загального користування без обмежень на ходу!

Наприклад, в Дніпро, з якого п’ють воду 50 млн українців. У Південний Буг, у якому люди просто боятимуться купатися із зрозумілих причин. «Я прошу почути нас і вжити відповідних заходів, адже я живу в Україні, я завжди боровся і боротимуся за майбутнє нашої держави» – стверджує Олексій Вадатурський.

Європейські експерти підтримали генерального директора «НІБУЛОНа», зазначивши:

– Одна з наших цілей –  імплементація європейського законодавства в українське, і це чи не найлегше. Наступне, більш важке питання - це зрозуміти й означити, що необхідно, для того, щоб розвинути річковий транспорт України. І ваша точка зору для нас є дуже цінною й усі питання, які ви піднімали, безперечно варті уваги.  Ми побачили ваш флот і знаємо, що він у вас надсучасний. Ми також знаємо і про ситуацію на річці. Дуже важливо, щоб закон  у сфері ВВТ гарантував рівні, порівняно з іншими видами транспорту, умови для перевезень річкою, – розповів Едвін Лок, керівник групи експертів.

Під кінець зустрічі експерти подякували керівництву та фахівцям компанії за запрошення та вельми насичену екскурсію й висловили повагу й гордість за досягнення «НІБУЛОНа», а також запросили Олексія Вадатурського взяти участь у дискусійному майданчику, який відбудеться 18 жовтня цього року. За словами експертів, на цьому заході будуть обговорені недоліки законопроєкту про ВВТ та сформовані нові положення, які можна буде подавати на розгляд Міністерству інфраструктури України та Комітету з питань транспорту ВР України.

Генеральний директор відмітив, що компанія завжди відкрита до переговорів і запросив гостей найближчим часом познайомитись з «НІБУЛОНом» ближче, зокрема 20-21 вересня відвідати Міжнародний Форум TRANS EXPO ODESA-MYKOLAIV 2019, у рамках якого відбудеться масштабна виставка «Суднобудування і водний транспорт-2019», що пройде у Миколаєві.

© 2021 ТОВ СП НІБУЛОН