Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 29.09.2016)

29 вересня 2016

Пшениця.

Значною подією на світовому ринку пшениці виявився тендер на її закупівлю, проведений єгипетським урядовим імпортером GASC. Нагадаємо, що нещодавно Єгипет всупереч міжнародним стандартам по вмісту ріжки в пшениці у межах до 0,05 %  відмовився від прийняття раніше законтрактованих партій даної культури (було скасовано поставки російської та румунської пшениці). Зважаючи на це, решта світових експортерів не поспішали брати участь в оголошених тендерах, побоюючись аналогічних проблем. Не зважаючи на офіційне оголошення GASC про повернення до міжнародних стандартів, кількість учасників також залишалася обмеженою і існувала висока ймовірність його скасування. Оператори ринку пояснюють такий розвиток подій недовірою імпортерів до подальших дій Єгипту та відсутністю будь-яких гарантій не повторення даної ситуації. Врешті-решт, проведений тендер відбувся, а переможцем в ньому вкотре стала Росія. відповідно до його умов тендеру російські трейдери мають поставити до Єгипту 240 тис. т пшениці у період з 21 по 31 жовтня. Частка Росії в загальному обсязі закупівель GASC поточного сезону складає 72 %, румунської - 22 %, а української - 6%. Зауважимо, що Росія закріплює свої лідируючі позиції на світовому ринку пшениці, а надмірні пропозиція її збіжжя (на рівні 72 млн т) негативно впливає на формування світових цін та призводить до посилення конкуренції між ключовими продавцями. Основною причиною різкого збільшення цьогорічного валового збору пшениці в Росії стала, перш за все, комфортна зима та достатня кількість опадів у визначальний період розвитку посівів. Додамо, що збирання даної культури в цій країні виходить на завершальну стадію. За інформацією експертів станом на поточну дату виробниками даної культури проведено обмолот на 90 % від запланованої збиральної площі, що в цілому відповідає очікуванням учасників ринку.

Що ж стосується новин з України, можемо зазначити, що за даними вітчизняних експертів експорт української пшениці минулого місяця становив 2,85 млн т та перевищує минулорічний результат за аналогічний період більш ніж на 50 %. Слід зауважити, що з початку поточного сезону з українських портів відвантажено на експорт на 34 % пшениці більше ніж попереднього, що свідчить про досить високу її пропозицію на внутрішньому ринку. Найбільшим покупцем став Таїланд, станом на поточну дату до цієї країни у рамках зовнішньоекономічних контрактів відвантажено близько 560 тис. т. Протягом всього минулого маркетингового року Таїландом було закуплено 2,2 млн т української пшениці. Також варто відмітити, що вітчизняні трейдери відкрили для себе новий ринок збуту – Індію, ринок цієї країни вважається доволі перспективним.

Станом на 29 вересня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4240-4500 грн/т, 3-го класу: 4200-4350 грн/т, фураж: 3950-4200 грн/т.

Кукурудза / Соя.

Ситуація на світовому ринку кукурудзи протягом останнього тижня залишалася доволі стабільною. Увага учасників ринку, як і декілька тижнів тому, залишається зосередженою навколо погодних умов в США та інформації щодо урожайності кукурудзи в цій країні. Хоч і очікування даного показника на рівні у 175,1 бушелів/акр не виправдали себе, а нові прогнози складають 172 бушелів/акр, ринок сприйняв їх доволі позитивно, росту рівня світових цін під впливом даного фактору не відмічалося. Синоптики прогнозують доволі комфортні погодні умови в цій країні, що повинно добре позначитися не лише на стані посівів даної культури, а й на темпах її збирання. Так, за останньою інформацією американськими фермерами обмолочено 15 % від прогнозованої площі до збирання, що потрапляє в діапазон очікувань учасників ринку, проте незначно поступається результату 2015/16 маркетингового року (-4 %). Станом на поточну дату в США у доброму та відмінному стані перебуває 74 % посівів кукурудзи, що перевищує на 1 % очікування учасників ринку та на 6 % минулорічні показники.

Натомість, в Європі (а конкретно - у Франції) ситуація зі станом посівів кукурудзи залишається доволі критичною. За даними аналітиків ринку станом на поточну дату у доброму та відмінному стані перебуває лише 54 % посівів, а виробництво кукурудзи в цій країні прогнозується на найнижчому за останні 13 років рівні.

В Україні тривають жнива кукурудзи. Станом на поточну дату вітчизняними її виробниками обмолочено 15 % від збиральної площі, що поступається минулорічному результату на 3 %. Натомість середня урожайність по країні, навпаки, перевищує результат попереднього сезону та складає 4.94 т/га (проти 4.49 т/га).

Станом на 29 вересня закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4200-4430 грн/т.

Новин на світовому ринку соєвих бобів наразі не багато. На формування рівня цін продовжує тиснути прогноз рекордного валового збору даної культури у світі поточного сезону. Учасники ринку слідкують за темпами збирання сої в США та за станом її посівів. Нагадаємо, що США належить до топових виробників та експортерів даної культури. Жнива соєвих бобів в цій країні все ще на початковій стадії та незначно поступаються минулорічному результату. Так, американськими фермерами проведено обмолот на 10 % від запланованої збиральної площі проти 13 % попереднього сезону. За інформацією операторів ринку в США у доброму та відмінному стані наразі перебуває 73 % посівів соєвих бобів (+11 % до показника попереднього сезону). Погодні умови найближчим часом залишатимуться доволі комфортними та повинні позитивно позначитися на посівах. Слід зауважити, що серед учасників ринку поширюється думка про можливе зростання показника врожайності сої в США, за різними оцінками даний показник може сягнути 52 бушелів/акр. 

В Україні триває збиральна кампанія соєвих бобів. Станом на поточну дату вітчизняними виробниками обмолочено 45 % від прогнозованої збиральної площі та намолочено 1,739 млн т. Минулого маркетингового року на аналогічну дату дані показники становили 46 % та 1,69 млн т відповідно. Експерти оцінюють цьогорічний врожай сої в Україні на рівні 4,3 млн т, з яких прогнозовано 2,4 млн т буде відвантажено на зовнішні ринки. Слід зауважити, що з кожним роком кількість імпортерів української сої зростає, наразі українські трейдери експортують дану культуру в більш ніж 30 країн світу, традиційними являються європейський та азіатський ринки.

Станом на 29 вересня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 10900 грн/т.

Прочитали: [457]
Вгору