Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 27.10.2016)

27 жовтня 2016

Пшениця / Соя.

На поточному тижні, 25 жовтня, відбувся черговий тендер топового єгипетського імпортера пшениці – GASC. Цього разу у його рамках було закуплено 420 тис. т продовольчої пшениці (найбільша закуплена одноразово партія за 2 роки) з поставкою у період 1-10 грудня, а переможцями стали Росія та Румунія. У російських трейдерів було закуплено 180 тис. т зернової, у румунських 240 тис. т відповідно. Американські трейдери також брали участь у ньому, проте їх цінова пропозиція виявилася неконкурентною. Позитивним моментом для Єгипту стало збільшення кількості учасників в останньому тендері, як відмічають експерти, це можна пояснити поверненням довіри до Єгипту як до покупця (після погіршення його репутації у зв’язку з порушенням міжнародних стандартів по вмісту ріжки в пшениці). Відмітимо, що позиція останнього на світовому ринку пшениці наразі є доволі активною, попередній тендер було проведено 20 жовтня. Високий попит Єгипту на пшеницю пояснюється великими обсягами її споживання та постійним приростом населення. За статистикою, споживання пшениці на душу населення в цій країні складає більше 190 кг на рік, що є найбільшим у світі результатом, а кількість населення щороку зростає приблизно на 2 млн чоловік.

У США продовжується посівна кампанія озимої пшениці. Станом на поточну дату посів проведено на 79 % від прогнозованої площі, а сходи отримано на 60 %. Минулого маркетингового року на аналогічну дату дані показники становили 81 % та 58 % відповідно.

Станом на 27 жовтня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4550-4700 грн/т, 3-го класу: 4450-4680 грн/т, фураж: 4200-4550 грн/т.

Поточного тижня увага учасників світового ринку соєвих бобів була зосередженою навколо новин з США та Південної Америки. Так, темпи збирання соєвих бобів в США відповідають середньорічним результатам та складають 76 %. Минулого маркетингового року на аналогічну дату даний показник становив 84 %. Як зазначають аналітики ринку, попит на американські соєві боби з боку Китаю (найбільшого у світі споживача та імпортера даної культури) наразі залишається доволі високим, тож найближчим часом вони очікують нарощування темпів його імпорту. Нагадаємо, що на минулому тижні стало відомо про закупівлю КНР більше 5 млн т сої походженням з США. Слід зауважити, що цьогорічний імпорт американської сої китайськими споживачами прогнозується на рівні у 30 млн т.

Посівна кампанія даної культури в Бразилії протягом останнього часу набирає обертів, а сприятлива погода створює для цього всі умови. Так, за інформацією експертів, станом на поточну дату бразильськими фермерами засіяно 28 % від прогнозованої посівної площі, що на 8 % перевищує середні очікування учасників ринку та на 1 % результат попереднього маркетингового року.

В Україні темпи збирання сої все ще поступаються результату попереднього сезону. За інформацією вітчизняних експертів станом на поточну дату виробниками даної культури проведено обмолот на 84 % від прогнозованої площі до збирання (- 6 %) проте обсяги намолоту навпаки перевищують результат минулого року – 3,36 млн т (+ 0,1 млн т).

Станом на 27 жовтня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 10980-11150 грн/т. 

Кукурудза.

Поточного тижня увага учасників світового ринку кукурудзи була зосередженою навколо новин з Південної Америки, яких було більш ніж достатньо. По-перше, операторам ринку стало відомо про наміри аргентинських експортерів до 2018 року завершити модернізацію найбільшого в країні порту – Росаріо, через який щорічно експортується близько 80 % сільськогосподарських культур, вирощених в Аргентині. Покращення його інфраструктури надасть змогу експортерам ефективніше здійснювати свою діяльність, збільшити обсяги та темпи відвантажень збіжжя на зовнішні ринки. По-друге, інформація про можливе збільшення кількості посівної площі під даною культурою порівняно з попереднім сезоном тисне на світовий ринок кукурудзи. Нагадаємо, що Аргентина є третім найбільшим у світі експортером даної культури, а збільшення обсягів її виробництва може призвести до посилення ролі цієї країни на ринку та посилення конкуренції між основними продавцями, зокрема з США. Згідно з останнім звітом Міністерства сільського господарства США цьогорічний валовий збір аргентинської кукурудзи може сягнути 36,5 млн т (проти результату попереднього сезону у 28 млн т). Інші аналітичні агентства оцінюють даний показник на рівні у 37 млн т. Слід зауважити, що темпи посіву цієї культури в Аргентині пришвидшилися. За інформацією експертів, станом на поточну дату місцевими виробниками засіяно близько 35 % (+ 3 % до результату минулого тижня) від прогнозованої посівної площі. Попереднього сезону на аналогічну дату даний показник становив 32 %.

Темпи збирання кукурудзи в США все ще відстають від минулорічних. За останніми даними, американськими фермерами проведено обмолот на 61 % від прогнозованої площі до збирання проти 70 %. Варто відмітити, що середньорічний результат складає 62 %.

Що ж стосується жнив в Україні, то слід зауважити, що незважаючи на те, що їх темпи значно поступаються минулорічним (обмолот складає 56 % проти 70 % на аналогічну дату), нестачі даної культури на внутрішньому ринку не відчувається. Середня врожайність цього року складає 5,86 т/га, а минулого становила 5,16 т/га.

Станом на 27 жовтня закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4550-4650 грн/т.

Прочитали: [351]
Вгору