Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 25.12.2015)

25 грудня 2015

Кукурудза.

Протягом останнього часу на світовому ринку кукурудзи спостерігається негативна цінова тенденція. Факторів, що впливають на формування «ведмежого» тренду, наразі достатньою. По-перше, ситуація на енергетичному ринку. А саме: рекордне падіння цін на нафту (до рівня 11-річного мінімуму) разом зі зростанням обсягів світових запасів та досить активним видобутком впливають на курси валют основних її виробників. По-друге, на фоні рекордних перехідних залишків попит серед ключових імпортерів кукурудзи зараз є досить млявим, при цьому пропозиція даної культури залишається високою, адже за останні декілька років не трапилося суттєвих погодних катаклізмів, які б змогли створити загрозу майбутнім врожаям та спричинити нестачу фуражного зерна у світі. По-третє, девальвація бразильського реала та аргентинського песо (разом з відміною ставки податку на експорт кукурудзи в Аргентині) тиснуть на цінові пропозиції продавців кукурудзи з США та України та створюють потужну конкуренцію на світовому ринку.

На думку аналітиків, зважаючи на такий розвиток подій, наступного року варто очікувати збільшення кількості посівних площ під кукурудзою в Аргентині, і як наслідок, збільшення ролі даної країни на світовому ринку. Поточного маркетингового року, відповідно до останнього звіту Мінсільгоспу США, виробництво кукурудзи в цій країні очікувано складе 25,6 млн т. При цьому існує досить висока ймовірність того, що Аргентина зможе витіснити Україну з 3-го місця найбільших у світі виробників даної культури на 4-те місце. Нагадаємо, що на 1-му місці знаходиться США з прогнозом цьогорічного урожаю на рівні у 346,82 млн т, що становить 36% від світового валового збору поточного сезону. Друге місце займає Бразилія з оцінкою урожаю у 81,5 млн т (8% від світового виробництва).

Один із найбільших імпортерів української кукурудзи – Китай – зважаючи на надмірні запаси кукурудзи (114,41млн т на кінець поточного маркетингового року, згідно з оцінками Мінсільгоспу США), має наміри скоротити посівні площі під даною культурою протягом наступних 5 років. Імпорт може бути доведений до мінімальних значень та обмежуватися невеликими поставками високоякісних сортів кукурудзи. Нагадаємо, що цьогорічний імпорт кукурудзи КНР згідно з прогнозами складає 3 млн т (основним продавцем виступає Україна, витіснивши США). У результаті Україні доведеться шукати нові ринки збуту та конкурувати з основними продавцями на них. Варто додати, що поточного року валовий збір кукурудзи в Україні поступається результату попереднього сезону на 5,35 млн т, проте в рамках світового виробництва даної культури таке зменшення є не суттєвим та не має впливу на світову кон’юнктуру.

Пшениця / Соя.

На світовому ринку пшениці також відмічається просідання рівня цін. Фундаментальними факторами такого розвитку подій залишаються оцінка рекордного валового збору даної культури у світі та рекордних світових залишків поточного маркетингового року. Значні запаси пшениці та девальвація курсів валют в найбільших країнах-експортерах є основними чинниками, які наразі тиснуть на світові ціни.

Знецінення курсу російського рубля відносно долара США, основною причиною якого є падіння цін на нафту, призвело до зниження цінової пропозиції на дану культуру російськими експортерами та збільшення конкуренції між найбільш агресивними продавцями. Разом з тим на ринку з'явилася аргентинська пшениця, ціни на яку виявилися істотно нижчими, ніж у країн-конкурентів. Після відміни експортного мита на пшеницю в Аргентині та керованої девальвації аргентинського песо майже на 50%, аргентинські фермери почали масово реалізовувати накопичені за останні роки залишки пшениці. У результаті цього, на тендері, проведеному 23.12.2015 року, єгипетським урядовим імпортером GASC було закуплено 120 тис. т пшениці походженням з Аргентини з поставкою з 21 по 31 січня 2016 року. При цьому ціна аргентинської пшениці на умовах CIF (тобто з доставкою в Єгипет) виявилася нижчою, аніж ціни на пшеницю чорноморського походження на умовах FOB (тобто завантажено на судно в порту). Таким чином, можна констатувати той факт, що задля здатності конкурувати на світовому ринку з аргентинською пшеницею продавці з України, Росії, Румунії та Франції (традиційні постачальники до Єгипту та інших країн Північної Африки та Близького Сходу) будуть вимушені істотно знижувати ціни, що неминуче призведе до зниження закупівельних цін на внутрішньому ринку.

На світовому ринку соєвих бобів цінова тенденція є аналогічною до тієї, що наразі панує на світових ринках пшениці та кукурудзи. На рівень цін все ще тисне інформація щодо активізації експорту аргентинської сої, починаючи з нового року (що пов’язано зі зниженням до 30% (-5%), ставки вивізного мита, починаючи з 10 грудня поточного року). Питанням часу залишаються ціни, за якими виробники з Аргентини будуть готові реалізовувати дану культуру та наскільки нижчими вони будуть за поточні.

Останнім часом певну підтримку на ф’ючерсному ринку сої надавала інформація про посушливі погодні умови в штаті Мато-Гросу в Бразилії (який традиційно вирощує близько 30% валового збору соєвих бобів всієї країни). Проте за інформацією синоптиків, з початку січня в «соєвому» поясі Бразилії варто очікувати значні опади, що покращить стан посівів даної культури, і як результат, напруга на ринку спаде. Варто зауважити, що оптимальні строки посівів найближчим часом добігають кінця.

Прочитали: [907]
Вгору