Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 23.12.2016)

Пшениця.

Однією з важливих подій поточного тижня на світовому ринку пшениці стало проведення тендера Єгипетським імпортером GASC. У рамках даного тендера урядом Єгипту було закуплено 360 тис. т пшениці походженням з Аргентини (120 тис. т), Росії (180 тис. т) та Румунії (60 тис. т). Як відзначають оператори ринку, поточна середня ціна закупівлі виявилася нижчою за ціну на попередньому тендері на 4,5 дол/т, де було закуплено 240 тис. т пшениці походженням виключно з Росії. Такий розвиток подій свідчить про негативну цінову тенденцію на ринку даної культури та посилення конкуренції між основними продавцями. Відміна експортного мита на пшеницю в Аргентині призвела не лише до збільшення кількості посівної площі під нею, а й до підвищення рівня її конкурентоспроможності на світовому ринку. Згідно з оновленим звітом Міністерства сільського господарства США, поточного сезону виробництво аргентинської пшениці прогнозується на рівні 14, 4 млн т проти минулорічного результату у 11,3 млн т. Що ж стосується новин з США, можемо відмітити, що цінові пропозиції американських трейдерів наразі поступаються пропозиціям решти експортерів (є дорожчими), тож експерти відмічають зниження кількості обсягів реалізованого зерна.

Грудневий звіт Мінсільгоспу США закріпив «ведмежі» цінові настрої учасників ринку, оскільки прогноз цьогорічного світового валового збору пшениці був скорегований у сторону збільшення, а саме: до 751,26 млн т (+ 6,54 млн т). Найбільше зростання її виробництва очікується в Австралії до 33 млн т (+ 4,7 млн т). Оцінка виробництва пшениці для США та Росії залишилася на попередньому рівні у 62,86 млн т та 72 млн т відповідно, а для ЄС була незначно скорегована у сторону збільшення – 143,97 млн т (+ 0,4 млн т).

Станом на 23 грудня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4600-5000 грн/т, 3-го класу: 4500-5000 грн/т, фураж: 4500-4680 грн/т.

Кукурудза/Соя.

З важливих подій, що останнім часом мали місце на світовому ринку кукурудзи, можна виділити публікацію чергового звіту Міністерства сільського господарства США, у якому світове виробництво даної культури було знову переглянуто у сторону збільшення, а саме: до рекордних 1039,73 млн т (+ 9,2 млн т до попереднього прогнозу). Збільшення даного показника відбулося за рахунок підвищення оцінок виробництва кукурудзи в Бразилії (до 86,5 млн т), Канаді (13,2 млн т), Китаї (219,55 млн т), ЄС (60,7 млн т), Індонезії ( 10,2 млн т) та Росії (15,5 млн т). Для США та Аргентини прогнози виробництва кукурудзи залишилися на попередньому рівні у 386,75 млн т та 36,5 млн т відповідно.

Обсяги світової торгівлі, згідно з даними аналітиків Мінсільгоспу США, також зростуть до 141,66 млн т в основному за рахунок більш сильного попиту з Колумбії, Ірану, Тайвані та В’єтнаму. Варто відмітити, що американські експерти очікують збільшення обсягів експорту бразильської та російської кукурудзи. Перехідні запаси на кінець поточного сезону, відповідно до поточного прогнозу, перевищать попередній на 4,06 млн т та сягнуть 222,25 млн т.

Варто відмітити позитивні новини з Південної Америки, зокрема Аргентини. Дощі, що протягом останнього часу спостерігалися у «кукурудзяному» поясі країни, позитивно вплинули на запаси вологи у ґрунті та поки знівелювали побоювання щодо її нестачі для нормального розвитку посівів цієї культури.

Слід зауважити, що з наближенням новорічних свят активність на світовому ринку кукурудзи спадає, тож у короткостроковій перспективі очікувати на різкі цінові коливання не варто.

Станом на 23 листопада закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4450-4620 грн/т.

Погодний фактор наразі залишається одним із найважливіших при формуванні настроїв учасників ринку та цінової тенденції в цілому. Так, покращення погодних умов в в Бразилії та Аргентині призвело не лише до падіння котирувань соєвих ф’ючерсів на Чиказькій біржі, а й до зниження рівня цін на фізичному ринку даної культури. Посилення конкуренції між основними експортерами сої – США та Південною Америкою – додатково тисне на ціни.

Відповідно до останнього звіту Міністерства сільського господарства США валовий збір сої в цих країнах складе 118,69 млн т та 159 млн т відповідно (сумарно Бразилія та Аргентина). Світове виробництво соєвих бобів поточного сезону оцінюється на рівні у 338 млн т  (+1,91 млн т до попереднього прогнозу). Минулого маркетингового року на аналогічну дату даний показник становив 313,31 млн т. Прогнози щодо обсягів імпорту сої Китаєм залишилися незмінними та складають 86 млн т, загальний світовий імпорт при цьому оцінюється на рівні у 136,96 млн т . Оцінка кінцевих запасів на кінець поточного сезону також зросла і нині складає  82,85 млн т проти 81,53 млн т у попередньому прогнозі та результату минулого року у 77,22 млн т.

Станом на 23 грудня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 11100- 11300 грн/т.

© 2019 ТОВ СП НІБУЛОН