Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 21.07.2016)

22 липня 2016

Пшениця

 Поточна цінова тенденція на світовому ринку пшениці характеризується як негативна, сприятливі погодні умови в країнах, основних її виробниках, та швидкі темпи збиральної кампанії даної культури урожаю 2016 року тиснуть на світові ціни.

За інформацією операторів ринку, в США станом на поточну дату обмолочено близько 76 % від прогнозованої збиральної площі, що перевищує результати минулого сезону на 4 %. В ЄС та Причорноморському регіоні ситуація складається аналогічно, а підстави для її зміни у короткостроковій перспективі поки відсутні.

Один із ключових імпортерів пшениці – GASC – після значної перерви (попередній тендер було проведено у середині квітня) вийшов на світовий ринок даної культури та вже встиг провести два тендери на її закупівлю. У рамках першого, який був проведений 12 липня, урядом Єгипту було закуплено 180 тис. т продовольчої пшениці: 120 тис. т походженням з Росії та 60 тис. т – з України відповідно. Другий тендер був проведений лише через чотири дні після першого, переможцями у ньому виявилися Росія та Румунія, а сумарний обсяг закупленого зерна склав 300 тис. т (120 тис. т – російської та 180 тис. т – румунської пшениці), цінова пропозиція української пшениці цього разу виявилася неконкурентною, а пропозицій від американських та французьких трейдерів взагалі не було. Як відмічають оператори ринку, незначний перерив між тендерами свідчить про високу поточну потребу Єгипту у продовольчій пшениці, тож вони не виключають варіанта збільшення обсягу її закупівель на зовнішніх ринках поточного сезону. Зазначимо, що згідно з останніми оцінками Міністерства сільського господарства США, цьогорічний імпорт пшениці цією країною складе 12 млн т, минулого сезону даний показник становив 11,5 млн т, а позаминулого – 11,06 млн т.

Йорданія, ще один важливий гравець на світовому ринку пшениці, відмінила тендер на її закупівлю, оголошений поточного тижня, основною причиною такого розвитку подій стало очікування подальшого зниження світового рівня цін.

На вітчизняному ринку пшениці ситуація залишається збалансованою, дефіциту даної культури не відчувається, пропозиція повністю задовольняє попит на неї. Жнива озимої пшениці тривають, а їх темпи на 10 % випереджають минулорічні. Так, станом на поточну дату, вітчизняними фермерами проведено обмолот на 48 % від прогнозованої площі до збирання.

Станом на 21 липня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 3920-4150 грн/т, 3-го класу: 3800-4050 грн/т, фураж: 3800-3900 грн/т.

 Ячмінь

 Важливою подією останнього часу на світовому ринку ячменю стала публікація чергового звіту аналітиків Міністерства сільського господарства США. Так, відповідно до даного звіту валовий збір ячменю у світі поточного сезону складе 144,24 млн т (проти 144,89 млн т у попередньому звіті). Зниження даного показника прогнозується у США, Туреччині, Марокко та Алжирі. Світовий попит прогнозується на рівні у 27,26 млн т (+415 тис. т до попереднього прогнозу), варто очікувати збільшення імпорту Саудівською Аравією до 10,2 млн т (+200 тис. т), Алжиром – до 900 тис. т (+250 тис. т) та Марокко до 800 тис. т (+100 тис. т). Для Китаю оцінка обсягів закупівель на зовнішніх ринках залишилася незмінною та нині складає 6 млн т. Перехідні світові запаси на кінець поточного сезону прогнозовано складуть 25,05 млн т проти 25,54 т у червневому звіті.

Збиральна кампанія озимого ячменю в Україні фактично добігає кінця, станом на поточну дату виробниками даної культури обмолочено 95% від прогнозованої площі до збирання (що повністю відповідає минулорічному результату) та намолочено 3,5 млн т (проти 3,1 млн т – результату 2015/2016 МР на аналогічну дату). Ярого ячменю наразі обмолочено 48 % та намолочено 2,5 млн т. Минулого маркетингового року дані показники становили 30 % та 1,3 млн т відповідно. Аналітики прогнозують цьогорічний валовий збір ячменю в Україні на рівні до 9 млн т.

Станом на 21 липня закупівельні ціни трейдерів на ячмінь в портах становили 3450-3650 грн/т.

 Ріпак

 Ситуація на світовому ринку ріпаку протягом тривалого часу залишається стабільною. Проте варто відмітити незначні коливання у сторону збільшення, пов’язані зі зниженням оцінок цьогорічного валового збору даної культури в Європі основними аналітичними агентствами. Так, наприклад, європейські аналітики оцінюють даний показник на рівні у 20,8 млн т, а американські – 21,2 млн т. Основною причиною зниження оцінок виробництва стали несприятливі погодні умови, що мали місце на території країни у визначальний період розвитку посівів ріпаку.

В Україні збирання ріпаку проходить у штатному режимі. Згідно з інформацією вітчизняних експертів, станом на поточну дату виробниками даної культури обмолочено 282,5 тис. га від прогнозованої площі до збирання та намолочено 720 тис. т. Минулого маркетингового року на аналогічну дату дані показники становили 367 тис. га та 841 тис. т відповідно. Таке різке зниження збиральної площі пояснюється посушливими погодними умовами восени, які призвели до загибелі значної кількості посівів ріпаку. Відмітимо, що цьогорічна середня урожайність по країні складає 25,5 ц/га (попереднього сезону на аналогічну дату середня урожайність становила 22,9 ц/га).

Станом на 21 липня ціни в портах України на ріпак наступні: 10500-10850 грн/т.

Прочитали: [668]
Вгору