Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 20.10.2016)

20 жовтня 2016

Пшениця.

Важливою подією на світовому ринку пшениці стало проведення чергового тендера топовим єгипетським імпортером – GASC. Продавці поки не змінили своє ставлення до тендерів, організованих урядом Єгипту, та відносяться до участі в них доволі обережно. Кількість учасників, як і попередні рази, була обмеженою, лише чотири фірми зробили свої заявки на участь у ньому. Нагадаємо, що попередні порушення Єгиптом міжнародних стандартів стосовно вмісту ріжки в пшениці та відмова від прийняття раніше законтрактованих обсягів пшениці певною мірою підірвали довіру до нього як основного та надійного покупця. Слід зауважити, що саме відмова від раніше законтрактованих об’ємів та необхідність закупівлі додаткових партій даної культури наразі змушують Єгипет доволі активно провадити свою закупівельну діяльність. Тож уряд Єгипту оголосив черговий тендер, що має відбутися 20 жовтня. Повертаючись до результатів останнього тендера відмітимо, що переможцем і цього разу традиційно виявилася Росія, у неї було закуплено 120 тис. тонн продовольчої пшениці. Слід зауважити, що на попередньому тендері GASC було закуплено 240 тис. тонн пшениці походженням виключно з РФ. Проте цього разу свою перемогу вона розділила з Румунією, у якої було закуплено 60 тис. тонн даної культури. Українські трейдери участі у даному тендері не брали.

Новини з США залишаються доволі нейтральними. Посівна кампанія озимої пшениці в США триває помірними темпами. За останньою інформацією, американськими фермерами засіяно 72 % від прогнозованої посівної площі. Попереднього маркетингового року на аналогічну дату даний показник становив 73 %. Варто відмітити, що сходи озимої пшениці отримано на 47 % від посівної площі (проти 44 % – минулого маркетингового року та 45 % – середньорічного результату).

Що ж стосується новин з ЄС, варто відмітити інформацію про суттєве зниження експорту французької пшениці з початку поточного сезону порівняно з минулорічним результатом на 30 %( що спричинено суттєвим скороченням її урожайності).

Станом на 20 жовтня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4400-4670 грн/т, 3-го класу: 4350-4500 грн/т, фураж: 4250-4400 грн/т.

Кукурудза / Соя.

Конкурентоспроможність американської кукурудзи на світовому ринку протягом останнього часу суттєво зросла, цінові пропозиції топових експортерів з США є нижчими за пропозиції інших світових продавців, що призводить до збільшення обсягів поставок даної культури на зовнішні ринки саме з цієї країни. Як зазначають експерти, поточні обсяги її продажу є кращими за останні декілька років.  

Збирання кукурудзи в США продовжується. Так, станом на поточну дату американськими виробниками обмолочено 46 % від прогнозованої площі до збирання. Минулого маркетингового року на аналогічну дату темпи її збирання були кращими, і перевершили поточний результат на 8 %. Причиною цьогорічного відставання стали не досить комфортні погодні умови, що заважали фермерам провадити збирання у звичних темпах. Проте, незважаючи на це, дефіциту кукурудзи на внутрішньому ринку США не відчувається, трейдери у штатному режимі здійснюють її закупівлю для виконання зовнішньоекономічних контрактів. Нагадаємо, що згідно з оновленим звітом Міністерства сільського господарства США цьогорічний експорт американської кукурудзи складе 56,5 млн тонн (проти 48,64 млн тонн минулого маркетингового року). Слід також зауважити, що протягом останнього тижня стан посівів американської кукурудзи покращився, і зараз, у доброму та відмінному стані перебуває 74 % її посівів.

Новини з Південної Америки не є такими позитивними. Як відзначають оператори ринку, бразильські трейдери наразі фактично вичерпали свій експортний потенціал, що безпосередньо іде на руку американським. Аналітики ринку прогнозують, що така висока активність США на світовому ринку кукурудзи буде спостерігатися щонайменше до початку її жнив в Бразилії та Аргентині. Відмітимо, що в Аргентині наразі триває посівна кампанія кукурудзи, за останніми даними, її виробниками засіяно 32 % від прогнозованої площі посіву, проти 27 % – результату минулого тижня та попереднього маркетингового року.

В Україні поточна ситуація складається доволі напружено. З одного боку, прогноз високого валового збору кукурудзи  (на рівні 26 млн тонн) тисне на внутрішні закупівельні ціни, а з іншого – низькі темпи її збирання надають тимчасову підтримку. За інформацією вітчизняних експертів, станом на поточну дату місцевими фермерами обмолочено 44 % від прогнозованої площі до збирання та намолочено 10,74 млн тонн. Минулого сезону на аналогічну дату дані показники становили 61 % та 12,88 млн тонн відповідно. Причиною такого розвитку подій стали дощові погодні умови, що протягом тривалого часу спостерігалися майже на всій території країни.

Станом на 20 жовтня  закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4440-4600 грн/т.

Протягом останнього часу на ф’ючерсному ринку сої спостерігалося зростання її котирувань, основною причиною такого розвитку подій стало зростання цін на пальмову олію. Проте на фізичний ринок дана ситуація впливу не мала, оскільки висока пропозиція соєвих бобів серед основних її продавців тисне на світовий рівень цін та обмежує його зростання.

Варто відмітити, що поточного тижня операторам ринку сої стало відомо про закупівлю Китаєм 5,1 млн тонн соєвих бобів походженням з США. Нагадаємо, що КНР є найбільшим світовим споживачем сої, а її цьогорічний імпорт, згідно з прогнозами аналітиків Міністерства сільського господарства США, сягне 86 млн тонн (проти результату минулого маркетингового року у 82,5 млн тонн), з них близько 30 млн тонн буде закуплено у американських трейдерів.

В Україні тривають жнива соєвих бобів. За останньою інформацією вітчизняних експертів, виробниками даної культури проведено обмолот на 76 % від прогнозованої площі до збирання та намолочено 3,02 млн тонн. Минулого маркетингового року на аналогічну дату дані показники становили 8 6% та 3,13 млн тонн відповідно.

Станом на 20 жовтня  на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 10980-11200 грн/т.

Прочитали: [557]
Вгору