Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 20.09.2018)

20 вересня 2018

Пшениця/ячмінь

18 вересня урядовий імпортер Єгипту – компанія GASC провела черговий тендер на закупівлю продовольчої пшениці. У рамках проведеного тендеру сумарно було закуплено 475 тис. т пшениці: 180 тис. т з поставкою 01-10 листопада (з яких 120 тис. т російського походження і 60 тис. т українського) та 295 тис. т виключно російського виробництва (поставка протягом 11 – 20 листопада 2018 року). Відмітимо, що поточного тижня Міністерство сільського господарства РФ знизило прогноз експортованої продукції протягом поточного сезону до 35-37 млн т, при тому що попередні оцінки цього показника коливалися в діапазоні від 40 до 45 млн т. Відповідно до заяви Міністерства, обсяги відвантаження пшениці на зовнішні ринки 2018/ 2019 маркетингового року складуть близько 30 млн т, у той час, як результат попереднього сезону перевищив позначку у 40 млн т. Додамо, що у вересневому звіті Мінсільгоспу США обсяги експорту російської пшениці прогнозуються на рівні 35 млн т.

Станом на 20 вересня ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу – 6 500 – 6 800 грн/т,  3-го класу – 6 400 – 6 600 грн/т, фураж – 6 100 – 6 350 грн/т.

Ситуація на ринку ячменю, у плані наявності попиту на нього з боку основних імпортерів виглядає доволі напруженою. Інтересу на фуражне зерно (ячмінь зокрема) з боку Китаю наразі просто немає. Однією з причин такого розвитку подій є масштабна реалізація резервів кукурудзи у рамках державних аукціонів. Все частіші повідомлення про спалахи африканської чуми свиней в Піднебесній, також не додають попиту на фуражну групу. За таких умов експортерам ячменю залишається сподіватися на попит з країн Близького Сходу і Північної Африки, який втім, так само представлений в основному урядовими тендерами, а не приватним ринком.

Минулого тижня, крім уже висвітленого тендера Саудівської Аравії, відбулися ще два тендери. Російська компанія виграла тендер на поставку в Йорданію 60 тис. т ячменю з відвантаженням у першій половині листопада, контрактна ціна виявилася на $ 2/т нижчою від ціни реалізації на минулому тендері на більш ранню поставку, тобто, на жовтень. Туніс придбав 50 тис. т ячменю імовірно європейського походження з поставкою в другій половині жовтня.

Важливо відзначити, що від тендера до тендера кількість учасників-продавців не зменшується, що свідчить або про наявність на ринку «вільного» вантажу, або ж про впевненості експортерів у тому, що потенціал до зростання цін на ячмінь вичерпано і, в подальшому, ціни на нього повинні просісти після пшениці та кукурудзи.

Станом на 20 вересня ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 6 825 – 7 180 грн/т.

Кукурудза

Активність на фізичному ринку кукурудзи протягом останнього часу не була значною, основна увага учасників ринку залишалася зосередженою навколо публікацій балансових звітів аналітичними агентствами, зокрема Мінсільгоспом США. Реакція ф’ючерсного ринку на черговий прогноз американських експертів, виявилася стрімкою – котирування кукурудзяних ф’ючерсів опустилися до мінімуму 2018/2019 маркетингового року. Всупереч очікуванням учасників ринку, зниження оцінки врожайності кукурудзи в США не відбулося, навпаки, вона зросла до найсміливіших прогнозів на рівні 181,3 бушелів/акр. Довідково: у попередньому звіті Міністерства сільського господарства США цей показник становив 178,4 бушелів/акр, а середні очікування учасників ринку – 177, 8 бушелів/акр.

Одразу після публікації звіту Мінсільгоспу СШA (USDA) вийшов балансовий звіт по країнам ЄС від StrategieGrains. Незважаючи на те, що SG переглянули валове виробництво кукурудзи в ЄС у бік зниження (-2,9 млн т у порівнянні з попереднім прогнозом) до 58,4 млн т, цього виявилося недостатньо для утримання кукурудзяних котирувань від падіння. Аналітики SG також підвищили імпорт кукурудзи в ЄС на 2,1 млн т до 21 млн проти 18,9 в серпні. Очікуваний обсяг імпорту української кукурудзи збільшився на 1,2 млн т до 11,9 млн т в 2018/19 маркетинговому році, що становить 56 % від усього імпорту ЄС.

Що ж стосується оцінки перехідних запасів кукурудзи в Китаї, то тут оцінки аналітичних агентств значно різняться. Мінсільгосп США оцінює цей показник на рівні 79 млн т, а StrategieGrains – 143 млн т. Основною причиною такої невідповідності оцінок є те, що дані державного резерву Китаю не публікуються. Програма реалізації резервів кукурудзи (які активно формувалися аж до 2016 року) триває активним темпом, на сьогодні реалізовано 78 млн т цієї культури, а до кінця жовтня цей показник може сягнути 100 млн т, так як переробні підприємства влаштовують низькі ціни, що пропонує держава для ліквідації надмірних запасів. До речі, китайські інформаційні агентства повідомляють, що попит на кукурудзу всередині країни зростає в зв'язку з реальною загрозою зниження врожайності за рахунок різкого похолодання та рясних дощів у виробничих районах Піднебесної.

Що ж стосується новин з вітчизняного ринку кукурудзи, варто зазначити, що станом на поточну дату її виробниками проведено обмолот на 9 % від збиральної площі. Лідером за темпами обмолоту є Миколаївська область (36 %), середня врожайність по країні складає 55 ц/га. Минулого маркетингового року на аналогічну дату ці показники становили 3 % та 48,2 ц/га відповідно.

Станом на 20 вересня ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 5 100 – 5 220 грн/т.

Прочитали: [346]
Вгору