Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 20.01.2017)

Пшениця.

Протягом останнього часу на світових ринках основних сільськогосподарських культур відмічалася низька активність (на світовому ринку пшениці зокрема), що було пов’язано зі святами. Наразі ситуація дещо змінюються, і основні гравці повертаються на ринок.

Так, наприкінці минулого тижня відбувся тендер на закупівлю продовольчої пшениці проведений єгипетським урядовим імпортером GASС. Участь у ньому брали російські та румунські трейдери, у результаті було закуплено 4 партії даної культури (3 партії пшениці походженням з Росії та 1 партія з Румунії відповідно, з поставкою у лютому). За інформацією операторів ринку, середня ціна закупівлі на поточному тендері незначно переважала середню ціну на попередньому. Пропозиції від американських та українських експортерів були відсутні. Слід зауважити, що попит на пшеницю походженням із США залишається доволі пасивним, американським трейдерам важко конкурувати з ціновими пропозиціями інших світових продавців (насамперед Росії). Новина про зниження кількості посівної площі під даною культурою урожаю 2017 року в США певної мірою здивувала учасників ринку, проте суттєвої підтримки рівню цін не надала, оскільки при сприятливих погодних умовах дане зниження може бути компенсовано за рахунок високого рівня врожайності.

Січневий звіт Міністерства сільського господарства США в більшій мірі виявився ведмежим, оскільки світовий валовий збір пшениці був вкотре переглянутий у сторону збільшення, а саме: до 752,69 млн т (проти 751,26 млн т у попередньому звіті та 735,49 млн т - результату попереднього сезону). Виробництво пшениці було відкориговано у сторону збільшення: Аргентина, ЄС та Росія. Для США та України прогноз залишився на попередньому рівні. Світовий експорт прогнозовано сягне позначки у 178,05 млн т (+1,22 млн т до грудневого прогнозу та +5,26 млн т – минулорічного показника). Перехідні запаси на кінець поточного маркетингового року також зростуть та складуть 253,29 млн т (+1,2 млн т та +12,8 млн т відповідно).

На вітчизняному ринку пшениці протягом останнього часу спостерігалося підвищення рівня закупівельних цін, що було спричинене знеціненням курсу національної валюти відносно долара США.

Станом на 20 січня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 5150-5330 грн/т, 3-го класу: 5100-5220 грн/т, фураж: 4700-4900 грн/т.

Кукурудза/Соя.

У черговому звіті Міністерства сільського господарства США, який було опубліковано наприкінці минулого тижня, світове виробництво кукурудзи було переглянуто у сторону зниження, проте воно виявилося не значним (-2 млн т до попереднього прогнозу), тож в цілому світовий валовий збір поточного сезону продовжує бити історичні рекорди та складає 1,037 млн т.

Хоч зменшення цьогорічного врожаю не є суттєвим, варто відзначити, що відбулося воно, в основному, за рахунок зниження оцінок виробництва даної культури в США з 386,748 млн т до 384,778 млн т. Для країн ЄС прогноз цьогорічного врожаю був не значно відкоригований до 60,68 млн т проти 60,7 млн т, а для Південної Америки (Бразилії та Аргентини) залишився на попередньому рівні у 123 млн т. Обсяги світового експорту, згідно з даними американських аналітиків, зростуть порівняно з попереднім прогнозом на 0,39 млн т та складуть 148,07 млн т, за рахунок збільшення продажу на зовнішні ринки європейської та сербської кукурудзи.

Слід зауважити, що в цілому січневі оцінки американських аналітиків не змінили пануючі настрої учасників та виявилися нейтральними. Як відзначають експерти, протягом найближчого часу увага учасників ринку залишатиметься зосередженою навколо погодних умов в Бразилії та Аргентині, де протягом найближчого тижня очікується їх зміна на більш посушливі.

Станом на 20 січня закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4750-4900 грн/т.

Оцінка світового виробництва соєвих бобів також була переглянута у сторону зниження і нині становить 337,85 млн т (-0,15 млн т до попереднього прогнозу). Зменшення виробництва даної культури очікується в США, Болівії та Уругваї, а зростання в Бразилії, Китаї та Росії. Учасників ринку особливо здивувало зменшення даного показника в США, що пов’язано зі скороченням посівної площі та зниженням показника врожайності.

Варто очікувати збільшення обсягів експорту бразильської сої та зростання світового експорту в цілому до 139,9 (+0,65 млн т до грудневого звіту). Оцінка перехідних запасів на кінець 2016/2017 маркетингового року була переглянута у сторону зниження (-0,53 млн т до 82,32 млн т).

Що ж стосується новин з Китаю (найбільшого у світі споживача та імпортера даної культури), то варто відмітити незначне зростання валового збору сої, а саме: до 12,9 млн т (+0,4 млн т ), імпорт при цьому залишився незмінним – на рівні 86 млн т.

Як і на ринку кукурудзи, одним із вагомих факторів на сьогодні залишається погодний, тож увага основних гравців соєвого ринку залишається зосередженою навколо новин про погоду в основних-виробниках та експортерах даної культури.

Станом на 20 січня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 11450-11500 грн/т.

© 2019 ТОВ СП НІБУЛОН