Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 17.11.2016)

Пшениця / Соя.

Поточний тиждень на світовому ринку пшениці відзначився двома тендерами, проведеними єгипетським урядовим імпортером – компанією GASC, тож увага учасників ринку була зосереджена на їх результатах. У рамках проведених тендерів було закуплено 5 партій пшениці з поставкою у грудні. У цілому цього місяця, згідно з укладеними контрактами, на ринок Єгипту буде поставлено 720 тис. т пшениці, з яких 300 тис. т було закуплено у румунських трейдерів та 420 тис. т – у російських відповідно. Експерти оцінюють такі обсяги закупівлі на високому рівні та відмічають, що наразі Єгипет залишається одним із топових покупців пшениці. Згідно з останнім звітом Міністерства сільського господарства США імпорт цією країною поточного сезону складе 11,8 млн т.

Варто відмітити позитивні новини з США. Так, у доброму та відмінному стані наразі перебуває 59 % посівів пшениці, що перевищує середні очікування учасників ринку на 2 %. Минулого року на аналогічну дату даний показник становив 52 %. Посівна кампанія пшениці у США вийшла на фінішну пряму, за останніми даними посів проведено на 94 % від прогнозованої посівної площі (+ 1 % до результату попереднього сезону).

Новини з Південної Америки виявилися не такими позитивними. Так, оцінка урожаю аргентинської пшениці поточного тижня була переглянута у сторону зниження, а саме до 13 млн т проти попередніх прогнозів на рівні 13, 4 млн т.

На українському ринку пшениці протягом поточного тижня кардинальних змін не відбулося. Складні погодні умови дещо вплинули на обсяги її реалізації, проте значного дефіциту даної культури не відчувалося.

Станом на 17 листопада ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4600-4780 грн/т, 3-го класу: 4500-4750 грн/т, фураж: 4200-4650 грн/т.

З новин, що стосуються світового ринку соєвих бобів варто відмітити новину про зростання конкурентоздатності бразильських трейдерів, що пов’язано зі знеціненням бразильського реала відносно долара США. Відмітимо, що посівна кампанія сої в Бразилії просувається помірними темпами, станом на поточну дату посів проведено на 63 % від прогнозованої посівної площі. Що ж стосується новин з США, то варто відмітити, що збирання даної культури практично завершене, станом на поточну дату жнива проведено на 94 % від прогнозованої збиральної площі.

Ситуація зі збиранням соєвих бобів в Україні складається не так критично як по кукурудзі, оскільки темпи її збирання (до погіршення погодних умов) випереджали темпи збирання кукурудзи. Так, станом на поточну дату її виробниками обмолот проведено на 95 % від прогнозованої площі до збирання, намолот складає 3,98 млн т. Минулого сезону на аналогічну дату дані показники становили 98 % та 3,72 млн т відповідно.

Станом на 17 листопада на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 10900-11200 грн/т.

Кукурудза.

На світовому ринку кукурудзи панують «ведмежі» настрої, а підстави до їх зміни у короткостроковій перспективі відсутні. Рівень цін перебуває під тиском очікування рекордного врожаю даної культури у світі на рівні у 1030,53 млн т (+ 70,64 млн т до минулорічного результату).

Позитивні новини з США створюють додатковий тиск на формування світових цін. Так, збирання кукурудзи в цій країні практично добігає кінця, станом на поточну дату американськими фермерами обмолочено 93 % від прогнозованої площі, що на 1 % перевищує минулорічний результат. Слід зауважити, що виробництво кукурудзи в США, відповідно до оновленого звіту Міністерства сільського господарства США, поточного сезону сягне 386,75 млн т (+ 4,27 млн т до попереднього прогнозу). Відмітимо, що американська кукурудза не здає свої позиції та протягом тривалого часу залишається найбільш конкурентоспроможною. Низькі цінові пропозиції трейдерів з США змушують інших продавців слідувати заданій тенденції та в боротьбі за ринки збуту знижувати експортні ціни.

Новин з Південної Америки (Бразилії та Аргентини) наразі не багато, увага учасників ринку залишається зосередженою навколо інформації про пришвидшення темпів посівної кампанії кукурудзи в цих країнах. Світовий ринок кукурудзи перебуває в очікуванні початку жнив південноамериканської кукурудзи, що розпочнеться навесні.

Згідно з останніми даними аналітиків Мінсільгоспу США виробництво кукурудзи в Україні зросте на 1 млн т та складе 27 млн т. Несприятливі погодні умови, що останнім часом заполонили майже всю територію країни, призвели до сповільнення темпів жнив цієї культури, а в деяких регіонах – до повного припинення збирання. За інформацією, наданою експертами, станом на поточну дату, вітчизняними фермерами проведено обмолот на 78 % від прогнозованої площі до збирання, що поступається минулорічному результату на 12 %. Проте обсяги намолоту поточного сезону є вищими та складають 20,5 млн т проти 20,4 млн т.

Станом на 17 листопада закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4350-4650 грн/т.

© 2019 ТОВ СП НІБУЛОН