Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 13.09.2018)

13 вересня 2018

Пшениця

Протягом останнього часу на ринку пшениці панував «ведмежий» ціновий тренд. Цю тенденцію закріпило стрімке зниження пшеничних котирувань на ф’ючерсному ринку спричинене публікацією вересневого звіту Міністерства сільського господарства США. Відповідно до цього звіту, виробництво пшениці у світі поточного сезону складе 733 млн т (+ 3,37 млн т до попереднього прогнозу). Зміни оцінок виробництва у розрізі країн виглядають наступним чином: Австралія – 20 млн т (-2 млн т), Канада – 31,5 млн т (-1 млн т), Казахстан – 15 млн т (+0,5 млн т), Росія – 71 млн т (+3 млн т). Що ж стосується змін у прогнозах світової торгівлі, то її обсяги, на думку американських експертів, зазнають скорочення, а перехідні запаси на кінець поточного маркетингового року зростуть більш ніж на 2 млн т до позначки у 261,3 млн т.

Ще однією подією, вартою уваги учасників ринку пшениці, поточного тижня став черговий тендер Єгипетського урядового імпортера – GASC. У його рамках було закуплено 235 тис т пшениці виключно російського походження. Що ж стосується новин з Росії, варто зазначити, що незважаючи на нейтральні заяви Міністерства аграрної політики РФ про те, що планів щодо обмеження експорту російської пшениці немає, фактор ризику обмеження експорту, як і раніше, залишається присутнім. Учасники ринку не виключають варіант зміни позиції Мінсільгоспу Росії в будь-який момент. За різними оцінками аналітичних агентств та трейдерів, цьогорічний експортний потенціал пшениці російського походження перебуває в діапазоні 30-35 млн т. Проте зовсім нещодавно перший віце-прем’єр країни озвучив оцінки загального валового збору усіх культур в РФ поточного маркетингового року на рівні у 105 млн т, а сумарний експорт – 30 млн т. Очевидною є невідповідність оцінок, яку можна сприймати як непряме підтвердження чуток про можливі обмеження експорту пшениці з РФ після того, як відвантаження досягнуть рівня у 25 млн т. З огляду на серйозну затримку зі збиранням ярої пшениці в Сибіру (через несприятливі погодні умови), не можна виключати досить радикальних кроків від російського уряду у середньостроковій перспективі.

Станом на 13 вересня ціни в портах України такі: пшениця 2-го класу – 6300-6800 грн/т, 3-го класу – 6250-6520 грн/т, фураж – 6050-6250 грн/т.

Кукурудза

Аналітики Мінсільгоспу США переглянули попередній прогноз світового валового збору кукурудзи у бік збільшення. Поточна оцінка складає 1069 млн т (проти 1061 млн т у звіті минулого місяця). Підвищення глобального виробництва кукурудзи спричинене, перш за все, очікуванням зростання цього показника насамперед в ЄС (до 60,8 млн т) та США (376,6 млн т). До речі, такий врожай у США більш ніж компенсує скорочення збору кукурудзи в Канаді та Південній Африці. Світова торгівля цією культурою прогнозується на рекордному рівні за рахунок підвищення оцінок експортного потенціалу для США, України та Сербії, а також посиленням імпорту країнами ЄС.

Китай продовжує активно реалізовувати кукурудзу з державних резервів шляхом проведення аукціонів. Станом на поточну дату, у рамках організованих розпродажів, урядом КНР на внутрішньому ринку реалізовано 75 млн т цієї культури попередніх років урожаю. Однак озвучені китайськими аналітиками припущення про можливий рівень аукціонних продажів у 100 млн т наштовхує на думку про те, що питання про фактичні запаси цієї культури в Піднебесній поки залишається без відповіді, а це значно ускладнює аналіз пропозиції цієї культури на світовому ринку.

На сьогодні гостро відчувається відсутність світового попиту на кукурудзу українського походження з урахуванням призупинення експорту в Китай (з причини їх внутрішніх аукціонів) і припинення роботи з Іраном на тлі нових економічних санкцій США. Країни ЄС залишаються основними покупцями української кукурудзи і той факт, що останнім часом темпи їх купівельної активності істотно знизилися (частково через великі залишки в портах, частково через очікування подальшого зниження цін на тлі сезонних чинників тиску), продавці змушені знижувати свої індикації для того щоб хоч якось зацікавити потенційного покупця.

Станом на 13 вересня ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 5100-5280 грн/т.

Ячмінь

На початку поточного тижня стали відомі результати тендеру на закупівлю ячменю проведеного Саудівською Аравією. Так середня закупівельна ціна на умовах CIF – порти Червоного моря, з поставкою у листопаді склала 258,4 дол./т, а з поставкою протягом грудня – 259,1 дол./т. Як бачимо, різниця у цінах між листопадом та груднем складає лише 0,7 дол./т у той час, як зазвичай ціна реалізації на більш пізній період є вищою щонайменше на 2 дол./т. Така ситуація свідчить про панування низхідного цінового тренду на ринку ячменю.

Станом на 13 вересня ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 6750-7100 грн/т.

Прочитали: [200]
Вгору