Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 08.12.2016)

Пшениця/Соя.

Висока світова пропозиція пшениці та, як результат, висока конкуренція між найбільшими продавцями тримають світовий ринок у напрузі та не створюють підстав для зростання світового рівня цін. Експерти відмічають, що великі запаси с/г культур в США (зокрема пшениці) призвели до нестачі вільного місця для їх якісного зберігання, що змушує американських експортерів провадити активну реалізаційну політику. Аргентинські трейдери також доволі активно укладають зовнішньоекономічні контракти на поставку нового врожаю пшениці. Так, з початку поточного сезону обсяги її експорту складають 8 млн т проти минулорічного результату за аналогічний період на рівні у 4 млн т. Зміцнення курсу долара США відносно інших світових валют йде на користь експортерам «не з США»  та підвищує їх конкурентоздатність. Великий експортний потенціал Росії та їх цьогорічна експортна програма продовжують тиснути на світовий рівень цін. Згідно з оцінками різних аналітичних агентств поточного сезону з портів РФ може бути відвантажено на експорт близько 30 млн т пшениці. Минулого маркетингового року згідно з даними аналітиків Мінсільгоспу США даний показник склав 25,54 млн т.

Знецінення єгипетського фунту (що почалося в перших числах  минулого місяця) знижує купівельну спроможність Єгипту, що призводить до зниження попиту на світовому ринку, оскільки дана країна є одним із найбільш важливих гравців.

Станом на 08 грудня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4600-4800 грн/т, 3-го класу: 4500-4800 грн/т, фураж: 4200-4650 грн/т.

Основними факторами, що наразі визначають настрої учасників та цінову тенденцію на світовому ринку сої залишаються погодні умови в Латинській Америці та США, а також прогнози щодо виробництва даної культури в цих країнах.

Оператори ринку відмічають, що експорт соєвих бобів походженням із США продовжує набирати обертів. На початку поточного тижня їм стало відомо про реалізацію 330 тис. т даної культури до Китаю, додатково 136 тис. т було продано невідомому покупцю. Слід зауважити, що окрім американської сої КНР було законтрактовано ще одну партію бразильської. За даними аналітиків, імпорт соєвих бобів Китаєм протягом листопада поточного року сягнув 10 млн т, що є абсолютним рекордом як для даного місяця. Для прикладу: у жовтні обсяги закупівель китайськими трейдерами склали 4,79 млн т. У грудні, згідно з розрахунками аналітичних агентств, даний показник перевищить 8 млн т.

В Україні кардинальних змін на внутрішньому ринку сої не відбулося. Збирання соєвих бобів можна вважати завершеним. За останніми даними, вітчизняними фермерами проведено обмолот на 98% від прогнозованої площі до збирання та намолочено 4,13 млн т. Минулого сезону на аналогічну дату дані показники становили 100% та 3,77 млн т відповідно.

Станом на 08 грудня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 11100-11250 грн/т.

Кукурудза.

Світовий ринок кукурудзи залишається чутливим до погодних умов у країнах-основних виробниках даної культури, саме від них наразі залежать настрої учасників та пануюча цінова тенденція. Так, посушливі погодні умови в Аргентині поточного тижня призвели до росту котирувань кукурудзяних ф’ючерсів на Чиказькій біржі. Фізичний ринок спокійно відреагував на таке зростання, вважаючи такі погодні умови не надто критичними. Вологи у грунті для нормального розвитку посівів аргентинської кукурудзи достатньо, а прогнози по її  валовому збору все ще залишаються високими, за різними оцінками на рівні 36 млн т (проти 29 млн т - результату попереднього сезону).

Експерти відмічають активізацію попиту на світовому ринку кукурудзи, за наданою ними інформацією, експортні продажі поточного тижня перевищують минулорічний результат за аналогічний період на 76%. Активно продовжує продаватися американська кукурудза (яка залишається найдешевшою) та бразильська. Попит на українську кукурудзу на зовнішніх ринках є доволі слабким, що пояснюється більш високими ціновими пропозиціями трейдерів з України відносно інших продавців. Логістичні проблеми в Україні призводять до здорожчання затрат на транспортування кукурудзи, у результаті цінові пропозиції українських експортерів на світовому ринку не є конкурентними.

Жнива в Україні тривають, а їх темпи все ще відстають від минулорічних. Так, за останніми даними, вітчизняними фермерами проведено обмолот на 90% від прогнозованої площі до збирання та намолочено 24,21 млн т. Попереднього сезону на аналогічну дату дані показники становили 96% та 22,12 млн т відповідно.

Станом на 08 грудня закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4400-4600 грн/т. 

© 2019 ТОВ СП НІБУЛОН