Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 08.11.2018)

8 листопада 2018

Пшениця/ячмінь

Протягом поточного тижня серйозних змін на фізичному ринку пшениці не відбулося. Активність покупців залишається невисокою, а продавці не поспішають знижувати рівень цінових пропозицій, оскільки сезонний тиск у повній мірі змістився на ринок кукурудзи, а пшениця відійшла на другий план.

Увага учасників ринку зараз зосереджена на інформації про погодні умови та їх вплив на формування врожаю наступного року. Варто зазначити, що в жодній із країн-основних виробників пшениці на сьогодні немає серйозних побоювань із цього приводу, проте визначальний період ще попереду. Нагадаємо, що у ЄС посів озимих проходив у не досить оптимальних погодних умовах (нестача вологи), а в Україні осіння погода може виявитися занадто теплою для нормального розвитку посівів озимих. У ряді областей України середні температури в жовтні побили рекорди більш ніж за 100 років спостережень. І тільки в деяких областях спостерігалася достатня для формування продуктивної вологи у ґрунті кількість опадів.

Станом на 08 листопада ціни в портах України наступні: пшениця2-го класу 6 600 – 7 000 грн/т, 3-го класу 6 600 –6 900 грн/т,фураж 6 500 – 6 650 грн/т.

На початку поточного тижня стали відомими результати тендеру на закупівлю ячменю проведеного Саудівською Аравією – найбільшим у світі імпортером цієї культури. Як і планувалося організаторами, напередодні, у рамках проведеного тендеру було законтрактовано 17 партій ячменю, що еквівалентно 1 млн т із періодом поставки протягом січня-лютого, і швидше за все, ці позиції будуть закриті аргентинським ячменем нового урожаю, активна фаза збирання якого розпочнеться у грудні.

Станом на 08 листопада ціни в портах України на ячмінь перебувають у діапазоні 7 100 –7 350 грн/т.

Кукурудза

Фізичний ринок кукурудзи продовжує залишатися під тиском високих урожаїв цієї культури у країнах-найбільших її виробниках та експортерах за умови низького купівельного попиту з боку основних світових споживачів. Активне просування польових робіт із посіву кукурудзи в Південній Америці (у Бразилії та Аргентині) разом із очікуваннями збільшення виробництва цієї культури, створюють додатковий негативний вплив на цінову динаміку. Спекуляції на тему можливого зниження врожайності кукурудзи в США і її прогнозований перегляд у бік зниження у наступному балансовому звіті Міністерства сільського господарства США є єдиними факторами підтримки росту котирувань на біржі, що, на жаль, жодним чином не відображається на фізичному ринку кукурудзи.

У розпал збиральної кампанії кукурудзи в Україні та на тлі новин про цьогорічний рекордний урожай, що безупинно транслюються у вітчизняних ЗМІ та висвітлюються у заявах чиновників, ціна на українську кукурудзу на світовому ринку опустилася до позначки у 162-164 долара США за тонну для глибоководних портів на умовах FOB (зерно, завантажене у судно). Зауважимо, що для портів з обмеженими глибинами ця ціна перебуває на ще нижчому рівні – 159-161 долар США.

Необґрунтовані прогнози валового збору кукурудзи урожаю 2018 року в Україні на рівні 35-38 млн т, які лунають із уст посадовців різних рівнів та «експертів», негативно позначаються на експортних цінах. Більше того, на сьогодні кукурудза українського походження є найдешевшою у світі, від чого в першу чергу страждають вітчизняні виробники, які окрім низького рівня цін зіштовхнулися з великою кількістю супутніх із рекордним врожаєм проблем:

- на етапі проведення жнив зростають витрати на пальне;

- збільшуються витрати коштів на процес доробки збіжжя;

- логістичні витрати на транспортування збіжжя до місць зберігання, за умови стабільно високого попиту на великотоннажний транспорт, стрімко зростають.

Зауважимо, що проблеми, які сьогодні доводиться вирішувати товаровиробнику, не обмежуються лише зростанням витрат на проведення польових робіт та доробки намолоченого збіжжя. Однією з головних проблем залишається нестача вільного місця на зернових складах для розміщення врожаю. Сучасні елеваторні комплекси не в змозі у повній мірі задовольнити потреби у місці під зберігання всього урожаю кукурудзи. У результаті, зернові склади в Україні переповнені, а через дефіцит локомотивів Укрзалізниці говорити про оперативне розвантаження складських ємностей не доводиться. Логістична система України з труднощами справлялася з обсягами виробництва кукурудзи на рівні 24 млн т, а з якими втратами вона упорається з урожаєм цієї культури на рівні понад 30 млн т поки не зрозуміло.

За ситуації, що склалася, існує ризик того, що значна частина врожаю кукурудзи залишиться на полях, а подальша доля ще не зібраного зерна цілковито залежатиме від погодних умов і, у випадку їх погіршення, негативно позначиться на якості збіжжя.

Хочеться звернути увагу на те, що безвідповідальні бравади деяких чиновників та учасників ринку шкодять товаровиробникам, оскільки вони вже зараз змушені реалізовувати свою продукцію за низькими цінами. До того ж досить суттєвим залишається ризик втрати частини врожаю, що залишається на полях та понести додаткові збитки через погіршення його якості.

Станом на 8 листопада ціни в портах України на кукурудзу перебувають у діапазоні 4 850 –5 000 грн/т

 

Прочитали: [247]
Вгору