Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 08.09.2016)

8 вересня 2016

Пшениця.

Як на фізичному, так і на ф’ючерсному ринках пшениці протягом поточного тижня панували «ведмежі» цінові настрої. Основною причиною такого розвитку подій стало зниження ціни на пшеницю походженням з США та, як наслідок, просідання цінових пропозицій інших важливих гравців даного ринку, зокрема Росії та України. Нагадаємо, що донедавна саме російська пшениця залишалася найдешевшою, що пов’язано, в першу чергу, з потенціалом високого цьогорічного валового збору (за різними оцінками – на рівні 70 млн т). Проте аби залишатися конкурентними, не втратити традиційні ринки збуту та наростити темпи експорту американські трейдери були змушені переглянути свою цінову політику у бік зниження, що призвело до збільшення обсягів продажу пшениці на зовнішні ринки порівняно з попереднім сезоном.

Оператори ринку відмічають покращення стану посівів пшениці походженням з Аргентини. Станом на поточну дату у доброму та відмінному стані наразі перебуває 63% посівів, що оцінюється на доволі високому рівні. Новини з Франції протягом поточного тижня не змінилися, оцінка рівня урожайності даної культури залишається занизькою, в цілому даний показник зазнав зниження порівняно з минулим сезоном на 30%. При цьому варто звернути увагу на високий вміст білка у французькій пшениці, що може позитивно позначитися на попиті на неї.

Новини з Румунії насторожили учасників ринку. Так, поточного тижня стало відомо про відмову єгипетського урядового імпортера GASC від прийняття раніше законтрактованої партії румунської пшениці через вміст в ній ріжки та прийняття нового стандарту, так званого, нульового рівня ріжки. На думку аналітиків, запровадження даного стандарту ставить під загрозу виконання раніше законтрактованих об’ємів у рамках проведених тендерів, тож напруга на світовому ринку зростає.

Станом на 08 вересня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4350-4450 грн/т, 3-го класу: 4320-4400 грн/т, фураж: 3900-4300 грн/т.

Кукурудза.

Поточний тиждень на світовому ринку кукурудзи не відзначився цікавими подіями. Вектор уваги учасників залишався зосередженим навколо інформації про стан її посівів у США. Так, за останніми даними, станом на поточну дату у доброму та відмінному стані перебуває 75 % посівів кукурудзи, що перевищує минулорічний результат на 6%. Відмітимо, що згідно з даними синоптиків найближчим часом в США збережуться сприятливі погодні умови, що повинні позитивно позначатися на посівах даної культури. За таких обставин урожайність американської кукурудзи на рівні 175 бушелів/акр здається доволі реалістичною, хоча місяць тому мало хто вірив у такі сміливі прогнози.

Ситуація на ринку Причорномор’я також складається доволі позитивно, комфортні погодні умови та висока конкуренція на традиційних ринках збуту створюють тиск на формування цін.

Слід зауважити, що активність ключових імпортерів на світовому ринку кукурудзи наразі є невисокою, покупці не поспішають укладати зовнішньоекономічні контракти, що пояснюється пануванням негативних цінових настроїв та очікуванням подальшого зниження рівня світових цін.

Що ж стосується ситуації на українському ринку кукурудзи, варто відмітити нарощування темпів її збирання в 14 областях. Так, згідно з інформацією, наданою вітчизняними аналітиками, станом на поточну дату фермерами обмолочено 37 тис. га та намолочено 144 тис. т збіжжя. Минулого сезону на аналогічну дату дані показники дещо поступалися цьогорічним та складали 27 тис. га та 117 тис. т відповідно.

Станом на 08 вересня закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4100-4250 грн/т.

Соя.

На світовому ринку соєвих бобів поширюється інформація про наміри Китаю збільшити обсяги виробництва даної культури, як результат, зменшити обсяги закупівель на зовнішніх ринках, тобто знизити свою імпортну залежність. Нагадаємо, що КНР є найбільшим у світі споживачем сої, його частка у світовому імпорті складає близько 60%. Для прикладу, згідно з прогнозами аналітиків Міністерства сільського господарства США поточного сезону даний показник прогнозується на рівні 87 млн т. Не залишається сумнівів у тому, що обмеження попиту з боку Китаю серйозно підірве ринок даної культури. Отже, згідно з даними аналітичних агентств до 2020 року посівна площа під соєвими бобами в цій країні зросте до 9,3 млн га, що перевищить результат попереднього року на 37%.

Що ж стосується новин з США (найбільшого у світі експортера даної культури), можемо відмітити, що всупереч очікуванням стан посівів сої не погіршився. У доброму та відмінному стані перебуває наразі 73% посівів даної культури проти минулорічного результату на аналогічну дату у 63%.

Темпи жнив сої в Україні фактично в 2 рази поступаються минулорічним. За останніми даними, вітчизняними фермерами проведено обмолот на 102 тис. га та намолочено 205,5 тис. т проти 233 тис. га та 413 тис. т відповідно. Відставання у темпах збирання не є критичним та за таких погодних умов є всі можливості наздогнати результат минулого сезону. Варто відмітити, що середня врожайність поточного сезону є вищою та складає 20,2 ц/га (+2,5 ц/га).

Станом на 08 вересня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах становили 10600-11300 грн/т.

Прочитали: [580]
Вгору