Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 06.10.2016)

6 жовтня 2016

Пшениця.

Ситуація на світовому ринку пшениці наразі характеризується наявністю високого попиту на дану культуру з боку ключових світових імпортерів. Так, поточного тижня єгипетський урядовий імпортер GASC черговий раз провів тендер на закупівлю продовольчої пшениці, а переможцем в ньому вкотре виявилася РФ, у російських трейдерів було закуплено 240 тис. тонн зернової. Основним конкурентом для Росії на даному тендері виступала Румунія, пропозицій з боку американських, українських та європейських трейдерів не було. Обмежена кількість продавців на тендерах, організованих Єгиптом, пояснюється побоюваннями перших, проблем та ризиків з прийняттям вантажів пшениці із вмістом ріжки. Кількість учасників у тендері, оголошеному Йорданію, також була незначною, у результаті організаторам довелося його відмінити та перенести на декілька днів. Поточного тижня стало відомо про проведення ще одного тендера, покупцем на якому виявилося Марокко, у результаті було закуплено 260 тис. тонн пшениці походженням з США. Слід зауважити, що запаси американської фуражної пшениці на складах у її виробників оцінюються на досить високому рівні та за прогнозами експертів можуть перевищити минулорічні результати на аналогічну дату на 16 %. Тож світовий ринок пшениці перебуває в очікуванні публікації квартального звіту Міністерства сільського господарства США, який повністю прояснить ситуацію з запасами даної культури в США. Додамо, що в цій країні продовжується посів озимої пшениці, станом на поточну дату виробниками даної культури засіяно близько 43 % від прогнозованої площі, що незначно поступається результату попереднього сезону (-1 %).

Варто відмітити незначне погіршення стану посівів пшениці в Австралії та Канаді, через несприятливі погодні умови (дощі).

В Україні ситуація на вітчизняному ринку протягом поточного тижня не змінилася, трейдери продовжують у штатному режимі закуповувати дану культури для виконання своїх експортних зобов’язань, не відчуваючи в ній нестачу.

Станом на 06 жовтня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4350-4550 грн/ т, 3-го класу: 4250-4350 грн/ т, фураж: 4140-4250 грн/т.

Кукурудза.

Важливою новиною поточного тижня стала новина про плановану переорієнтацію Китаю з імпортера кукурудзи на її експортера. Так, операторам ринку стало відомо про наміри ряду китайських компаній найближчим часом реалізувати на зовнішні ринки близько 2 млн тонн кукурудзи, що пов’язано з наявністю великих запасів даної культури. На думку аналітиків ринку, такий розвиток подій посилить і без того жорстку конкуренцію серед основних продавців на ринку Південно-Східної Азії.

Новини з США наразі є невтішними. Так, несприятливі погодні умови дещо затримали темпи збирання кукурудзи, і наразі, вони відповідають минулорічним та складають 24 % (середньорічний результат становить 27 %). За прогнозами синоптиків у короткостроковій перспективі погодний фон дещо зміниться, що дозволить американським фермерам наздогнати звичні темпи жнив. Стан посівів даної культури в цій країні також дещо погіршився, у доброму та відмінному стані наразі перебуває 73 % посівів (-1 % до результату попереднього тижня). Проте варто зауважити, що минулого року на аналогічну дату даний показник становив 68 %, тож в порівнянні з ним цьогорічний результат зовсім не виглядає критичним.

Новин з Південної Америки останніми днями було не багато, проте серед них можна відмітити відставання темпів посіву кукурудзи в Бразилії порівняно з минулорічними результатами. Так, станом на поточну дату бразильськими виробниками засіяно 25 % від запланованої площі, у той час як попереднього сезону на аналогічну дату даний показник становив 34 %.

В Україні триває збирання кукурудзи. За інформацією вітчизняних експертів виробниками даної культури наразі проведено обмолот на 28 % від прогнозованої збиральної площі та намолочено 6,26 млн тонн даної культури. Попереднього маркетингового року на аналогічну дату дані показники становили 30 % та 5,87 млн тонн відповідно.

Станом на 06 жовтня  закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4150-4400 грн/т.

Соя.

Поточного тижня учасникам світового ринку соєвих бобів стало відомо про те, що поточного сезону в Аргентині зниження експортного мита на дану культуру не буде, про це днями заявив президент М. Макрі. Наразі його ставка складає 30 %, основною причиною відміни – дефіцит бюджету цієї країни. Нагадаємо, що раніше велися розмови про щорічне зниження даного виду податку на 5 %. Тепер згідно з планами керівництва Аргентини зниження експортного мита на сою буде відбуватися в декілька етапів, а саме: щомісяця на 0,5 %, починаючи з січня 2018 року. Такий розвиток подій, як відмічають аналітики, є позитивним для ринку соєвих бобів, оскільки додатковий тиск при формуванні рівня світових цін буде відсутній.

У США темпи збирання сої поступаються минулорічним. За останніми даними, американськими фермерами проведено обмолот на 26 % від прогнозованої збиральної площі. Минулого маркетингового року на аналогічну дату даний показник становив 36 %, а в середньому за 5 років – 36 %. Варто відмітити доволі високу врожайність цієї культури в США. Так, за останніми оцінками експертів вона складає 52,5 бушелів/акр. Минулого місяця даний показник оцінювався на рівні у 50,1 бушелів/акр.

В Україні також тривають жнива даної культури. Станом на поточну дату вітчизняними фермерами обмолочено 61 % від прогнозованої площі та намолочено 2,41 млн тонн даної культури (проти минулорічних показників у 60 % та 2,21 млн тонн відповідно).

Станом на 06 жовтня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 10980-11100 грн/т.

Прочитали: [577]
Вгору