Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 03.03.2017)

Пшениця.

Сезонність на ринку пшениці дається взнаки і протягом останнього часу чітко прослідковується тенденція до росту світового рівня цін.

Єгипетський урядовий імпортер GASC продовжує активно скуповувати продовольчу пшеницю у рамках організованих тендерів, обсяги її закупівель на аналогічну дату майже на 1 млн т перевищують результат минулого сезону. Така ситуація наштовхує на думку про те, що наразі в Єгипті існує певний дефіцит на пшеницю, тож продавці вміло користуються таким станом справ та підвищують свої цінові пропозиції. Останній тендер було проведено наприкінці лютого, на якому було закуплену рекордну кількість пшениці – 535 тис т, переможцями стали російські, румунські, українські та французькі трейдери, а ціни виявилися дещо вищими, аніж на попередньому тендері. Конкуренція за обсяги продажу між основними продавцями була доволі напруженою, у результаті найбільшу партію було закуплено у Росії (235 тис. т), а найменшу – в України (60 тис. т). Відмітимо, що роль Єгипту на світовому ринку пшениці з кожним роком зростає, що пояснюється приростом населення та відповідно збільшенням обсягів споживання даної культури. Згідно з прогнозами аналітиків Міністерства сільського господарства США цьогорічний імпорт Єгипту складе 11,8 млн т.

Погодні умови у країнах-основних виробниках пшениці залишаються доволі сприятливими, протягом останнього часу посіви даної культури перебувають у стабільному стані і різкої зміни такого розвитку подій поки не прогнозується.

Станом на 03 березня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 5350-5400 грн/т, 3-го класу: 5250-5350 грн/т, фураж: 5000-5150 грн/т.

Кукурудза/Соя.

Поточна тенденція на ринку кукурудзи є аналогічною до тієї, що наразі панує на світовому ринку пшениці, тут переважають «бичачі» цінові настрої та відмічається певне зростання рівня цін. Прогнози поступового збільшення переробки кукурудзи в США, та як результат, очікуване зниження перехідних запасів на кінець сезону надають певну підтримку цінам. Проте варто відмітити, що «ведмежі» новини та настрої також присутні на ринку даної культури. До таких можна віднести очікування рекордного виробництва кукурудзи в Бразилії (більше 87 млн т) та Аргентині (до 37 млн т), варто відмітити, що в останній протягом найближчого тижня розпочнеться її збирання. У цілому висока пропозиція південноамериканської кукурудзи у перспективі тиснутиме на світовий рівень цін та посилить конкуренцію між основними продавцями. Нагадаємо, що протягом останнього часу ведуться розмови про те, що Мексика (один із найбільших імпортерів кукурудзи походженням з США) через політичні протиріччя відмовиться від закупівлі американської кукурудзи та переключиться на південноамериканський ринок, що змусить США шукати альтернативні ринки збуту, на яких зазвичай працюють інші експортери.

Станом на 03 березня закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4850-4950 грн/т.

Погодні умови в Південній Америці залишаються одним із визначальних факторів, що мають безпосередній вплив на формування цінової тенденції. Прогноз щодо погодних умов в Бразилії та Аргентині на найближчі 15 днів є доволі сприятливим, що позитивним чином позначається на настроях учасників ринку. Деякі з них навіть будують доволі сміливі прогнози даного показника щодо валового збору в Бразилії на рівні 111 млн т. Збирання сої у штаті Мату – Гросу (що є лідером з виробництва даної культури в цій країні) просувається досить швидкими темпами. Станом на поточну дату місцевими фермерами проведено обмолот на 66% від прогнозованої збиральної площі, що майже на 15% перевищує минулорічний результат. Також варто відмітити, що оператори ринку очікують на високі темпи експорту бразильської сої протягом поточного місяця. За їх прогнозами, протягом березня з портів Бразилії може бути відвантажено на експорт більше 4 млн т цієї культури.

Станом на 03 березня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 12000-12500 грн/т.

© 2019 ТОВ СП НІБУЛОН