Цінові тренди на світових ринках зерна (станом на 02.12.2016)

Пшениця/Кукурудза.

Другий тиждень поспіль ситуація на світовому ринку пшениці залишається стабільною, новин, які б могли вплинути на різку зміну цінової тенденції наразі не відмічається. Учасники ринку продовжують слідкувати за погодними умовами та інформацією про стан посівів даної культури в країнах – найбільших її виробниках.

Так, в США посівну кампанію озимої пшениці можна вважати завершеною, сходи отримані на 92% від посівної площі. Стан посівів залишається стабільно хорошим та протягом поточного тижня не зазнав змін. За останніми даними 58% посівів перебувають у доброму та відмінному стані, а 32% - у задовільному.

Погодні умови в Аргентині дещо покращилися, дощі, що протягом тривалого часу спостерігалися майже на всій території країни припинилися, що надало змогу місцевим фермерам розпочати збирання пшениці. За інформацією експертів, станом на поточну дату виробниками пшениці проведено обмолот на 15% від запланованої площі, що незначно поступається минулорічному результату на аналогічну дату у 18%. З початком збирання пропозиція аргентинської пшениці врожаю 2016 року на світовому ринку зростає, експерти очікують активізації її продажів на зовнішні ринки найближчим часом. Нагадаємо, що згідно з прогнозами аналітиків Міністерства сільського господарства США цьогорічний експорт пшениці походженням з цієї країни складе 8 млн т.

Станом на 02 грудня ціни в портах України наступні: пшениця 2-го класу: 4600-4750 грн/т, 3-го класу: 4500-4700 грн/т, фураж: 4200-4500 грн/т.

Нейтральним поточний тиждень виявився і на світовому ринку кукурудзи, негативна цінова тенденція не здає свої позиції, а підстави для її зміни у короткостроковій перспективі відсутні. Світовий рівень цін і надалі перебуває під тиском з боку таких фундаментальних факторів, як прогноз рекордного світового виробництва та високої пропозиції даної культури.

Лідерські позиції продовжує займати кукурудза походженням з США, цінові пропозиції американських трейдерів продовжують залишатися найнижчими та найбільш привабливими для основних імпортерів. Така ситуація змушує інших продавців (зокрема і Україну) слідувати за заданою тенденцію та знижувати експортні ціни. Додатковий тиск на формування світової ціни створює очікування надходжень бразильської та аргентинської кукурудзи врожаю 2016 року, як відзначають експерти, така ситуація призведе до посилення конкуренції між основними експортерами. Нагадаємо, що в Аргентині з приходом до влади президента М.Макрі було відмінено експортне мито на дану культуру, що автоматично збільшило її шанси на зовнішніх ринках, а також призвело до збільшення кількості посівної площі під даною культурою. Бразилія також має намір поточного сезону збільшити виробництво кукурудзи. В останньому звіті Міністерства сільського господарства США сумарний валовий збір цієї культури в Південній Америці складе 120 млн т, у той час як минулого сезону даний показник становив 96 млн т. Посівна кампанія першого врожаю кукурудзи в Бразилії завершена на 96%, що цілком відповідає очікуванням учасників ринку. В Аргентині посів проведено на 48% від прогнозованої площі, що на 1% поступається минулорічному результату та на 4% перевершує позаминулорічний.

Станом на 02 грудня закупівельні ціни трейдерів на кукурудзу в портах становили 4420-4620грн/т.

Соя.

На ф’ючерсному ринку соєвих бобів минулого тижня відмічалося досить різке зростання їх котирувань, спричинене збільшенням квот на виробництво біодизелю та етанолу в США на наступний рік, проте поточного тижня ситуація стабілізувалася, оскільки таке зростання виявилося невиправданим. У той же час ціни на фізичному ринку не послідували за заданою тенденцією та залишилися на попередньому рівні. Стримуючим фактором для їх росту виявився наразі не досить активний попит на дану культуру. Нагадаємо, що найбільшим у світі споживачем та імпортером соєвих бобів є Китай, цьогорічний імпорт якого згідно, за даними аналітиків Мінсільгоспу США, складе 86 млн т, що складає 63% від загального річного світового імпорту.

Варто відмітити новину про плани Китаю до 2020 року вивести з використання близько 4% сільськогосподарських угідь з метою їх реабілітації та часткової перекваліфікації для використання в інших цілях. Такий стан справ призведе до зниження загального валового збору всіх культур (та сої зокрема) близько на 2,5%. Нагадаємо, що політика накопичення запасів, що реалізовувалася урядом КНР протягом тривалого часу, призвела до надмірних запасів збіжжя, та виснаження земельних ділянок. Зниження обсягів виробництва призведе до збільшення попиту даної країни на світовому ринку та підвищить привабливість Китаю серед основних світових експортерів.

Що ж стосується новин з Південної Америки, то варто відмітити, що в Бразилії сухі погодні умови сприяють швидкому просуванню посівної кампанії сої. За останніми даними, станом на поточну дату виробниками соєвих бобів засіяно 85% від прогнозованої посівної площі, що перевищує середні результати попередніх років та очікування учасників ринку. Проте відсутність опадів у найближчих прогнозах створює певну занепокоєність щодо можливої нестачі вологи у грунті для нормального розвитку посівів. В Аргентині сівба сої протягом поточного тижня продвинулася на 15%, що є рекордом, максимальний результат попередніх років становив 11%. У цілому з початку посіву засіяно 39% площі, що поступається минулорічному результату на 6%.

Станом на 02 грудня на внутрішньому ринку сої в Україні ціни в портах перебували на рівні 11020-11180 грн/т.

© 2019 ТОВ СП НІБУЛОН